وقتی رگ غیرت سینمایی ها بالا می زند

مساله ی غیرت و به تصویر کشیدن آن در سینمای ایران متعلق به دیروز و امروز نیست. این رفتار فطری به خاطر حاشیه هایی که می سازد و نیز به خاطر احساس برانگیز بودن در بیشتر مواقع الگوی جذابی برای فیلمنامه نویسان است و عده ی زیادی را به سمت نوشتن در پیرامون داستان هایی […]

کد خبر: 9755
تاریخ انتشار : تیر ۲, ۱۳۹۳

مساله ی غیرت و به تصویر کشیدن آن در سینمای ایران متعلق به دیروز و امروز نیست. این رفتار فطری به خاطر حاشیه هایی که می سازد و نیز به خاطر احساس برانگیز بودن در بیشتر مواقع الگوی جذابی برای فیلمنامه نویسان است و عده ی زیادی را به سمت نوشتن در پیرامون داستان هایی با موضوعات مربوط به این مساله می کشاند.

 حال این سوال پیش می آید که چه نوع غیرتی؟

دید اکثر فیلمسازان ما نسبت به مساله ی غیرت یک پدیده ی بدون کنترل، احساسی و تند است که هیچ رنگ و بویی از منطق و دین ما ندارد!

 همین امر باعث شده است که گاهی غیرت (در فیلمی مثل قرمز) با “جنون عشق”، که یک نوع بیماری است یکی شود و گاهی هم وجودش نشانه ی عدم علاقه و اعتماد بین زوجین به حساب بیاید.

۱ ـ شاید برای شما هم اتفاق بیافتد

برای مثال در یکی از قسمت های سریال شاید برای شما هم اتفاق بیوفتد، مردی به رفت و آمدها و رفتارهای نامعقول همسرش مشکوک شده بود و همسرش هم هیچ توضیح و جواب درستی برای کارهایش نمی داد.

 در نهایت مشخص شد که بیرون رفتن های شبانه و رفتارهای مشکوک زن برای دیدن پسردایی اش که قبلا نامزدش بوده اتفاق می افتاده البته به گفته ی زن هیچ گونه علاقه ی ناپاکی بین این دو نبوده است! و دلیل این همه پنهان کاری هم بیماری لاعلاج پسر دایی اعلام می شود و در آخر به همسر دختر اعتراض می شود که چرا یک تنه به قاضی رفته است و همسر هم می پذیرد که رفتارش و کنجکاوی اش اشتباه بوده است!!!

اینکه سینما گران ما سعی می کنند کمترین حقوق زوجین نسبت به هم را که اطلاع از سالم بودن محیط طرف مقابل و اشخاص در ارتباط با هم است را زیر سوال می برند جای تعجب دارد ولی بیشتر از آن این عجیب است که همین سینماگران که می خواهند بگویند دنیا عوض شده است و حیا و روابط دیگر به صورت قدیم نیست و به اصطلاح همه چیز” مدرن” شده است وقتی پای غیرت می رسد (البته از نوعی که خودشان با آن آشنا هستند) همه چیز را به صورت همان فیلم های فارسی قدیمی به تصویر می کشند!

شاید بد نباشد که از فیلم های مسعود کیمیایی هم مثال هایی بزنیم، چرا که ژانر فیلم های کیمیایی همیشه درگیر مسائلی چون ناموس، غیرت، رفاقت و….بوده است. البته این فیلم ها با وجود گذشت زمان و تغییرات و اتفاقات همچنان با همان نگاه قبلی به دنیا می نگرد و بهتر است بگوییم در دنیای خودش اتفاق می افتد.

۲ ـ قیصر

برای مثال در فیلم” قیصر”، قیصر شخصیت اصلی فیلم است که به خاطر اینکه به خواهرش تجاوز شده است راه می افتد و تمام برادران شخص متجاوز و در نهایت خود شخص را یکی یکی می کشد و به قول خودش “میرفستد اون دنیا” و عدالت را اجرا می کند!

قیصر

۳ ـ اعتراض

در فیلمی مثل “اعتراض” امیرعلی برادر رضا که قبلا با دختر همسایه نامزد بوده است ، نامزد سابق برادرش رضا را به جرم دوستی با خواستگار سابقش، در زمان نامزدی با برادرش به قتل می رساند. این در حالی اتفاق می افتد که دختر در موقع کشته شدن در عقد رسمی خواستگار قبلی اش بوده و از او حامله هم بوده است…..

اعتراض

نشان دادن این چهره ی خشن و نامعقول از غیرت که نه قانون می شناسد نه برای  خدا و پیغمبر ارزشی قائل است باعث شده است که هیچ تصور درستی نسبت به آن وجود نداشته باشد.

البته تمام غیرت های نشان داده شده در سینما اینقدر زمخت و خشن نیستند در بعضی مواقع غیرت بر خلاف شکل قبلی اش چهره ی لایت تری هم دارد که امروزی تر است و اینبار آن را مساوی با حسادت های مردانه قرار داده اند.

۴ـ هامون

برای مثال در فیلمی مثل هامون شخصیت اصلی که هامون است وقتی روی رفتارها و رفت و آمدهای همسرش حساس می شود و فکر می کند امکان دارد او را از دست بدهد وگرنه نوع پوشش و رفتار همسرش تا قبل از این افکار که چندان هم دور از واقعیت نبود بسیار مطلوب و منطقی می آمد.

Hamoon1

۵ ـ طبقه حساس، به خاطر پونه

مایه ی تاسف است که سینما گران ما با ادعای روشن فکری سعی در ترویج رفتارهایی دارند که عرب های دوران جاهلیت هم به این وضوح نسبت به زنان شان نداشته اند!

برای مثال در بیشتر فیلم ها مردان نسبت به آرایش های جذاب و نوع پوشش زنان شان و نگاه مردان اطراف، کاملا بی تفاوت و حتی در بعضی مواقع با غرور و افتخار برخورد می کنند! طوری که انگار با زبان بی زبانی می گویند این جنس جذاب و زیبا متعلق به من است و شما تنها اجازه ی دیدن و تحسین کردن آن را دارید، نه دست زدن!

و مشکل اصلی وقتی به وجود می آید که به قولی مرغ می خواهد از قفس بپرد و اینجاست که “غیرت” با تمام قدرت پا به میدان می گذارد و نقشش را بازی می کند…..

نمونه های اخیر این دست فیلم ها هم که در کمال بی توجهی این مساله را زیر سوال می برند کم نیست از طبقه حساس تا به خاطر پونه نمونه هایی از این دست فیلم ها هستند.

17839_606 for-pooneh-movie-review1

متاسفانه در هیچ کدام از این آثار غیرت دینی که با حیا رابطه ی بسیار نزدیکی دارد و در آن مرد غیرتمند نه تنها به دیگران، که به خودش هم اجازه ی نگاه به ناموس مردم را نمی دهد، وجود ندارد….

سینما و تلویزیون به عنوان یکی از راه های مهم تبلیغ فرهنگ دینی و ملی  در این مساله آن طور که نباید اقدام کرده است و شاید یکی از مهم ترین علت های مساله ی بد حجابی و از بین رفتن حیا در میان برخی از مردم همین نگاه اشتباه به مقوله ی غیرت باشد.

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه