پرچمداران غیرت در دهه چهارم انقلاب اسلامی

در مسیر مبارزه با امپریالیسم در زمان‌ های مختلف زمینه‌ های مبارزه متفاوت بوده است و شرایط مبارزه تغییر کرده است. در هر دوره، نوعی از جهاد و مبارزه سمبل ادامه مبارزه شده و مبارزانی چهره پیشروی مبارزه شده‌ اند.

کد خبر: 9870
تاریخ انتشار : تیر ۴, ۱۳۹۳

 

شاید بتوان انواع غیرت را به تعداد پدیده­ هایی که نزد انسان تقدّس و حرمت دارد، گسترش داد که در این صورت از مرز شمارش فراتر می رود. اما از دیدگاه دیگر می ­توان همه پدیده ­های مقدّس را در قالب دین، ناموس و آبرو و میهن خلاصه کرد که در نتیجه، غیرت به سه نوع: دینی، ناموسی و ملّی تقسیم می شود.

نمونه هایی از مردان غیرت مند ایران

 با توجه با انواع غیرت که در بالا ذکر شد می ­توان مصادیقی از پرچمداران غیرت را در دوره چهارم انقلاب اسلامی برشمرد که سعی در حفظ غیرت دینی، ناموسی و ملی جمهوری اسلامی ایران را داشتند. در این زمینه می ­توان به زنان و مردانی اشاره کرد که در راستای انجام امر به معروف و نهی از منکر جان خود را نیز از دست داده ­اند.شهدا الگوی مجسم و پرچم عزت و غیرت نسل‌ های جوان دهه چهارم و پنجم انقلاب هستند. شهید خلیلی طلبه ­ای مومن و متدین بود که بر حسب وظیفه شرعی خود اقدام به امر به معروف و نهی از منکر کرد و در این راه جان خود را فدا کرد. وقتی در یک جامعه غیرت رنگ دیگری به خود می‌گیرد و مردان خود را موظف به رعایت حریم زن و مرد می‌کنند و وقتی مردی در جامعه می‌بیند که زنی مورد تعرض قرار گرفته و از خود عکس العمل نشان می‌دهد. این امر موجب می‌شود که میزان فساد در جامعه به مقدار زیادی کاسته شود.

shahid_ali_khalili

همچنین شهدای دانشمند هسته ­ای ایران، سند غیرت و مظلومیت ایران اسلامی هستند. دانشمندانی که با ویژگی ­های مشترک، اهداف هماهنگ و تلاش­ های مستمر در مسیر زنده نگه داشتن چرخه هسته ­ای کشور گام برداشتند.خصیصه ­ی بارز این شهیدان تسلط بر علم شان بود، تمام آن ها از دانشگاه ­های کشورهای پیشرفته دنیا پیشنهاد داشتند، اما به خاطر عشق و علاقه به وطن این پیشنهادها را رد کردند و ترجیح دادند که از تخصص خود برای کشورشان استفاده کنند. شهادت پاداش این غیور مردانی بود که با جهاد علمی خود، چراغ علم و روشنایی را در سنگر دانشگاه پرفروغ نگه داشتند و در نهایت با اهدای خون خود، درخت انرژی هسته ای ایران را آبیاری کردند.

شهدای هسته ای

باید گفت که در مسیر مبارزه با امپریالیسم در زمان‌ های مختلف زمینه‌ های مبارزه متفاوت بوده است و شرایط مبارزه تغییر کرده است. در هر دوره، نوعی از جهاد و مبارزه سمبل ادامه مبارزه شده و مبارزانی چهره پیشروی مبارزه شده‌ اند. اگر روزگاری مصطفی چمران مجبور بود برای آرام کردن اوضاع در پاوه حاضر شود و کردستان را از شر ضد انقلاب و ضد مردم آزاد کند، اگر زمانی حاج احمد متوسلیان و یارانش در لبنان حضور یافتند تا مسلمانان لبنان را از شر صهیونیست‌ ها خلاص کنند، اگر زمانی رزمندگان از اروند رود گذشتند و فاو را آزاد کردند … امروز هم رزمندگانی از جبهه حزب‌الله بزرگ ایران و لبنان و افغانستان و پاکستان و عراق و کویت و اروپا در دمشق و دیگر شهرهای خط مقدم مبارزه حاضر می‌شوند تا این خطه را از شر عوامل استکبار آزاد کنند، تا مسیر کوبیده شده استقلال این سرزمین‌ها حفظ شود، تا ما مسلمانان بیش از این اسیر نقشه‌ ها و طرح‌های دشمنان نشویم، که این خود نشان دهنده­ ی غیرت دینی این افراد است.

شهید علم

همچنین دیگر پرچمداران غیرت ملی، حضور ده ها میلیونى مردم در تظاهرات ۹ دى سال ۱۳۸۸ که در طول سه دهه تاریخ انقلاب بى‏نظیر بود، غیرت، بصیرت، هوشیارى و دشمن‏ شناسى ملت مسلمان ایران را به‏ خوبى نشان داد و براى همیشه به‏ عنوان حماسه ‏اى ماندگار در تاریخ باقى خواهد ماند.

تاثیر انقلاب اسلامی در برانگبختگی غیرت در سطح جهان

انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ با شعار نه شرقی ـ نه غربی و جمهوری اسلامی پیروز شد. نفی غرب و شرق هزینه می‌خواست. دیر زمانی حکومت مصدق با سیاست خارجی موازنه‌ی منفی، هزینه‌ اش دخالت و کودتای علیه دولت ملی شد و در نهایت بساط ملی کردن نفت و دولت استقلال طلب با سیاست موازنه مثبت شاه و آری به همه سهم خواهان غربی جمع شد. اما انقلاب اسلامی با صدها ترفند از نفوذ عوامل وابسته تا حمله نظامی به طبس و صدها بحران و انواع انفجار و ترورها و تحمیل جنگی هشت ساله به این مملکت نه تنها منکوب نشد که در ساختار و پیگیری اهداف و نیز شفافیت فضا همه این بحران‌ها را در حالیکه در تحریم قرار داشت، پشت سر گذاشت و قویتر شد و شعارهای آزادی‌ خواهی و استقلال‌ طلبی و اسلام‌ خواهی به خارج از مرزها رسید و لبنان و فلسطین خط مقدم مبارزه با امپریالیسم شد. خیزش اسلامى که در شمال آفریقا و خاورمیانه شاهد آن هستیم، ریشه اسلامى دارد و به اذعان تحلیلگران غربى و عربى از انقلاب اسلامى و غیرت ایرانی در حفظ استقلال خود تأثیر پذیرفته است. شاید گزاف نباشد اگر بگوییم اساسى ‏ترین دلیل خصومت غرب به محوریت آمریکا با انقلاب و نظام اسلامى، نگرانى ‏و هراس از قدرت الهام بخشى و الگوسازى انقلاب اسلامى بوده است. البته وقوع بیدارى اسلامى در منطقه به تأسى از انقلاب هم در همین راستا ارزیابى مى‏ شود. این هراس ایران را همواره در کانون دشمنى‏ هاى غرب قرار داده که فتنه و حرکت آن‏ها در عاشورا براى مبارزه با این الگو بود.

تصویرى که انقلاب اسلامى از زن ترسیم می‌کند، تأثیر مهم بر  غیرت ناموسی در جهان بر جاى گذاشته است.

جهان دریافته است زن مسلمان ایرانى خانه ‏نشین و منفعل نیست. خانم دانیل کشار، مدیر جشنواره مونتران کانادا، معتقد است: تصویرى غلط از حضور زنان در ایران، در ذهن خارجى‏ ها وجود دارد؛ غربی‌ ها فکر مى‏ کنند که زنان ایرانى فعالیت ‏هاى اجتماعی چندانى ندارند و در خانه نشسته‌ اند و تنها به خانه‏ دارى مشغولند. دیگر آنکه نگرش‏ هاى منفى درباره زنان مسلمان کاهش یافته است. روزنامه نیویورک تایمز، جنبش احیاى حقوق اسلامى زنان در کنفرانس جهانى پکن را جالب‏ ترین پدیده کنفرانس معرفى مى ‏کند که همه جهانیان را سخت تحت‌ تأثیر قرار داد؛ زیرا سخنرانانى که از دنیاى اسلام آمده بودند، سخنان مهمى درباره زنان بیان داشتند. در این کنفرانس، سخنرانى یک زن محجبه ایرانى، تأثیر بسزایی در تبلیغ حجاب اسلامی بر جاى گذاشت. قضاوت‏ ها نیز نشان مى‏ دهد که حضور جهانى زنان مسلمان ایران، توأم با موفقیت بوده است، ‌هانیه ترکیان از امریکا نیز تلاش زن ایرانى در معرفی الگوى زن مسلمان به جهانیان را موفق مى‏ داند. به هر روى، همان‏گونه‌ که احمد هوبر گفته است: آنچه در ایران و درباره زنان رخ داده، در همه جاى جهان تأثیر گذارده است.

دنیاى اسلام از الگوى حجاب اسلامى زنان پس از انقلاب ایران تأثیر بیشترى پذیرفته است، از جمله لیز مارکوس، از فعالان جنبش‌ های زنان در اندونزی، بى‌پرده اعتراف مى کند که به دلیل اثر مستقیم پخش تصاویر زنان ایرانى در رسانه ‏هاى گروهى کشورش، استقبال از حجاب اسلامى در اندونزى بیشتر شده، به‌گونه‌ ای‌ که به‌ تدریج تقلید از حجاب بانوان ایرانى در آن کشور به یک مد تبدیل گشته است و اینک در میان دانشجویان دانشگاه‏ ها نیز هواداران بسیاری دارد. همچنین زنان انقلاب اسلامى، به‌عنوان الگویى براى زنان ترک، آنان را به شعار دادن در خیابان‏ ها و رعایت پوشش اسلامى واداشته است. پوشش زنان انقلابى و مسلمان ایران در برخی کشورهاى خلیج فارس، بر لباس به‌ ویژه روسرى، به شکل عمیقى تأثیر گذاشته است.

این زنان نماد زنان غیور سرزمین ما هستند که از بدو پیروزی انقلاب پرچمدار غیرت در حفظ الگوهای پوششی و رفتاری خود بوده اند و آن را به سرتاسر ممالک اسلامی صادر کردند. امیدواریم که با عنایت و دعای حضرت بقیه الله اعظم ارواحناه فداه همچنان بانوان این سرزمین پرچمداران حیا، عفت و غیرت دینی باشند.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.