خنک بودن به شرط…

در فصل تابستان نوع پوشش و استفاده از مدل ها و رنگ های ویژه، کمک زیادی در بهتر شدن شرایط و تحمل گرما برای افراد می کند. و در این موضوع فرقی بین آقایان و بانوان اعمم از افرادی که از چادر و یا غیر آن استفاده می کنند وجود ندارد. در اینجا نکاتی را در راستای انتخاب مناسب لباس و پوشش تابستانه مطرح می کنیم که برخی از آنها از عمومیت برخوردارند و دسته ای دیگر برای استفاده بانوانی است که به طور ویژه از حجاب چادر استفاده می کنند.

کد خبر: 1
تاریخ انتشار : تیر ۶, ۱۳۹۲

رنگ های زنانه
نخست اینکه در بحث پوشش، مدل، رنگ و جنس لباس از اهمیت زیادی برخوردارند. واضح است که رنگ های روشن برای لباس های تابستانی مناسبترند، چرا که رنگ روشن بخشی از نور خورشد را منعکس کرده در حالی که رنگ تیره بیشتر آن را به خود جذب می کند و موجب گرم شدن بدن می شود. رنگ‌های سفید، شیری، کرم، بژ و نخودی در تابستان به خنک ماندن بدن کمک می‌کنند. همچنین می‌توانید لباس‌هایی به رنگ‌های خنثی بپوشید که در تمام طول سال کاربرد دارند مثل قهوه ای کم رنگ، طوسی یا آبی کم رنگ.
ما هم در این جا این تاثیر فیزیکی را از حیث نوع رنگ می پذیریم ولی بر نکته زیر هم تاکید می کنیم :
اینکه به طور قطع رنگ پوشش برای حضور اجتماعی زنان رنگی است که ایجاد هیجان وانگیزش نکرده و باعث جلب توجه، تبرج و خودنمایی نگردد. پس هر رنگی که دارای این خصوصیت باشد را می توان از آن به عنوان رنگ مورد پذیرش شریعت برای پوشش بانوان در جامعه تعریف کرد. ولی آنچه که از متن روایات بر می آید رنگ ارجح برای پوشش اجتماعی بانوان در مصداق چادر و… آن همان مشکی است. ولی استفاده از رنگ های خنثای دیگر هم با فرض جیغ نبودن، محرک و مهیج نبودن بلا مانع است.

چه بپوشیم تا از تابستان لذت ببریم؟
لباسها در تابستان خود نقش یک فاکتور محافظتی از بدن در برابر اشعه خورشد را دارا هستند و به عنوان اولین خط دفاعی بدن در برابر اشعه خورشید شناخته شده اند spf بین ۵ تا ۹ برای آنها تعریف شده. بنابراین توصیه می شود که در تابستان از لباس های آستین بلند و شلوارهای بلند استفاده شود که خود این موضوع توجه ما را به به سمت آستین های مانتو ها و شلوار های امروزی جلب می کند که در مد تابستانه به دلیل گرما کوتاه شده اند!
از طرف دیگر کارشناسان سفارش کرده اند که در هنگام خرید مانتو و لباس برای تابستان مدل هایی را انتخاب شود که از پارچه‌های از ظریف تر دوخته شده‌اند و بدون چین و لایه اضافی هستند. چرا که به طور حتم مانتو هایی که دارای چین و روی هم آمدگی بسیار هستند و یا اینکه دارای یقه های بزرگ اند برای فرد گرمای بیشتری تولید می کنند.
البته به طور کل در لباس های تابسناته سعی کنید از مانتو ها و پوشش های بدون یقه مثل یقه هفت و یا یقه گرد وخشتی بیشتر استفاده کنید.
مساله دیگر اینکه از پوشیدن لباس های تنگ در فصل گرما به شدت پرهیز کنید چرا که سبب افزایش دمای بدن شما شده و تبادل جریان هوا در سطح پوست شما را به شدت کاهش میدهد .
در هنگام انتخاب جنس مانتو دقت کنید که لباس از جنس الیاف مصنوعی و پلاستیکی ، نایلون و پلی استر نباشد چرا که به هیچ وجه این دست از جنس ها مناسب فصل گرما نیستند. این عدم مطلوبیت بر می گردد به خاصیت این نوع پارچ ها که گرما را جذب کرده و به دلیل نوع بافت شان تعریق را افزایش داده و اجاد رطوبت بیشتری بر روی پوست کرده و فرد را بیشتر در معرض انواع بیماری های قارچ و میکروبی و پوستی قرار می دهد. ولی پارچه های با جنس الیاف نخی، پنبه ای و کتانی مناسب ترند چرا که گرما را از خود عبور می دهند.البته اگر از حیث محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید بخواهیم توجه کنیم لباس های نخی با بافت فشرده کمک بیشتری به فرد می کنند. در لباس‌های نخی احساس خنکی می‌کنید، در ضمن، پوست‌تان هم در اثر گرما و عرق به خارش و التهاب نمی‌افتد. اگر مشکلی با چروکی نداشته باشید پارچه ای مثل لنین هم پارچه خنکی است. این جنس پارچه رطوبت را بخود جذب می کند پس برای فصل تابستان که تعرق بدن بسیار زیاد است، انتخاب مناسبی است.
حتما وقتی از پارچه های تیره رنگ برای لباسهای فصل تابستان استفاده می کنید، سعی کنید از پارچه های نازکتر و سبکتر انتخاب کنید تا به این ترتیب درجه حرارت بدن شما تنظیم شود.
به هر حال در انتخاب جنس پارچه همان اندازه که به خنکی پارچه دقت می کنید مراقب باشید که نازک و بدن نما نباشد.

شلوارهای تابستانی
از جهت شلوار هم سفارش شده که از پوشیدن شلوارهای تنگ و چسبان و شلوار های جین پرهیز کنید؛ چون به دلیل گرمای بیشتر احتمال عرق سوز شدن را افزایش می دهد. پس از شلوار های گشادتر با پارچه های خنکتر استفاده کنید.که هم باعث احساس راحتی بیشتری می شود و هم با عبور هوا از آن خنک تر می شوید و هم تعریق شما به شدت کاهش می یابد. در اینجا توجه به مد امسال که پوشش پاها در تابستان که همان ساپورت ها و شلوار جوراب هاست ضروری است که قطعا چسب و جذب بودن و بافت مصنوعی آنها سبب تعریق و گرمای زیاد می شود. و از لحاظ بهداشتی در بلند مدت آثار مخرب بسیای را برای بانوان تولید می کند که هم از جهت پوستی و هم از جهت نوع خاصی از عفونت داخلی در بانوان به دلیل تعریق زیاد پاهاست.

شال های تابستانه
در خصوص روسری و شال هم اشاره به نکات زیر ضروری است: جهت کاستن از گرمای هوا در هنگام تردد در خیابان از شال ها روسری های نخی با بافت طبیعی که از تنوع زیادی هم برخوردارند تهیه کنید و پوشیدن روسری های شرمن، ابریشمی و لیز و کلفت از جنس مواد پلاستیکی را در این فصل کنار بگذارید.

چادر و خنکی تابستان
چند توصیه به بانوان چادری:
پوشیدن چادر مشکی در تابستان به هر حال مشکلاتی به همراه دارد که فرد یا به ختطر اعتقاد راسخی که به انجام این کار دارد آن را انجام می دهد و برحسب عقیده و نیت متوجه این مشکل نمی شود و یا براساس تربیتی که از کودک داشته بر حسب عادت به آن توجه نمی کند. ولی به هرحال در تابستان سر کردن چادر مشکلاتی دارد که در ادامه چندین مورد را در جهت آسایش بیشتر بانوان چادری مطرح می کنیم:
بهتر است که در تابستان از پوشیدن چادرهای سنگین و شرمن که بسیار کلفت هستند و از آنها با عنوان چادر مجلسی یاد می شود خودداری کنید.چون سبب افزایش گرما می شود وکنترل و نگه داشتن آن سخت تر است. انتخاب چادر هایی از جنس سبک و لطیف تر که بافت درشت تری دارند به این دسته از بانوان کمک بسیاری
می کند.
در گام بعدی بهتر است از چادرهای جلو بسته و آستین دار استفاده شود که راحتر است و فرد به دلیل اینکه در زر چادر می تواند از لباس های راحتر از مانتو مثل تونیک های کوتاه در رنگ های روشن و جنس نازک تر استفاده کند.
در نوع ساق دست نیز بهتر است در تابستان به دلیل گرما از لباس های آستین بلند و با مچ استفاده کنند تا ساق دست چرا که همین جذب بودن ساق دست سبب گرمای بیشتری م شود و یا اینکه حداقل در نوع انتخاب این ساق ها از جنس نخی آن استفاده شود.

ویژه آقایان
در آقایان هم توصیه می شود که از پوشیدن شلوار های جین تنگ و چسبان ونیز تی شرت های بدون آستین یا آستین کوتاه و چسب با جنس پلی استر خودداری کرده تا میزان تعریق کاهش یابد. پوشیدن لباسها و پیراهن های آستین بلند قطعا کمک زیادی در جلوگیری از سوختگی و تغییر رنگ پوست دستها می کند.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.