سیاستمداران در تعامل با خبرنگاران

اقتضای دیپلماسی سیاسی و حکومت داری و شرکت در مناسبات جهانی و دیپلماسی فعال، حضور قدرتمند در عرصه اطلاع رسانی و جریان خبر جهانی از طریق کنفرانس های خبری و مصاحبه با خبرنگاران داخلی و خارجی است.

کد خبر: 912
تاریخ انتشار : مرداد ۱۷, ۱۳۹۲

 

سیث

سیاستمداران و دولت مردان ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و از همان شروع انقلاب این دست اقدامات همیشه در دستور کار آنهابوده است.

این که ما در یک کشور اسلامی زندگی می کنیم و باید تابع قوانین خاص باشیم امری اجتناب ناپذیر است و هیچکس در این قانون مدار بودن مستثنی نیست.

اعم ازمردان حکومت یا شهروندان عادی جامعه؛ فرقی نیست. ولی در این بین علاوه بر قوانین مواردی هم هست که عرف و اخلاق و انتظار عمومی از افراد سبب می شود که در موارد خاصی از تعاملات اجتماعی با مراقبت بیشتر با دیگران برخورد داشته باشند.

در دهه اخیر در ارتباطات و تعاملات دولتمردان وبرخی چهره های صاحب نام اتفاقاتی رخ داده که غالبا تحت عنوان شئون دیپلماسی و آداب اجتماعی توجیه شده که برخیاز انها حتی در مرحله اول مخالف با قوانین حاکم در جامعه است.

از این دست رویدادها می توان به حضور افراددر کنفراس های خبر و گفتگوهای اختصاصی با شبکه های تلویزیونی داخلی و خارجی اشاره کرد که به طور عموم با حضور خبرنگاران زن خارجی صورت می گیرد.

 بقلق

 از مصاحبه های خارج از کشور که بگذریم، با کمی دقت در این دست مصاحبه ها در داخل نوع پوشش این خبرنگاران علاوه بر محتوای سوال و جواب‌ها همیشه سوال برانگیز بوده است.

قطعا در داخل کشور و یا حتی در خارج کشور و در رایزنی ها و سفارتخانه‌ها که جزو خاک ایران محسوب می‌شوند بانوان برای حضور باید پوشش مناسب داشته باشند و این امر بر مبنای قانون، مساله ای حل شده و علنی است. در این جا ما کاری به وضعیت نوع پوشش در سطح جامعه نداریم که متاسفانه برخی چندان به آن توجه نمی کنند بلکه بحث از سطوح بالا و احترام به قانون از جانب آنها است که به نظر می رسد جدیدا چندان توجهی به آن نمی شود.

اینکه یک دولتمردباید مبادی آداب با اخلاق و خوش رو باشد و در عرصه بین الملل بیشتر جاذبه داشته باشد تا دافعه مطلب معقول و پذیرفته شده ای است، ولی دلیل نمی شود که مسئولان تشریفات و دست اندرکاران چنین برنامه هایی هم بدون توجیه لازم وتذکر به موقع به این دست از خبرنگاران، فضایی را که اکثر این افراد از قبل از مصاحبه از آن اطلاع دارند خنثی گذاشته و بدون عکس العمل بگذارند چرا که برداشتن پوشش یا سهل انگاری که عموما از عمد صورت می گیرد در حقیقت نوعی به اعتنایی نسبت به این قوانین و شخص مقابل است و نوعی دهن کجی به بینندگان داخلی این برنامه ها و یا به رخ کشیدن نوعی لجاجت و بی اعتنایی  و بی حرمتی به آن مسوول در برابر دید جهانیان است.

موضوع اصلی این است که آیا این خبرنگار باید پوشش داشته باشد یا نه؟! آن هم در جایگاهی که اعمال قانون از همه جا آسانتر است.گر ضرورتی ندارد این نوع تمسخر و سهل انگاری دیگر جایی نداشته و نیاز به رعایت نیست!

مساله دیگر خارج از قوانین بحث انتظاراتی است که عموم مردمدر سراسر کشور با فرهنگ های متفاوت با دیدن این عکس ها و فیلم ها از یک شخصیت دارند.

قلثلرقث

قللقصحال وقتی که یک فرد علاوه بر وجهه اجتماعی وسیاسی که دارد ملبس به لباس روحانیت هم هست انتظارات و دید مردم هم از او متفاوت تر است و اینجا دیگر تنها به پوشش ختم نمی شود بلکه در کلام و گفتار و لحن و رفتار نیز دقت می شود.

و چه از نظر قانونی و چه شرعی از لحاظ الگو برداری و ترویج اباحه گری در ذهن مردم ثبت می شود .

همان طور که سالها پیش نوجوانی که در بند اسارت گروهی از شقی ترین افراد بود بر پایه غیرت شهامت و ریشه دار بودن اعتقادات در کمال ادب و احترام و با متانت از مصاحبه با خبرنگار بی حجاب خودداری کرد واین واقعه در ذهن همه ایرانیان ثبت شد.

95202_649

شاید اعتماد به نفسمان کم شده که گاهی این قدر منفعلانه برخورد می کنیم؛ شاید هم….

به هر حال برخورد امام به عنوان یک حاکم و یک متشرع هم می تواند الگو باشد فقط کمی جستجو لازم است و دقت در عکس ها!

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.