چشمان پاک؛ ما خواهر و برادریم

کسانی که اهل جهاد با نفس و معرفت به خدا هستند، به هیچ قیمتی حاضر نیستند به گناه آلوده شوند و مقام آنان‌، آن قدر رفیع و طبع شان به قدری منیـع است که به فکر گناه هم نمی‌افتند، چرا که زشتی و تعفن گناه را به روشنی‌، مشاهده می‌کنند.

کد خبر: 8916
تاریخ انتشار : خرداد ۱۱, ۱۳۹۳

کسانی که اهل جهاد با نفس و معرفت به خدا هستند، به هیچ قیمتی حاضر نیستند به گناه آلوده شوند و مقام آنان‌، آن قدر رفیع و طبع شان به قدری منیـع است که به فکر گناه هم نمی‌افتند، چرا که زشتی و تعفن گناه را به روشنی‌، مشاهده می‌کنند. طرح چنین مسائلی نسبت به انبیای بزرگ الهی‌، ناشی از عدم شناخت مقام آن‌ها است‌؛ پیامبرانی که دارای عصمتند، هیچ لغزشی به آن‌ها، منتسب نمی‌شود. قرآن مجید می‌فرماید: “وَ لَمَّا وَرَدَ مَآءَ مَدْیَن‌َ وَجَدَ عَلَیْه‌ِ أُمَّه‌ً مِّن‌َ النَّاس‌ِ یَسْقُون‌َ وَ وَجَدَ مِن دُونِهِم‌ُ امْرَأَتَیْن‌ِ تَذُودَان‌ِ قَال‌َ مَا خَطْبُکُمَا قَالَتَا لاَ نَسْقِی حَتَّی‌َ یُصْدِرَ الرِّعَآءُ وَأَبُونَا شَیْخ‌ٌ کَبِیر;(قصص‌،۲۳) هنگامی که حضرت موسی‌ (ع)  به چاه آب مدین رسید، گروهی از مردم را در آن جا دید که چهارپایان خود را سیراب می‌کنند و در کنار آن‌ها، دو زن دید که مراقب گوسفندان خویش هستند، گفت‌: چرا گوسفندان خود را آب نمی‌دهید؟

 گفتند: ما آن‌ ها را آب نمی‌دهیم تا چوپان‌ ها همگی خارج شوند. از این آیات می­ توان دریافت که دختران حضرت شعیب‌ در اوج عفت و پاکی بودند و با آن که به خاطر پیری پدر، مجبور بودند خارج از خانه کار کنند، عفت و حجاب خود را کاملاً محفوظ می‌داشتند یکی از آن دو دختر، به سراغ موسی‌ آمد، در حالی که با نهایت حیا، گام برمی‌داشت‌. حضرت موسی‌، مظهر غیرت بود، وقتی دید دختران‌، در کناری ایستاده‌اند، با این که خسته و گرسنه بود، گوسفندان آن ها را آب داد که زودتر به خانه برگردند و همین غیرت حضرت موسی‌ سبب شد که دختران از او نزد پدر تعریف کنند. حضرت موسی، وقتی به سوی خانه شعیب می‌آمد و دختر شعیب با او بود، تا او را راهنمایی کند، از جلوی موسی حرکت می‌کرد و باد بر لباس دختر شعیب می‌وزید و ممکن بود لباس را از اندام او کنار زند، حیا و عفت موسی‌، اجازه نمی‌داد چنین شود، به دختر گفت‌: من از جلو می‌روم، بر سر دو راهی‌ها، مرا راهنمایی کن‌. حضرت موسی‌، جدای از آن که پیامبر الهی بود، جوانی غیور و پاک بوده که سراسر داستان او، گواه غیرت و پاکی است‌. از این رو، دختر، به حضرت شعیب‌ از امانتداری او می‌گوید.  برخورد حضرت موسی با دختران‌ در این حد، و در کمال عفت و حیا بوده است .

نقل شده که حضرت موسی(ع) مرد غیرت مندی بود و به سبب همین با مردان در خانه اش رفت و آمد نمی کرد تا همسرش دیده نشود.(هیچگاه مردی را به خانه اش در محلی که همسرش حضور داشت نمی برد).

حضرت موسی (ع) با این که معصوم بود از خود محافظت می کرد که مبادا فریب شیطان و نفس را بخورد.

و اینجا تعجب از بعضی هاست که به بهانه خواهر و برادری و قلب پاک و چشم پاک و چیزهایی مثل این بر دستورات الهی پا گذاشته و برای توجیه عمل خود از قلب پاک و خواهر و برادری سخن می گویند و براحتی این گونه مسائل مهم ناموسی که مورد توجه پیامبران الهی بوده را نادیده می گیرند.

 کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه