اندر احوالات سیر پوشش بانوان ایرانی در فصل گرما (بخش سوم)

 سیر براندازی تربیتی بعدها با حذف امور تربیتی در آموزش و پرورش که یک نهاد موثر تربیت انقلابی و دینی بود ادامه پیدا کرد و ضربه نهایی در تربیت نسل بعد زده شد.

کد خبر: 971
تاریخ انتشار : مرداد ۲۱, ۱۳۹۲

…چه به سر تربیت ما آمد؟؟  (براندازی تربیتی)

با در نظر گرفتن اوضاع اجتماعی، سیاسی و فرهنگی که در بخش های قبلی ترسیم کردیم گام بعدی در حذف حیا و عفاف در تابستان های ما با براندازی تربیتی در نهاد خانواده ونیز در مدارس پیگیری شد. با رها کردن کودک و نوجوان آن زمان در حال و هوای آن روزها،  پایه­های معرفتی تضعیف شد.

 این سیر براندازی تربیتی بعدها با حذف امور تربیتی در آموزش و پرورش که یک نهاد موثر تربیت انقلابی و دینی بود ادامه پیدا کرد و ضربه نهایی در تربیت نسل بعد زده شد.  به مرور با  جایگزینی اینگونه نهادها  با فرهنگسرا ها و خانه های فرهنگ و غیره با مدیریت های آنچنانی و مجهول الحال و حضور  فعال و برنامه ریزی شده برخی از نهادهای فرهنگی بین المللی (یونسکو و…)  از یک سو و عدم برنامه ریزی فرهنگی  و سرمایه گذاری مناسب و عدم توجه به هشدارهای رهبری در باب تهاجم فرهنگی و ناتوی فرهنگی و خلأ کمی وکیفی  مبلیغین کار آزموده از جانب حوزه های علمیه به مرور وضعیت پوشش، دچار ناهنجاری های بسیاری گردید که عموماً در فصل تابستان به دلیل گرما شکل جدی­تری به خود می­گرفت .

تا جایی که امروز در چنین وضعی از پوشش در سطح جامعه مواجه هستیم. که البته به قول یک بنده خدا با توجه به کم کاری های فرهنگی در این زمینه وجود این حد از حجاب و پوشش هم در جامعه جای تعجب دارد و واقعا شاهکار است.

 با همه این اوصاف،  حضور  دختران و بانوان  محجبه و عفیفه ما چه با پوشش چادر و چه غیر آن که زینت دهنده شهرهای ماهستند، ماحصل تربیت دینی و تلاش خانواده ها وبرخی از فعالان فرهنگی است که دلسوزانه بدون امکانات خاص در حال فعالیت در عرصه ترویج فرهنگ حیا و عفاف اند. ولی همچنان خلاهایی که در عرصه برنامه ریزی در حوزه فرهنگ وآموزش و پرورش و عدم استفاده از نیروهای متعهد در این باره مشکل اصلی ماست که با آن دست و پنجه نرم می کنیم.

قطعا در عرصه تربیت الگو سازی به ویژه ارائه الگوی پوشش تابستانه و ترویج وتبلیغ آن همچنان در کنار اشاعه فرهنگ حیا و احیای امر به معروف کار ضروری است.

innerchild13

ارائه الگوی پوشش تابستانه

مساله ای که باید حتما مورد توجه قرار گیرد مخصوصا در حیطه ارائه الگوی پوشش، استفاده از طراحان مومن ومتعهد در این حوزه است. چه آنکه می طلبد،خواهران بزرگوار هنرمند و متعهد در این حیطه وارد شده و با گذراندن دوره های تخصصی مهارت های لازم را در زمینه طراحی لباس های حیا مدارِ زیبا، کسب کنند.

 مشکل بزرگی که در این حوزه امروزه با آن دست و پنجه نرم می کنیم و همواره از جانب آن دچار آسیب می شویم، وجود افراد مجهول العقیده ای در حوزه طراحی لباس های برند است. که از عمد یا به طور سهو نمونه ای از پوشش را ارائه می دهند که تطابقی با پوشش اسلامی ندارد و عموما با ارائه سبکهایی تحت عنوان سنتی تنها به بخش الگوی سنتی و ایرانی آن پرداخته و از غالب اسلامی آن چه از حیث مدل و چه از حیث رنگ خارج می شوند. دسته ای دیگر از این طراحی ها هم که در کشورهای حوزه خلیج فارس، ترکیه انجام می شود که صحبت در باره آنه از این مجال خارج است.

 برخی از افرادی که هم اکنون به شدت در عرصه مد و طراحی فعال هستند و امروزه از آنها با عنوان طراحان جوان یاد می‌شود عموما از طراحانی هستند که دایما با شبکه های ماهواره ای  و خبرگزاری های اروپایی مثل دوچه وله و… در حال مصاحبه، تعامل و تبلیغ اند.و یا جزوه افرادی هستند که از پیشینه و سابقه خوبی از حیث اخلاقی برخوردار نیستند.

 این گروهها و شبکه ها  در طرح ها و مدل هایی که  حداقل برای تابستان امسال معرفی کردند به هیچ نحو رعایت سبک پوشش اسلامی را نکرده اند و عموما   پوشش هایی معرفی هستند که ساختار شکن اند.

برای جبران این دست کاستی ها قطعا ورود حوزه علمیه خواهران به طور تخصصی برای جذب و تربیت نیروی متعهد در حوزه پوشش و عفاف و تبلیغ، چه از حیث کار علمی و چه در عرصه اجرایی و در حیطه هنری می تواند کمک شایانی در ترویج فرهنگ حیا و عفاف باشد.

به هر حال امیدواریم که متولیان فرهنگی کمی به خود بیایند و در این زمینه بیش از پیش کار کنند چرا که به نظر می‌رسد حرکت‌های ضد فرهنگی سرعت نور به خود گرفته‌اند اما سرعت متولیان فرهنگی و حوزوی به شدت کند است و در نتیجه به مرور از دایره رقابت در فضای فرهنگی و دینی جامعه عقب خواهند ماند.

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.