باغ یهودیان تنها ثروت این بانو نبود!

 از نظر درآمد زایی این منطقه، در کم ترین موارد درآمد 70 هزار دینار و در بیشترین موارد درآمد 120 هزار دینار را ذکر می کنند و هر دینار یک مثقال طلا است.

کد خبر: 18560
تاریخ انتشار : اسفند ۱۹, ۱۳۹۳

بحثی هست پیرامون این مطلب که تنها دارایی حضرت زهرا(س) باغ فک بوده است. در حالیکه تأمین منابع مالی ایشان، از چند طریق بوده است که همه آنها توسط اهل سقیفه غصب شده است. اما فدک در بین دارایی های ایشان برجسته شد از آن جهت که حضرت خطبه ایی پیرامون این مسأله خواندند و احتجاجاتی را درباره این مسأله حقوقی مطرح کردند و اعتقادات دینی اهل سقیفه را به وسیله آن زیر سوال بردند.

اموالی که از رسول خدا(ص) به حضرت زهرا(س) رسید به شرح زیر است:

در هر جنگی که مسلمانان پیروز می شدند و غنیمتی به دست می آوردند خمس آن غنیمت برای رسول خدا(ص) و بقیه بین مسلمانان تقسیم میشده است. بنابراین خمس تمام این غنائم بعد از رحلت رسول خدا(ص) به فاطمه زهرا(س) می رسید.

بخش دیگری از اموال که به حضرت زهرا(س) تعلق می گیرد ارثی است که از رسول خدا(ص) به ایشان رسیده است. حضرت محمد(ص) خانه حضرت خدیجه (س) و خانه مادرشان حضرت آمنه را به ارث داشتند. بعد از این که ایشان از دنیا رفتند این اموال به عنوان ارث به حضرت زهرا(س) می رسد.

حضرت رسول(ص) اموالی را از طریق کسب و کار و تجارت تهیه کردند، مانند همان خانه شخصی که همسرانشان در آنجا زندگی می کردند. یک هشتم آن خانه برای همسران پیامبر(ص) و بقیه برای حضرت زهرا(س) است.

بخشی دیگر از اموال ایشان هم هدیه ایی به نام فدک بود. لازم است قبل از اینکه هدف حکومت از غصب فدک را بیان کنیم کمی درباره این موضوع صحبت کنیم که فدک چگونه به رسول خدا(ص) رسید و موقعیت جغرافیایی و درآمد زایی آن به چه صورت است؟

برای توضیح این مطلب که فدک چگونه به پیامبر(ص) رسید لازم است واژه فئ توضیح داده شود. فئ، هدایایی است که به رسول خدا در شرایط جنگی داده میشده است. یعنی برای این هدایا جنگی اتفاق نیافتاده بلکه شرایط جنگ بوده است. فدک نیز فئ بوده است و چناچه در ادامه می خوانید برای به دست آوردن آن هیچ جنگی صورت نگرفته است.

 

پیروزی در جنگ خیبر

 

در سال هفتم هجری، جنگی بین یهودیان خیبر و مسلمانان اتفاق افتاد. در این جنگ حضرت علی (ع) به علت بیماری چشم درد حضور نداشتند. وادی خیبر هفت قلعه داشت که مسلمانان شش قلعه را فتح نمودند اما موفق به فتح قلعه هفتم نشدند. حضرت محمد(ص) فرمودند: «فردا پرچم اسلام را به دست کسی می دهم که خدا و رسول را دوست دارد و خدا و رسول هم او را دوست دارند. باز نمی گردد مگر فتح  و ظفر به دست او حاصل می شود. مکرر و بدون فرار حمله خواهد کرد.»

عده ایی به دلیل عدم حضور علی (ع) گمان کردند که فردا پیامبر(ص) پرچم را به دست آنها خواهد داد. اما رسول خدا(ص) سراغ علی ابن ابی طالب را گرفتند. یاران گفتند که ایشان به دلیل چشم درد از جنگ معاف هستند. حضرت ایشان را احضار کرند. در حقشان دعا کردند و چشم درد ایشان خوب شد. سپس پرچم اسلام را به دست ایشان دادند.

با اینکه پرچم اسلام دست علی(ع) بود و ایشان فرمانده تام الاختیار سپاه اسلام بودند، اما خودسرانه عمل نکردند و از پیامبر(ص) پرسیدند که تا کجا می توانند پیش روند. رسول خدا(ص) نیز پاسخ دادند تا جایی که یا تسلیم شوند و یا اسلام آورند. حضرت حمله کردند و با دستان مبارکشان باب قلعه را از جا خارج نمودند.

یهودیان خیبر تسلیم شدند. خبر این تسلیم به یهودیان فدک رسید. آن ها نیز برای اینکه با مسلمانان جنگ نکنند نمایندگانی را به نزد رسول خدا فرستادند و به پیامبر(ص) پیشنهاد دادند که یهودیان خیبر را آزاد کنند و بعد برای اموالشان تصمیم بگیرند یعنی آن ها را برده قرار ندهند و برای اثبات حسن نیت و راستگویی خودشان فدک را به پیامبر(ص) هدیه دادند. اینجا شد که قباله فدک بدون جنگ و خونریزی جزء اموال رسول اکرم(ص) شد.

 در زیر به توضیحی مختصر درباره موقعیت جغرافیایی فدک می پردازیم.

فدک نام دهکده ای است در حوالی شرقی خیبر که در شمال مدینه واقع است. هر دو منطقه خیبر و فدک یهودی نشین هستند و هردو منطقه از نظر کشاورزی بسیار حاصل خیز است.اما در مقام مقایسه می گویند از جهت حاصل خیزی بودن زمین و دارا بودن نخلستان ها و صاحب چشمه ها و آب های روان بودن، دهکده فدک از منطقه خیبر به مراتب حاصل خیز تر و پر رونق تر بوده است.

از نظر درآمد زایی این منطقه، در کم ترین موارد درآمد ۷۰ هزار دینار و در بیشترین موارد درآمد ۱۲۰ هزار دینار را ذکر می کنند و هر دینار یک مثقال طلا است.

 

چرا اموال حضرت زهرا(س) مصادره شد؟

 

امام صادق(ع) می فرمایند: زمانی که حکومت ابوبکر تثبیت شد، عمر به او گفت: مردم دنیا بنده دنیا هستند و غیر دنیا هم چیزی را اراده نمی کنند. علی و اهل بیت علی را از خمس و فئی و فدک ممنوع کن(مصادره کن). پس به درستی که وقتی پیروان علی ابن ابی طالب بدانند دست علی خالی است علی را ترک می کنند و به سوی تو تمایل پیدا می کنند. اما تمایلشان به سمت تو به خاطر تمایل به دنیا و پول است و در ذهنشان این است که تو از این پول چیزی به آن ها می دهی.

مطابق آنچه در بالا ذکر شد امام صادق(ع) یکی انگیزه های غصب اموال را خالی ماندن دست حضرت علی (ع) عنوان می کنند. حضرت علی (ع) تمام شایستگی های حکومت رادارا بودند اگر پول هم داشتند قطعا مردم به سمت ایشان می رفتند چرا که ایشان شخص کریمی است و آدم کریم دیگران را به خودش مقدم می داند. بنابراین وجود چنین آدمی برای حکومت نوپا بسیار خطرناک است.

دومین وجهی را که می شود برای غصب اموال حضرت زهرا(س) لحاظ کرد این مسأله است که آنها می دانستند که این حکومت، حکومتی است که جنگ در پیش دارد و قبایلی بر علیه آنها شورش خواهند کرد. اگر بخواهند در مقابل آن ها بایستند باید هزینه جنگ بدهند و این هزینه ها باید از جایی تأمین شود. همچنین در مسیر تثبیت حکومتشان باید گروهی را تطمیع کنند و به آن ها پولی بدهند تا با آنها بیعت کنند. بنابراین از این منابع به طور سرشار می توانند به این مقاصدشان برسند.

بنابراین به این دو دلیل آنها اقدام به غصب اموال حضرت صدیقه (س) نمودند که مهم ترین آن اموال فدک بود. در مقالات بعدی به این موضوع می پردازیم که حضرت زهرا(س) نسبت به غصب اموالشان  چه واکنشی نشان دادند؟

 کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

منبع

برگرفته شده از سخنرانی حجت السلام علوی تهرانی.فروردین۹۳

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه