داستان مهریه

اگر در مال او کمی هست، پس مال عطایی است از حق تعالی که جاری کرده به قدر حاجت بندگانش، مانند سایه ای که به زودی برمی گردد.

کد خبر: 10414
تاریخ انتشار : تیر ۱۷, ۱۳۹۳

 

شیخ کلینی روایت کرده است که: چون حضرت رسول(ص) خواست که خدیجه بنت خویلد(س) را به عقد خود درآورد، ابوطالب با آل خود و جمعی از قریش به نزد ورقه بن نوفل ـ عموی خدیجه ـ رفتند. پس ابتدا ابوطالب خطبه ای خواند: «حمد و سپاس خداوندی را سزاست که پروردگار خانه کعبه است و گردانیده است ما را از زرع ابراهیم(ع) و از ذریّه اسماعیل جای داده ما را در حرم امن و امان؛ و مخصوص گردانیده است ما را به خانه خود، که مردم از اطراف جهان قصد آن می نمایند… پس بدانید که پسر برادرم ـ محمد بن عبدالله ـ را به هیچ یک از قریش نمی سنجند، مگر آنکه او زیادی می کند و هیچ مردی را با او قیاس نکنند مگر آنکه او عظیم تر است… اگر در مال او کمی هست، پس مال عطایی است از حق تعالی که جاری کرده به قدر حاجت بندگانش، مانند سایه ای که به زودی برمی گردد.

او را به خدیجه رغبت است و خدیجه را نیز به او رغبت است. آمده ایم که او را از تو خواستگاری کنیم. به رضا و خواهش او و هر مهر که خواهید، از مال خود می دهیم. به پروردگار کعبه سوگند می خورم که او را شأنی رفیع و منزلتی منیع و بهره ای شامل و دینی شایع و رایی کامل است.» سپس ابوطالب ساکت شد.

ورقه که از جمله قسّسین و علمای عظیم الشان بود، از جواب قاصر بود. پس چون خدیجه آن حال را مشاهده کرد، پرده حیا اندکی گشود و به زبان فصیح فرمود:

«ای عمو! هرچند تو از من اولی هستی به سخن گفتن در این مقام، اما اختیار مرا بیش از من نداری. تزویج کردم به تو ای محمد! نَفس خود را و مهر من در مال من است. بفرما عموی خود را که شتری برای ولیمه زفاف بکشد و هروقت خواهی به نزد همسر خود درآی»

پس یکی از قریش گفت: چه عجب است که مهر را زنان برای مردان ضامن شوند!. ابوطالب در غضب شد و برخاست. چون آن جناب به خشم می آمد، جمیع قریش از او می ترسیدند. پس گفت: «اگر شوهران دیگر مثل فرزند برادر من باشند، زنان به گران قیمت ها و بلندترین مهرها او را طلب می کنند و اگر چون شما باشند، مهر گران از ایشان خواهند طلبید».

پس ابوطالب شتری نحر کرد و زفاف آن دو منعقد گردید.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.