خبرنگاری و حد و مرزها

باید گفت ،شغل خبر نگاری یکی از مشاغلی است که نه می شود گفت زنانه محض است و نه مردانه محض

کد خبر: 945
تاریخ انتشار : مرداد ۱۷, ۱۳۹۵

 

شغل خبر نگاری یکی از مشاغلی است که نه میشود گفت زنانه محض است و نه مردانه محض  چرا که امروزه بر خلاف زمان های قدیم (که فعالیت زن،فقط و فقط به کارهای خانه و بچه داری محدود بود)برای زن اهمیت ویژه ای قائل شده اند. به طوری که زنها دوشا دوش مردان در تمام عرصه ها فعالیت دارند از آن جمله خبرنگاران زن هستند که با کمال تاسف روزانه اخبار زیادی از تجاوز و آزار جنسی به آنها در جهان مخابره می شود. و خبر مزبور از آن جمله است. با شنیدن این اخبار اولین چیزی که به ذهن انسان خطور میکند  به غیر از ابراز ناراحتی، که چرا باید مردان چنین عمل بی شرمانه ای را مرتکب شوند ناخود آگاه از خود می پرسیم: آیا در چنین فضای پر از تنش و هیاهویی درست است که یک زن در میان جمع کثیر مردان به تهیه گزارش بپردازد؟

 

 

آیا جنسیت ،مسلمان و غیر مسلمان می شناسد؟! آیا این طور نیست که وقتی یک زن در محیطی کاملا مردانه  قرار گرفته و خود را برای ضبط گزارش در میان آنها قرار دهد !!بلا استثناء در این میان مریض دلانی وجود دارند که به هوای نفس خود پاسخ مثبت دهند؟و دیگر اینکه آیا نمی شد یک مرد در این آشفته بازار پر هیاهوی از مردان معترض این گزارش را تهیه کند ؟! تا چنین عمل مشمئز کننده ای پیش نیاید؟! و بسیاری سوالات دیگر که مجال بیان آن نیست و بیجواب رد میشود.

 

 

اما،اگر ذره ای تامل کنیم متوجه خواهیم شد که اسلام هیچ یک از این سوالات را بی جواب نگذاشته است چرا که در بسیاری از آیات و احادیث برای ارتباط زن و مرد محدودیت هایی قائل شده که با رعایت آن احکام و قوانین هیچ گاه چنین مشکلاتی پدیدار نخواهد شد .

 

 

 در کتاب نهضت نسوان شرق آمده است :”در زمان قاجار در  خانه‌ها و خیابان‌ها جدایی جنسیتی وجود داشت ….، میهمانان زن توسط زنان پذیرایی می‌شدند و میهمان‌های مرد توسط مردان. در خیابان‌های پرجمعیت مانند لاله‌زار…. در ساعت‌های پرجمعیت عصر زنان باید از یک پیاده‌رو عبور می‌کردند و مردان از پیاده‌رویی دیگر……” .

 

 

البته محدودیت هایی از قبیل محرومیت از تحصیل و عدم اجازه فعالیت در اجتماع از دیگر قانون های این دوران بوده که ظلم به این قشر از جامعه محسوب میشده است. اینها بخشی از رابطه زن و مرد و حضور زن در اجتماع  آن زمان بوده است. که باید گفت در حد بالایی زیاده روی بوده است.چرا که در دین اسلام، زن جایگاه بسیار والایی دارد. و از نظر آن، میدان فعالیت در زمینه های  علمی و اقتصادی و سیاسی برای زنان، کاملاً باز است.

 

 

پس باید دانست، رعایت برخی امور به مصلحت خود اوست چرا که مرد ها فطرتا نمی توانند از نگاه جنسیتی به زن چشم پوشی کنند مگر با متقی بودن  که با کمال تاسف رعایت این مهم، هنر هر کسی نیست.

 

 

همه قبول داریم که بعضی از شغل ها مناسب لطافت ها و ظرافت های وجودی زن نیستند. لذا  زنان نباید در محیط های بسیار خشک و مردانه و مکان هایی که با هجوم مردان مواجه خواهند شد، حضور به هم رسانند. و باید قبول کرد که فعالیت مرد هم در محیط زنانه با  توجه به دارا بودن  فطرت خاصش و نیز با وجود زن های متخصص در زمینه ها و شغل های زنانه،لزومی ندارد درست است ،یک خبر نگار مرد هم می تواند با جمعی از خانمها مصاحبه کند ولی چه بسا کارهایی که زنان به علت اقتضای طبیعتشان بهتر از مردان انجام دهند.

 

 

 

چه باید کرد؟

 

شایسته است  برای حفظ حریم زن  و مصالح اخلاقی ، اجتماعی و رفاه حال بانوان و جلوگیری هر چه بیشتر از سوء استفاده افراد شهوت پرست  تا جایی که ممکن است  از سپردن کارهایی که با روح لطیف زن سازگار نیست یا به نحوی موجبات نگاه آلوده به او را فراهم میکند خودداری شود. تا از بروز اتفاقات ناگواری از نگاه آلوده و بی احترامی گرفته تا  تجاوز و آزار جنسی زنها پیشگیری شود.

 

 

 چه بسا  اخباری درباره زنان و مسائل زنانه باشد که  شاید هیچ مردی نتواند به خوبی یک زن  در مورد آنها گزارش تهیه کند همان طور که هیچ زن خبرنگاری نمیتواند به خوبی یک مرد وارد محیط کاملا مردانه شده و با خیال راحت به جمع آوری خبر بپردازد. مثل مصاحبه با ورزشکاران فوتبال و یا محیط هایی که برای تهیه گزارش نیاز به متخصص خاصی ندارد و خبر نگار زن  مجبور است با هجمهء مردان رو به رو شود و حرمت و شخصیت خود را با حضور در چنین مکان هایی خدشه دار کند.

” کار (شغل) نباید با کرامت و ارزش معنوی و انسانی زن منافات داشته باشد . نباید زن را تذلیل کنند و او را وادار به تواضع و خضوع نمایند………” (بیانات رهبر حکیم انقلاب در جمع زنان نخبه کشوری)

 

 

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.