برای زنان و دختران در حکومت جهانی موعود چه کرده ایم؟

در حکومت جهانی موعود زنان در پرورش نسلی که مصلح و پرهیزکارند و میتوانند زمینه های تحقق آن حکومت والا را فراهم کنند نقش آفرین هستند. لذا همراهی کردن زنان با همسران و حضور فعال در نهاد خانواده و توجه به کرامتی که زن به عنوان مادر دارد، در تحقق حکومت جهانی موعود که حکومت صالحان است بسیار موثر است.

کد خبر: 9194
تاریخ انتشار : خرداد ۲۰, ۱۳۹۳

حتما همه ما بر این امر اذعان داریم که دختران و زنان در آفرینش امت واحده اسلامی و تشکیل حکومت جهانی موعود، جایگاه ویژه ای دارند تا آنجا که تعدادی از یاران راستین حضرت، زنان با ایمان خواهند بود. تقابل و چالش های زندگی دختران و زنان دهکده جهانی با معیار های حکومت آسمانی موعود آخر الزمان، تقابل الهی زیستن و شیطانی زیستن است.

 در عصر کنونی فراز و نشیب های فراوانی، فراروی دختران و زنان است. چرا که باید مراقب باشند تا در ورطه ایسم ها، نحله ها و گرایش های فکری شیطان گرفتار نشوند. تمسک به وحی و حفظ اصالت و هویت، عناصر حفظ کرامت و شرافت دختران و زنان در حکومت جهانی موعود است.

نقش زنان مسلمان در تحقق و ایجاد حکومت جهانی موعود 

با توجه به اینکه زنان نیمی از پیکره هر جامعه را تشکیل می دهند نقش ایشان در حکومت قابل انکار نیست و در روایات ۵۰ نفر از ۳۱۳ نفر یار امام را زنان تشکیل خواهند داد و زنان در خانه های خود قضاوت می کنند و این موید این مطلب است که زنان نیز همپای مردان نقش آفرین بوده و می توانند به رشد عقلی و فکری و کمالی که موقع ظهور حضرت برای انسان ها ایجاد می شود نائل گردند.

زنان درآخرالزمان

در غرب بعد از جریان رنسانس، نگاه به زن نوعی نگاه ابزاری شد که عملا زنان را در حاشیه می بینند و زنان نقش اصیل انسانی خود را از دست داده و ایشان به عنوان ابزار حرکت افراد قدرتمند تلقی می گردند.. واین در حالی است که در نگاه اسلام، ارزش انسانی بسیار والایی برای زنان در نظر گرفته شده است، چون؛ مقام والا، مختص یک جنس خاص نیست و فراجنسیتی می باشد. اما در غرب علی رغم شعارهای فراجنسیتی، جنسیت مورد تاکید قرار می گیرد و این دقیقا آن ستم نوین غرب علیه زن است.

عاقبت

کارکرد زنان در بحث تحقق حکومت جهانی موعود اسلام و دهکده جهانی غرب و نقش هالیوود

می دانیم که در دهکده جهانی غرب، قرار است همه فرهنگ ها یکدست شود و همه یک گونه فکر کنند. که بخش عظیمی از این قوانین از طریق فیلم ها و کارتون های هالیوود در حال القا شدن به انسانهاست که متاسفانه برخی مسلمین نیز از این دسته مستثنی نیستند.

هالیوود

 حرکت اول که این ارگان در حال پردازش آن می باشد؛ بریده شدن انسان ها از فرهنگ ها و سنن گذشته به طور مطلق است. یعنی؛  به نوعی باعث بریده شدن نسل امروز از نسل گذشته و کارها و اعمال ایشان است که دین و دینداری و پوشش، خود یکی از این دسته هاست. به طوری که با اندک دقت و مقایسه بین فیلم های  خارجی ۲۰ سال پیش با فیلم های کنونی متوجه تفاوت چشمگیری در بحث پوشش و حیای زنان و دختران خواهیم شد!

حرکت دوم ایشان دین ستیزی است و در مورد کشورمان باید گفت؛ به این علت که فرهنگ گذشته و دینی مان را پالایش و خرافه زدایی نکرده و ارزش های اصیل را به صورت زلال و پاک و به زبان امروز به نسل جدیدمان عرضه ننموده ایم؛ غرب توانسته است تا حدودی به مقوله دین ستیزی پر و بال داده و جوانان را از دین و دین داری زده کند که مهمترین بحث در دین زدایی غرب، برداشت و تعریف غلط از آزادی و شعارِ نداشتن آزادی برای فرد دین دار است که خود باعث تهییج بسیاری از جوانان گشته است.

کارکرد زنان در تحقق حکومت موعود

اما در مورد کارکرد زنان در تحقق حکومت موعود دو نوع تاثیر مطرح است یکی مستقیم و دیگری غیر مستقیم. نقش مستقیم ایشان همان حضور مستقیم ایشان در تحقق حکومت موعود است و تاثیر غیر مستقیم (که از اعتبار و اصالت بیشتری برخوردار است) نقش مادری و همسری کردن زن است. یعنی همان نقش اصیلی که در طبیعت زن نهفته شده است. پس حضور زنان در حکومت جهانی موعود نه تنها ممنوع نیست بلکه حضوری متعهدانه و متخصصانه است.

زنان و مهدویت

انقلاب اسلامی و جامعه اسلامی چه الگو و نظام خاصی را برای بحث زن تدارک دیده است که در راستای همان، زن را برای ایفای نقش های موثر در تحقق و اداره حکومت جهانی موعود آماده کند؟

ظهیری

خانم ظهیری کارشناس ویژه امور زنان و مبلغ و مدرس حوزه و دانشگاه و عضو هیات علمی جامعت الزهرا این سوال را اینگونه جواب  دادند.

در این جریان یک سری هست ها وجود دارد که باید دانست، الان وضعیت زنان چگونه است؟ شرایط حقوقی شان چطور؟مشکلات ویژه آنان چیست؟ و… ما نمی توانیم بر روی مشکلات موجود چشمان مان را ببندیم. مثلا کمبود های حقوقی، بحث های اجتماعی، نوع فرهنگ ها و دیدگاه ها و بحث حمایت ها؛ در هر کدام از این مراحل باید طراحی و برنامه داشته باشیم.

گام اول: برای طراحی الگوهای برتر این است که ذهنیت ها و فرهنگ ها را اصلاح کنیم. که جز با شناخت مبانی زلال وحی ممکن نیست.

گام دوم: در نظر گرفتن شرایط و موقعیت اجتماعی است. که باید آنچه در تمدن حکومت مد نظر است را در جریانی که درصدد تامین حاکمیت حکومت جهانی موعود است، ضرب کنیم. به این معنا که پایا بودن دین را حفظ کرده و ظرفیت های اجتماعی، محدودیت ها، ممنوعیت ها و قابلیت های مربوط به پویایی دین را بررسی کنیم.

اما برخورد با امواج جهانی به چه تدبیری نیاز دارد؟

 ما نمی توانیم جریان های جهانی را نادیده بگیریم اما می توانیم به آنها جهت صحیح و ارزشی ببخشیم، بهترین الگو الگویی است که بتواند ما را در سطح جهانی اثبات کند. امروزه زنان ورزشکار ما با حجاب بر بلندای قله اورست با پرچم یا زهرا(س) به دنیا معرفی می شوند. لذا یک زن ایرانی و مسلمان باید ابتدا اصالت های خویش را حفظ کند و مورد حمایت قرار بگیرد. چراکه اگر حمایت اجرا نشود زنان ما به الگوهای غربی (که متاسفانه برای برخی زنان مسلمان جاذبه دارد) رجوع خواهند کرد!

زن

بحث بعدی این است که در طراحی الگو باید به روز باشیم. یک وقت می خواهیم الگو به زن ایرانی بدهیم یک وقت به طراحی الگو برای زنان مسلمان جهان می پردازیم که این دو نمی تواند یکسان باشد. اینکه ما می گوییم حکومت جهانی از آن ماست؛

و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون” این عبادی الصالحون یعنی مردم مسلمان آزاده دنیا آیا اینها برنامه و الگو ندارند؟ نیمی از این عبادی الصالحون زن هستند! چه برنامه ای برای ایشان داشتید؟ چه طراحی کرده اید؟ کجا ظرفیت های آن ها را شناختید؟

مشکل زن بنگلادشی و عراقی و آمریکایی و فرانسوی با مشکل زن ایرانی به علل جغرافیایی، اجتماعی، حقوقی، نوع فرهنگ ها و دیدگاه ها، نمی تواند یکسان باشد. لذا بخشی از الگوها قسمت ثابت طراحی ماست و چون دستور شریعت است قابل تغییر نیست اما چگونگی اجرا و حمایت آن قابل تغییر است. که این خود نیازمند برنامه ریزی و طراحی متفکرانه است. و می توان به جرات گفت؛ فلسفه حضور این ۵۰ زن در حکومت جهانی امام عصر(عج) این است که ایشان افرادی هستند که با قدرت اداره و تحلیل و استنباط  موضوعات مذکور حضرت را در اداره جکومت و بحث  های مربوط به مشکلات زنان یاری کنند.

امر دیگری که در بحث الگوها وارد می شود بحث اولویت بندی است. یعنی باید همان شرایطی که در باب ظرفیت ها و محدودیت ها مطرح شد. خود آن شرایط می آید و اولویت بندی می کند. در نتیجه چیزی با عنوان تزاحم اشتغال و مادری و همسری نخواهیم داشت. خانم، کار نیمه وقت را برای خودش می پسندد و مشاغل سنگین را قبول نمی کند و چیزی با عنوان رغبت زنان به شغل مساوی با مردان نخواهیم داشت ولی ما چنین کارهای فرهنگی انجام نداده ایم!!

وقتی بچه ما در فیلم می بیند خانم چادری، خانمی بدبخت و بیچاره است که سبزی پاک می کند، خدمتکار است و خانمی که مهندس است و متشخص با مانتو و کلاه ایمنی است خوب معلوم است دختر ما کدامیک را بیشتر می پسندد و حرف ما را گوش نخواهد کرد.

به نظر شما پیوند حوزه و دانشگاه در زمینه مشکلات و مشترکات زنان چگونه است؟

 صراحتا می گویم که حوزه های علمیه خواهران به هیچ وجه احساس دردمندی درباره مسایل و مشکلات ندارند و متاسفانه پیوندی بین این دو مشاهده نمی شود. در حالی که بحث های بنیادین و فکری خوبی در حوزه ها وجود دارد؛ و نباید جریان های فکری حامی این موضوع به خانم ها اختصاص داشته باشد بلکه این حمایت باید از سوی هر دو جنس صورت پذیرد.

در آخر در مورد حکومت جهانی حضرت و کنار آمدن مردم با دستورات ایشان باید گفت طراحی الگو به طور صحیح انجام می شود و طبعا با فطرت و سرشت آدمی سازگاری دارد و مردم بدون ایجاد تنش در مقابل آن تسلیم می شوند.

پس مهمترین کاری که می توان برای زمینه سازی این حکومت مطلقه انجام داد عبارت از؛ برنامه ریزی و تلاش برای پرورش نسلی صالح و آماده برای خدمت رسانی به ایشان و خصوصا پرورش دختران با ایمان و صالح برای هدایت زنان و دختران در این دوران خاموشی و خفقان. به امید چنین روزی الهم عجل لولیک الفرج.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه