نگاه بی عفت و عواقب آن در حریم های اجتماعی و خانوادگی

چرا خداوند مرا از دیدن زیبایی های جنس مخالفم منع کرده است؟

کد خبر: 16651
تاریخ انتشار : دی ۲۲, ۱۳۹۳

این سوالی است که شاید ذهن بسیاری از جوانان را به خود مشغول کرده است. باید گفت محدود کردن بندگان برای خدا سودی ندارد. خداوند به عنوان کسی که من را آفریده و به تمام ابعاد وجودی من آگاهی دارد، خوشبختی من را در نظر می‌گیرد و سپس کاری را واجب یا حرام می‌نماید، که انسان بر اساس فهم خود، گاهی به برخی علت‌های حکم خداوند پی می‌برد و گاهی هم نمی‌تواند آن علل را کشف کند. فواید کنترل نگاه و مضرات چشم‌چرانی آن‌قدر واضح است که حتی غیر مسلمانان نیز به آن اعتراف کرده‌اند و علل صدور چنین حکمی از طرف خداوند را کشف نموده‌اند. این علل در دو محور فردی و خانوادگی قابل بررسی هستند.

 

محور فردی:

 

الف. نگاه غیرعفیفانه موجب اختلال در آرامش روحی افراد جامعه

آرامش فردی، یکی از مهم‌ترین فلسفه‌های کنترل نگاه در روابط میان دو جنس مخالف است. شهید مطهری، از این حیث، دو پیامد برای رابطه‌های خارج از نظام زن و مرد نامحرم که چشم‌چرانی از مهم‌ترین علل ایجاد آن است، بیان می‌کند:

*نبودن حریم میان زن و مرد و آزادی معاشرت‌های بی‌بندوبار، هیجان‌ها و التهاب‌های جنسی را فزونی می‌بخشد و تقاضای امیال درونی را به صورت یک عطش روحی و یک خواست اشباع نشدنی در می‌آورد.

*از طرفی تقاضای نامحدود، خواه ناخواه انجام نشدنی است و همیشه مقرون است با احساس محرومیت. دست نیافتن به آرزوها به نوبه خود منجر به اختلالات روحی و بیماری‌های روانی می‌گردد.

ب. نگاه بی عفت در زنان موجب اختلال در آرامش روحی است

جدا از پیامدهایی که نگاه غیرعفیفانه، به طور مشترک برای زن و مرد به دنبال دارد، به طور خاص آثار منفی برای زنان در پی خواهد داشت. آریل لوی در کتاب تاثیر فمینیسم بر دختران در غرب می‌نویسد:

ایجاد کردن دیدگاه جنسی و شیء بینی در افراد، اطمینان در مورد بدن هر کس و راحتی با آن را تضعیف کرده و منجر به گروهی از پیامدهای احساسی منفی مانند خجالت، اضطراب و حتی نفرت از خود می‌شود. تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که زنان جوانی که یک نگاه مداوم با رویکرد جنسی را به عنوان دید اولیه از خودشان درونی کرده‌اند، دارای اضطراب از ظاهر شدیدتری هستند. با توجه به این که تعداد بسیار کمی از زنان به معیارهای فرهنگی بارز برای یک ظاهر جذاب دست می‌یابند، تعجب‌آور نیست که مقایسه زیاد بدن خود با این معیارهای فرهنگی غیر ممکن، توسط یک دختر باعث احساس بی کفایتی و خجالت شود.

ج.نگاه بی عفت در مردان موجب اختلال در آرامش روحی است

نگاه غیرعفیفانه، پیامدهایی را نیز به طور خاص برای مردان دارد. در بخش دیگری از این کتاب می‌خوانیم: جنسی کردن دختران می‌تواند تاثیر منفی‌ای بر پسران و مردان داشته باشد. قرار گرفتن در معرض ایده‌آل‌های مختلف از جذابیت جنسی زنان، ممکن است برای بعضی مردان پیدا کردن همسر قابل قبول و یا لذت کامل بردن از رابطه جنسی با او را دشوار نماید. همچنین، اگر به زنان منحصرا به عنوان موجودات جنسی نگاه شود و نه افراد پیچیده‌ی دارای شخصیت، علاقمندی‌ها و استعدادهای فراوان، ممکن است پسران و مردان در برقراری ارتباط با آن‌ها در هر سطحی به غیر از سطح جنسی مشکل داشته باشند.

 

محور خانوادگی:

 

چشم‌چرانی پیامدهای مخربی برای خانواده‌ها در پی دارد از جمله:

۱-مقایسه همسر؛ زنان ویژگی‌های متمایز از یکدیگر دارند و به دلیل همین تفاوت‌هاست که مردان حتی با وجود همسر، دل به زن دیگری داده و به هوسرانی می‌پردازند. این ویژگی‌ها در شش عنصر خلاصه می‌شوند: چهره و مو؛ آهنگ صدا؛ عشوه‌های ویژه؛ تناسب اندام؛ لباس و بوی خوش؛ امتیازات فردی مانند موقعیت خانوادگی. بنابراین زمانی که مرد نگاه خود را به روی زنان متمرکز کند، شروع به مقایسه ویژگی‌های همسر خود با دیگر زنان خواهد کرد. این مقایسه اگر در دل مرد صوت گیرد باعث دلسرد شدن از همسر می‌شود و اگر به زبان نیز آورده شود، علاوه بر دلسرد شدن مرد، موجب ناراحتی زن و دلسردی او نیز خواهد شد. در این هنگام زن از بی‌عاطفگی شوهر خسته شده و در محبت و رسیدگی به همسر کوتاهی می‌کند؛ در نتیجه روابط آن‌ها رو به سردی رفته و اختلافات بروز می‌کنند.

۲-توقعات بی‌جا از همسر؛ وقتی مرد با نگاه به زنان دیگر، غریزه جنسی خود را تحریک نماید و نتواند با تمام این زنان رابطه برقرار کند، طبیعتا این نگاه به عقده تبدیل می‌شود. این نگاه می‌تواند به زنان کوچه و خیابان باشد و یا به هنرپیشگان فیلم‌ها و انیمیشن‌های مستهجن. در این صورت مرد برای غریزه تحریک شده، توقعات بی‌جای خود را به همسر تحمیل می‌کند. همسر نیز به تدریج از این انتظارات نامعقول خسته شده و روابط زناشویی میان آن‌ها متزلزل خواهد شد.

۳-بی‌رغبتی نسبت به همسر؛ از دیگر آثار منفی نگاه به زنان نامحرم این است که مرد تنوع‌طلب در اثر نگاه به زنان زیبا، از امتیازات و زیبایی‌های همسر خود غافل شده و نسبت به او دلسرد می‌شود. زن برای تزریق عاطفه در خانواده، احتیاج به محبوب بودن نزد مرد دارد. وقتی به علت چشم‌چرانی، مرد نسبت به همسر خود بی‌رغبت شود و علقه خانوادگی از طرف مرد گسسته شود، زن خشک و بی‌عاطفه می‌شود و همین امر، آغاز مشکلات زناشویی آنان خواهد بود.

 

 کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.