ژانرهای عکاسی و چرایی ها

مردی از یکی از همسرانش عکسی در خلوت فضای خصوصی می گیرد. این عکس خصوصیات پورنوگرافیک دارد. صد سال بعد نه مرد زنده است نه زن اما عکس تاریخی شده است. ارزش تاریخی عکس سبب می شود که از آن در فیلمهای مستند استفاده شود بی اینکه اخلاقا حریم فضای خصوصی زن و مرد “تاریخی […]

کد خبر: 1295
تاریخ انتشار : شهریور ۱۷, ۱۳۹۲

مردی از یکی از همسرانش عکسی در خلوت فضای خصوصی می گیرد. این عکس خصوصیات پورنوگرافیک دارد. صد سال بعد نه مرد زنده است نه زن اما عکس تاریخی شده است. ارزش تاریخی عکس سبب می شود که از آن در فیلمهای مستند استفاده شود بی اینکه اخلاقا حریم فضای خصوصی زن و مرد “تاریخی شده” در نظر گرفته شود.

مردی از یکی از همسرانش عکسی در خلوت فضای خصوصی می گیرد. این عکس خصوصیات پورنوگرافیک دارد. صد سال بعد نه مرد زنده است نه زن اما عکس تاریخی شده است. ارزش تاریخی عکس سبب می شود که از آن در فیلمهای مستند استفاده شود بی اینکه اخلاقا حریم فضای خصوصی زن و مرد “تاریخی شده” در نظر گرفته شود.

در اینجا به طور مشخص منظور عکسهای پورنوگرافیکی است که ناصرالدین شاه از همسران خود تهیه می کرده است. این عکسها حاصل علاقه شخص او به عکاسی است.

1-9-1391-IMAGE634890563226761162

شاه خود را با صورت تغییر فرم داده شده،کلاه کج و چشمان بیرون زده تصویر کرده است، دراز کشیده یا بین همسرانش مشغول قلیان کشیدن است. در این نوع از عکسها تاریخی شدن فی نفسه فضای خصوصی را به فضای عمومی بدل می کند.

عکس هایی که توسط ناصرالدین شاه از برخی زنان عقدی یا صیغه ایش در حالی که نیمه برهنه یا کاملا برهنه هستند گرفته شده است به تقلید از شیوه ی عکاسی برهنه نگاری رایج در اروپا و به تقلید از برخی عکاس های نادر، به گرفتن چنین عکس هایی منتها به سبک و سیاق ایرانی دست زده است.

در این عکس ها زن ایرانی در حالتی سبک سرانه، وقیح و برهنه در مقابل دوربین به حالت های مختلف قرار گرفته و ناصر الدین شاه از وی عکس گرفته است. شاید در آن دوران کسانی بودند که این گونه از زنان عکس می گرفتند ولی جز عکس های این چنینی که توسط ناصر الدین شاه گرفته شده هیچ عکس و مدرک دیگری از عکاسانی که به گرفتن عکس زنان برهنه اقدام کرده باشند در دست نیست .

عکس های برهنه نگاری ناصر الدین شاه از زنان ایرانی در مجموعه” بیوتات ” در آلبوم خانه ی گلستان موجود و بسیار سخت تر از دیگر عکسهای زنان قاجار قابل دستیابی است.

در گذشته گرفتن چنین عکس های با ویژگی های فوق ویژه مانکن ها و بازیگران بود ولی در چندین سال اخیر شیوع نوع خاصی از عکاسی در ژانر عروسی در قالب عکس آتلیه و باغ و چاپ ژورنال و آلبوم دیجیتال و تهیه فیلم  موجی جدید را در میان تازه عروسان و دامادان به راه انداخته که از برخی جهات قابل تامل است.

در مجموع در بین ژانرهای مختلف عکاسی در دنیا از عکاسی طبیعت و اشیای بی جان گرفته تا تبلیغات، خبری، ورزشی و جنگ از این نوع هستند.البته تا مدتها برخی از سبک هایی که در جهان بسیار مورد استفاده بود در ایران کاربردی نداشت ولی در سال های اخیر برخی از این شیوه ها و سبک ها در میان عکاسان به بهانه های مختلف رایج شده که از پایه و اصل با مبانی اصلی شرع و اخلاق اسلامی، حیا و عفت عمومی در مغارت است که باید به شدت مراقبت شود تا با عناوین مختلف در کشور باب نشود.

اولین سبک که در حقیقت سرک کشیدن به حریم و زندگی خصوصی افراد و انتشار عکس های آنان در رسانه های دیداری و شنیداری است ، که پاپاراتزی نامیده می شود در این سبک که این روزها در بین روزنامه ها و سایت های زرد برای جلب مخاطب بیشتر هم دیده می شود عکاسان با تهیه عکس های جالب و کاملا خصوصی از چهره های سرشناس به ویژه هنرمندان ورزشکاران و نیز خانواده و نزدیکان آنان در مکان های عمومی  و یا خصوصی و فروش این تصاویر به گروه ها، افراد، سایت ها و مجلات مختلف پول زیادی را دریافت میکنند . این شیوه از منظر اخلاق اسلامی و رعایت حریم حیا کاملا در منافات است.

نوع ژانرهای دیگری که کاملا منطبق بر بی پروایی و بی حیایی است عبارتند از : اروتیک ، برهنه ، گلامور ، پورنوگرافی است.

قلثغ

در اروتیک شهوت  جنسی و حتی عشق بازی به تصویر کشیده می‌شود هرچند که برهنه بودن سوژه محور اصلی نیست و ممکن است به طور کامل برهنه نباشد. عکاسی برهنه تقدم اندام بدن نسبت به چهره‌است، یعنی برخلاف عکاسی پرتره  که محور اصلی عکس، چهره و صورت سوژه‌است، در عکاسی برهنه محور اصلی، نشان‌دادن بدن برهنه ی انسان با خط و فرم‌های طبیعی اندام‌هاست.عکاسان این نوع عکاسی، گاهی اوقات از نور و سایه های شدید، پوست روغن زده شده و آرایش در سراسر بدن به منظور نشان دادن زیبایی و ساختار بدن استفاده می‌کنند. در گلامورهم  سوژه معمولا زن است در حالت رمانتیک وسکسی به تصویر کشیده می‌شود. سوژه ممکن است ملبس یا نیمه برهنه باشد.

این نمونه از متدهای حرفه ای عکاسی در حال حاضر در ایران به شکل مجزا کم دیده می شود ولی در قالب ,عکس های اسپرت و رمانتیک عروسی کم کم در حال رخنه است. که واقعا نامطلوب و غیر قابل توجیه است.

آنچه که گاها در حریم خصوصی زن و شوهر رخ می دهد امروزه در جلوی لنز دوربین ها و شاترها و فلش ها به رخ کشیده می شود.

آنجایی که در دستورات دینی ما آمده زن وشوهر بهتر که در منظر دیگران همیشه لباس حیا به تن کنند و خلوت و جلوتشان یکی نباشد این افراد روابط لحظات خلوتشان را با یک عکس به جلوت دائمی تبدیل می کنند.

زمانی هست که ما نیستیم واین عکسها …..؟

زمانی هست که ما هستیم و این عکسها در معرض دید فرزندان و…..؟

زمانی هست که هستیم و آلبومان در گنجه پنهان است و…..؟

زمانی هست که به ما این آلبوم ها و ژورنال ها را نشان می دهند و ما یا شرم میکنیم و چشم می بندیم و یا اینکه ……..!

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.