نگاه قفلِ عفت

در بررسی عوامل ایجاد عفت در انسان ها، پای صحبت سرکارخانم علاسوند از اساتید حوزه و دانشگاه می نشینیم تا در آموزه های دینی به این مقوله بپردازیم.  یکی از ارکان عفت که به طور جدی باید آموزش داده شود حفظ نظر است. حتی دختران عفیف ما با انواع و اقسام حجاب هایی که انتخاب […]

کد خبر: 992
تاریخ انتشار : مرداد ۲۶, ۱۳۹۲

در بررسی عوامل ایجاد عفت در انسان ها، پای صحبت سرکارخانم علاسوند از اساتید حوزه و دانشگاه می نشینیم تا در آموزه های دینی به این مقوله بپردازیم.

 یکی از ارکان عفت که به طور جدی باید آموزش داده شود حفظ نظر است. حتی دختران عفیف ما با انواع و اقسام حجاب هایی که انتخاب می کنند یاد نمی‌گیرند که باید نظر را مراعات کنند. همین طور چه پسران پاک و معصومی که فقط بخاطر عدم کنترل نگاه در دام شهوت خودشان یا مسائل این چنینی افتادند. پس حفظ نظر به طور جدی یکی از مطالب خیلی اساسی است که باید مفصل راجع به آن بحث کرد.

در روایات داریم نظر دلیل و نامه رسان عقل است. یعنی انسان ها با نگاه کردن پیام های خودشان را منتقل می‌کنند. اگر نگاه کردن رعایت بشود خیلی اتفاق ها نمی افتد.

مطلب دوم این که ما باید به پسران خود غیرت را آموزش بدهیم. همان طور که خانواده ها به دختران خودشان عفت و حجاب را آموزش می دهند به پسران خود هم باید آموزش بدهند که شما باید نگاه خودتان را حفظ کنید، اگر دختری که در کوچه و خیابان می بینید مثل خواهر خودتان بدانید، متلک نمی گویید. رعایت این که مثلاً اگر قرار است یک مرد و زن در یک تاکسی به هم برخورد نکنند ، به هر دو قشر باید یاد بدهیم که مراعات بکنند.

 نمی خواهیم ادعا کنیم که ارتباط عفت به زن ها مساوی مردان است، خیر ، زن ها یک میل و کشش درونی به عفت دارند که مرتبط با کرامت انسانی آنهاست، و تعلیم عفت به دخترها حیاتی تر است، زیرا دختران در اثر عدم رعایت مرز عفت به یک سری گرفتاری هایی در زندگی شان مبتلا می شوند؛ یعنی اولین چیزی که فرد رعایت حریم نمی کند، متعرض جسم شان بشود؛ این کلید ورودشون به پروسه فحشا و روسپی گری است.

از ارکان دیگر آن همان ازدواج های آسان است. این یکی از مسائل مهم در بالا بردن ضریب عفت اجتماعی است. کم کردن زمینه های مسائل طلاق، که البته یکی از آن مسائل، بحث حجاب زنان است. پس باید در یک هندسه حجاب را دید.

نمی خواهیم بگوییم تلقی بدی در اجتماع نسبت به هیچ کس نداشته باشیم بلکه می خواهیم بگوییم هر دو گروه مخاطب هستند، و نظر دین هم همین است. آن چه به تعبیر روایات اصلاً آن سرچشمه است و این قفل بی عفتی و یا عفت را باز می کند، بحث نگاه و نظر است، که خطاب قرآن در این رابطه زن و مرد هر دو است. بخصوص به مردان ، چون اصل قضیه از اینجا شروع می شود.

ز دست دیده و دل هر دو فریاد / که هر چه دیده بیند دل کند یاد

نمی شود گفت عامل فساد و تباهی فقط مردان یا فقط زنان هستند. چون اساساً قضیه، قضیه طریفینی است. چون در آموزش مسائل عفت باید به هر دو مورد توجه بکنیم. اتفاقاً در این رابطه دختران احتیاج به حمایت بیشتری دارند. زیرا وقتی مرز عفت مراعات نمی شود، حالا در نهایی ترین شکل آن، که ممکن است یه رابطه ی نامشروع، مثلاً خدای نکرده منجر به مثلاً پیدایش یه پدیده ی بسیار شنیعی مثل بارداری ناخواسته بشود، خوب تعلق دختر خیلی روشن است، اما تعلقی از جانب مرد برای بچه وجود ندارد.

اگر ما به این قضیه به طور اساسی توجه نکنیم همیشه کسانی را که طالب این جریان غلط هستند، یه عده را همیشه آزاد می گذاریم، چون که این رفتار هیچ پس آوردی برایشان ندارد، نه در نگرش اجتماعی، نه در فیزیک و اندام هاشون، ولی برای یک طرف هم نگرش اجتماعی متفاوت است، و هم ….

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.