خوشبویی و زیبایی به سبک قدیم و جدید!

انواع بو!!! عبارت است از بوی تمیزی، بوی کثیفی، بوی ادکلن، بوی گل، بوی گلاب، بوی تازگی، بوی کهنگی، بوی کفر، بوی هواپرستی، بوی خلوص ایمان و بوی خدا…. انواع نور!!! نور شمع، نور چراغ قوه، نور لامپ، نور ماه، نور ستاره، نور خورشید، نور چهره ء مومن، نور خلوص بندگی و نور خدا…… انواع […]

کد خبر: 1655
تاریخ انتشار : مهر ۲, ۱۳۹۲

انواع بو!!! عبارت است از بوی تمیزی، بوی کثیفی، بوی ادکلن، بوی گل، بوی گلاب، بوی تازگی، بوی کهنگی، بوی کفر، بوی هواپرستی، بوی خلوص ایمان و بوی خدا….

انواع نور!!! نور شمع، نور چراغ قوه، نور لامپ، نور ماه، نور ستاره، نور خورشید، نور چهره ء مومن، نور خلوص بندگی و نور خدا……

انواع رنگ!!! رنگ زیبا، رنگ زشت، رنگ روشن، رنگ تیره، رنگ شیطان، رنگ یکدست خلوص و بندگی ، رنگ بندگی، رنگ خدا….

این روزها با بوها و نور های زیادی سر و کار داریم که باید گفت متاسفانه برعکس زمان قدیم که اطرافمان پر بود از بوی ایمان آدم های مخلصی که خودشان را با بندگی و فروتنی در مقابل پروردگارشان خوش بو میکردند، کمتر کسی دور و برمان پیدا میشود که بشود به راحتی بوی خوش ایمانش را استشمام کرد.

الان دیگر مردم خودشان را با انواع و اقسام عطر و ادکلن خوشبو میکنند و کم شده اند کسانی که نهایت تلاششان را میکردند برای جلب رضای پروردگارشان در حالیکه مزدی از او طلب نمیکردند جز رضایتش. صدالبته که خدای حکیم هم این کار آنها رو بی مزد نمیگذاشت و از عطر ایمان، درون وجودشان میچکاند تا خوشبوترین افراد در جامعه شوند. افرادی مثل مرحوم کشیکچی، حاج آقا نخودکی، آیت الله مجتهدی و آیت الله بهجت و….. که در لباس بندگی خدا غرق شده بودند و خداهم کم نگذاشت در خدایی برای آنها و در دنیا وآخرت آنها را در مرتبه بزرگان و والامقامان وحبوبان قرار داد.

         bahjat

نمی گوییم امروزه نیستند چنین افرادی که عطر ایمانشان از دوردست ها به مشام میرسد، ولی باید قبول کرد تعداشان رو به افزایش نیست!! و امروزه، نمی دانیم به خاطر تکنولوژی است، به خاطر حضور در دوران آخر الزمان یاد شده در روایات است، به خاطر لقمه های شبهه دار است یا به خاطر هر چیز دیگری؛ روز به روز بر تعداد اباحه گران در دین افزوده می شود، تا جایی که در برخی خانواده های سنتی و با ایمان قدیمی هم بچه هایی به چشم می خورند که از لحاظ ایمان و پوشش، سنخیتی با اجدادشان و حتی پدر و مادرشان ندارند.                                                         

رمز نورانیت و زیبایی و آراستگی انسانها در قدیم بدون لوازم آرایش:

                     111

راستی چه بود رمز و راز نورانیت و جذابیت مردم قدیم ؟! (که البته منکر وجود چنین افرادی در زمان کنونی نیستیم) چرا وقتی مردم قدیم را  نگاه می کردیم کلی نور از سر و صورتشان می بارید طوری که آدم دلش نمی خواست چشم از آنها  بردارد ؟؟ کجاست آن نورانیت و جذابیت قدیمی؟!

یکی از علل این امر را می توان اینگونه تفسیر کرد که، مردم در آن زمان شکر اعضا و جوارح سالمی که خدا به آنها عطا کرده بود را به جا می آوردند آن هم نه فقط شکر زبانی بلکه با استفاده درست از نعمات عطا شده به آنها شکر گذار حضرتش می شدند .

 مثلا با عدم گوش دادن به موسیقی حرام (که امروزه این امر در میان اکثریت افراد جامعه یک امر معمولی تلقی میشود) شکر نعمت گوش را به جا می آوردند، یا با خودداری از نگاه به نامحرم(که باز هم متأسفانه این امر در این زمان امری تقریبا غریب شده است)  شکر نعمت چشم را به جا می آوردند و با دادن خمس و زکات شاکر نعمت توانگری مالیشان بودند و…. بالاخره با عبادت، خصوصا با خواندن نماز شب بندگی را در حق خدا تمام می کردند، بله این همه نوشتیم تا به این نکته برسیم که مهمترین راز نورانیت مردم قدیم این بود که اکثر آنها عامل به نماز شب بودند نه قائل به لوازم آرایشی و زیبایی چرا که دریافته بودند که وقتی خدا انسان را امر به کاری می کند حتما حکمت هایی برایش در نظر گرفته است و نورانیت و معطری و جذبه دیگران کمترین پاداشی است که خدا برای این عمل مستحب مؤکد در نظر گرفته است.

                              326

اگر دختران وپسران امروز آرایش را عامل اعتماد به نفس و جذبه دیگران برای مطرح شدن می دانند، مردمان گذشته و البته افراد  با ایمان و مخلص در زمان کنونی با ادای فرائض و مستحباتی چون نماز شب چهره خویش را رنگ و جلا و نورانیت می بخشند و ادای این عبادت را عامل نورانیت و زیبایی خویش می پندارند، هرچند که آنها این سختی را به خاطر رضای حق و جلب توجه پروردگارشان  انجام می دهند نه کسب نگاه دیگران و هدف اصلی آنها زیبایی سیرت است نه صورت .

قدیم همه مردم زیبا بودند، چون همه اهل نماز شب بودند و چهره ای نورانی داشتند، اما الان چون نماز شب نمی خوانند چهره ها به زیبایی گذشته نیست (از صحبت های دلنشین آیت الله مجتهدی تهرانی).

کاری از گروه سبک زندگی با حجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه