نظارت بر کتاب هایی که نوجوانان می خوانند

بررسی مساله ی کتاب و کتاب خوانی در نوجوانان

کد خبر: 10509
تاریخ انتشار : تیر ۱۸, ۱۳۹۳

با رونق گرفتن بازار کتاب و کتاب خوانی نباید سهم نوجوانان را در مورد این امر نادیده بگیریم چرا که نوجوانان امیدهای فردا و بستر آماده ی کاشت به حساب می آیند، هر چه که در زمینه ی فکری برایشان بیشتر تلاش کنیم، در آینده از این روح های پر انرژی به نفع مملکت برداشت می کنیم.

حال این سوال پیش می آید که چه کتاب هایی مناسب اند و ما چقدر بر کتاب هایی که نوجوانان مان می خوانند نظارت داریم؟

بله نظارت! زمانی خانواده ها روی فیلم ها و سریال هایی که نوجوانان شان می دیدند حساسیت به خرج می دادند و نگران بودند، که هر فیلم یا سریالی را نبینند و یا برای مثال یک مدت هم حساسیت خانواده ها روی فعالیت های اینترنتی نوجوانان شان زیاد شد، البته تمام این حساسیت ها کاملا بجا و درست است ولی نباید از نظر دور کرد که کتاب ها با ظاهرهای معصوم و باریک خود می توانند بسیار پر خطر تر و توهم بر انگیزتر از فیلم ها و سریال های آنچنانی باشند.

اینکه  خانواده ها روی کتاب هایی که نوجوانان می خوانند آگاهی و اشراف داشته باشند بسیار مهم است.

مطالعه نوجوانان

البته نمی توان گفت که به زور برخی کتابها را از دسترس نوجوانان خود دور کنند، چرا که چنین عملی در زمانه ای که ما زندگی می کنیم امکان پذیر نیست و وسایل ارتباطی به قدری گسترده است که امکان دسترسی به هر محتوایی برای هر فردی فراهم است.

آنچه که مهم است ساختن فضای اعتماد برای نوجوانان در خانواده است که باعث شود نوجوانان به حرف و نظر والدین خود اعتماد کنند و یا به بیان بهتر، سراغ یک سری کتاب ها نروند و یا اگر می خواهند از محتوای این گونه کتاب ها سر در بیاورند قبلش آمادگی ذهنی رویارویی با آنچه که نویسنده ها در کتابهایشان سعی دارند در ضمیر ناخودآگاه آنها بنشانند را داشته باشند…

در بیشتر مواقع این آمادگی ها و گفت و گو ها باعث می شود که نوجوانان نه تنها گرفتار ذهنیت های مسموم نشوند که در بیشتر مواقع موجب می شود رابطه ی بین نوجوانان و والدین شان، به خصوص مادرانشان بهتر شود.

علاقه نشان دادن به علایق نوجوانان که کتاب ها نیز جزوشان هستند باعث می شود نوجوانان حرف های بیشتری برای به اشتراک گذاشتن با والدین داشته باشند و این امر خود به خود باعث می شود که خط فکری نوجوانان برای والدینشان روشن باشد و کمتر تحت تاثیر تبلیغات مختلف و تهاجمات فرهنگی قرار بگیرند.

خوشبختانه در حال حاضر بسیاری از انتشارات کتاب های مدرن و کلاسیک را که نوجوانان علاقمند و کنجکاو به خواندن شان هستند به صورت خلاصه و با حجم های کوچک و لحن مناسب سن آنها زیر چاپ برده اند وخانواده ها را از نگرانی اینکه نوجوان شان قرار است با چه داستان و چه میزان از روابط روبرو شود را از بین برده اند.

 امید است این روند کتاب خوانی زیر حمایت والدین هر روز بیشتر و بیشتر جای خود را بین خانواده های ایرانی و به خصوص نوجوانان باز کند.

کاری از گروه ادبیات و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.