الگوی خبرنگار ایرانی

الگوی یک خبرنگار ایرانی کیست؟ عموما خبرنگاران زن و مرد با چه تیپ و فرم پوششی در جامعه حضور دارند؟ سبک کاری رفتار، لحن برخورد، نحوه سوال پرسیدن آنها چگونه است؟ تصور شما ازظاهر یک زن یا مرد خبرنگار چیست؟

کد خبر: 901
تاریخ انتشار : مرداد ۱۷, ۱۳۹۲

 خبر رسانی و جریان خبر در سطح جامعه جهانی از سرعت بالایی برخوردار است.عمده فعالیت های این حوزه به عهده خبرنگاران، عکاسان و فیلم برداران میدانی در عرصه جریان اطلاع رسانی است.

عموم خبرنگاران حاضر در این حرفه افرادی پویا، پر جنب وجوش، زیرک و دقیق هستند. که در نهایت ذکاوت و تیز بینی به تهیه خبر و گزارش می پردازند.

با توجه به تفاوت حوزه های عمل آنها تیپ ظاهری ورفتاری افراد هم تفاوت هایی دارد.برخی از آنها در حوزه رسانه های دیداری مثل شبکه های تلویزیونی مشغول به کارند و برخی دیگر در رادیو، مطبوعات و گاها سایتها و خبرگزاری های رسمی وغیر رسمی در حال مشغول اند.

با این حال ما در هر مقطع از زندگی اعم از زندگی خصوصی و کاری همیشه با در نظر گرفتن معیارهایی به دنبال الگوی حتی به صورت ذهنی و غیر واقعی در جهت کمال و رسیدن به اهدافمان گام بر می داریم.

در حوزه تهیه خبر، مصاحبه و گزارش هم این اتفاق به شکلی روی می دهد. به طور مثال خبرنگارانی که در عرصه تلویزیون فعالند همواره در تیپ ظاهری و نوع پوشش هم مورد توجه هستند. این ظاهر از رنگِ لباس تا مدل و فرم مو و گاها پوشش بانوان بسیار دربازخورد خبر موثراست. چرا که این دست از خبرنگاران با مخاطبان بسیار و در سطح وسیع ارتباط برقرار میکنند و همیشه به دنبال ارایه یک سبک خاص از  خبرند. این امر شامل لحن، فحوای کلام، ظاهر و تیپ خبرنگار، و زاویه دیدش به وقایع برای نقل خبر است که باید بدون جهت گیری خاص و صرفا روایت واقعه و خبر باشد.

اینکه آنها تا چه اندازه در این امر موفقند به کنار چرا که خارج از بحث ماست؛ ولی نکته مهم این است که در ایجاد این سبک های ارائه خبر و گزارش تا چه اندازه به معیارهای اخلاقی، از نوع نگاه و حرکات چشم به مصاحبه شنونده تا عفت کلام و حیا و دقت در لحن صحبت ، نوع حرکات دست و صورت و خنده ها و…توجه می شود؟

درمیان خبرنگاران بررسی سبک خبر خبرنگارانزن ومردی که در رسانه های خبری جهان کار می کنندامری مرسوم است.  بیشتر مواقع تکیه به یک الگو در سبک خبری بوده و هست، ولی زمانی که این الگو برداری به شکل تقلید صد در صد بوده و بافضای داخلی کشور و حساسیت های جامعه تطبیق نداشته باشد عموما تنش زاست .

با گشت و گذاری در برخی از شبکه های ماهواره ای ونگاهی به برخی از گزارشگران و خبرنگاران مطرح آنهادیده می شود که این مجموعه هابه هر طریق ممکن، از ظاهر و فرمول های جنسیتی گرفته تا به رخ کشیدن ناز و کرشمه زنانه و تکه ها و الفاظ خاص توسط برخی از مردان و نوع برخورد خاص با مصاحبه شونده ها رواج داشته که نشان می دهد قطعا این روش ها در فرهنگ و اخلاق اجتماعی ما قابل پیاده سازی نیست.

امری که گاها در میان برخی از گزارش ها و سبک های خبری موجود در کشور به چشم   می خورد که در حال جریان سازی است.

جدا از این حوزه در عرصه مطبوعات و سایت ها نیز این مطلب به نحوی دیگر خودنمایی     می کند.

نوع خاص لباس پوشیدن وپوشش بانوان و آرایش های صورت از یک سو و تیپ مردان و لباس های غیر معمول و گاها سبک خاص موهایشان علاوه بر لحن گفتاری آنها در کنفرانس های خبری و عدم وجود ضوابط عرفی خاص جدا از ضوابط قانونی و عدم تمرکز آنها در مکان خاص این مساله را در جامعه خبرنگاران ایجاد کرده که گاها تفاوتی میان فرم ظاهری آنها در محیط کار و غیر آن وجود ندارد.

فرای این بحث ظاهری،در اصل موضوع خبری و محتوای خبر گاها برخی از این گزارش ها اعم از تصویری و نوشتاری از جذابیت برخوردارند و مخاطب را جذب می کنند اما؛

به چه قیمتی، به قیمت ریشخند پنهانی شخصی، یا پررنگ کردن کوچک ترین ویژگی و یا رفتاری فرد که به طور غیر ارادی انجام داده، یا تجسس و سرک کشیدن های غیر لازم در زندگی خصوصی و یا حتی کاری افراد و حریم شکنی و خدشه دار کردن عفت عمومی با مطرح کردن بی شائبه و بدون حد واندازه و بی پروای موارد فساد و فحشا به بهانه اینکه خبر داشتن و اطلاع رسانی حق عموم مردم است و مردم باید از آ ن خبر داشته باشند!

البته عموما تعداد کمی از خبرنگاران در این عرصه وارد می شوند ولی به علت وسیع بودن حوزه اثر گذاریشان، ناخودآگاه تاثیرات عمیقی را در میان مردم به جا می گذارند.

اینکه در مقابل این رفتارها و گفتارها و ظاهر ها چه می توان کرد نیاز به کارشناسی بسیار است؛ ولی صنف خبرنگاران در درجه اول خود به بهترین شکل می توانند به این وضعیت از طریقه نهادینه کردن ارزش ها وتعیین شیوه نامه رفتاری واخلاق حرفه ای در ژورنالسیت خبری منطبق با آموزه های دینی قدم بردارند.

و نکته مهم اینکه در دانشکده های علوم ارتباطات و خبرنگاری ما چه می گذرد؟

صی

 صثب ضیض س صضیی

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه