دیدبان حقوق بشر: مسابقه‌های تیم ملی والیبال ایران را لغو کنید!

سازمان دیدبان حقوق بشر از فدراسیون جهانی والیبال خواست که مقامات ایران را به دلیل ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه ‌ها، مجازات کند. تیم ملی والیبال مردان ایران در حال حاضر در رقابت‌های لیگ جهانی حضور دارد.

کد خبر: 21899
تاریخ انتشار : تیر ۱۳, ۱۳۹۴

سازمان دیدبان حقوق بشر از فدراسیون جهانی والیبال خواست که مقامات ایران را به دلیل ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه ‌ها، مجازات کند. تیم ملی والیبال مردان ایران در حال حاضر در رقابت‌های لیگ جهانی حضور دارد.

مینکی وردن، مدیر ابتکارات جهانی سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید علیرغم وعده‌های داده شده، مقامات ایرانی بارها قوانینی را که به زنان اجازه می‌دهند تیم ملی والیبال‌شان را به همراهی مردان و با حضور در استادیوم تشویق کنند، زیر پا گذاشته اند.

او می گوید: «فدراسیون بین‌المللی والیبال باید با لغو بقیه مسابقات و برنامه‌ریزی مجدد برای برگزاری آن ها در محلی دیگر، یا با برگزاری مسابقه بدون حضور تماشاچیان، چه مرد و چه زن، ایران را مجازات کند.»

 

نامه به کنفدراسیون والیبال آسیا

 

سازمان دیدبان حقوق بشر تصریح می‌کند که در دسامبر ۲۰۱۴، طی نامه‌ای خطاب به صالح بن ناصر، رئیس کنفدراسیون والیبال آسیا، از او خواست تا زمانی که ایران به اعمال تبعیض جنسیتی بر علیه زنان و دختران برای حضور در ورزشگاه و تماشای مسابقات والیبال ادامه می‌دهد، از انتخاب ایران به عنوان میزبان مسابقات والیبال آسیایی مردان خودداری کند.

این سازمان می‌گوید تاکنون پاسخی به این نامه خود دریافت نکرده است و به نظر نمی‌رسد که کنفدراسیون والیبال آسیا برای جلوگیری یا لغو میزبانی مسابقات توسط ایران و یا مجازات این کشور، اقدامی صورت دهد.

به گفته وردن همه دست‌اندرکاران سازماندهی رویدادهای ورزشی بین‌المللی از جمله فدراسیون بین‌المللی والیبال و کنفدراسیون والیبال آسیا باید وظیفه خود را انجام داده و فعالانه از حق زنان و دختران برای شرکت و حضور در رویدادهای ورزشی حمایت کنند.

او می‌افزاید: «مقامات ایرانی نمی‌توانند از هر دو سوی بهره برند. تا وقتی که آن ها نخواهند طبق قوانین عمل کنند نباید مجاز به میزبانی رویدادهای ورزشی باشند.»

 

والیبال

 

وظیفه سازمان دیدبان حقوق بشر چیست؟

 

سازمان دیدبان حقوق بشر نام یک سازمان غیر دولتی بین المللی واقع در آمریکا است که بر تحقیقات و پشتیبانی حقوق بشر مدیریت می‌کند.

این سازمان یکی از بزرگ ترین و معروف ترین سازمان های حقوق بشری در سطح جهان است که اغلب به عنوان رقیبی برای سازمان عفو بین الملل به حساب می آید و بسیاری از گزارش های آن درخصوص نقض گسترده حقوق بشر در آمریکا، فرانسه و سایر کشورها است.

البته با وجود تاسیس این سازمان از سال ۱۹۷۸ هر روز آمارهای بسیاری از خشونت علیه زنان در جهان  منتشر می شود. سوال ما این است که آیا سازمان دیده بان حقوق بشر همان اندازه که دلسوز زنان ایرانی است تا راهی برایشان به ورزشگاه باز کند، نگران زنان غربی هم هست؟ در این صورت آمارهای زیر نشان دهند چیست؟

◄به گزارش هفته نامه آلمانی «اشپیگل» درباره زندگی زنان اروپایی، از هر ۳ زن اروپایی یک نفر قربانی خشونت شده که این خشونت در قالب فیزیکی یا جنسی بوده است. نکته قابل توجه این که ۳۳ درصد زنان از زمانی که به سن ۱۵ سالگی رسیده‌اند دست‌کم یک ‌بار مورد خشونت جنسی واقع شده اند.

◄تنها در فرانسه از هر ۵ زن شاغل دست کم یک نفر در محل کار خود مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است. علاوه بر این طبق آخرین گزارش شورای اروپا، یک پنجم کودکان اروپایی قربانی خشونت جنسی هستند.

◄تلوزیون ARD آلمان طی یک گزارش ویژه، نتایج یک تحقیق اجتماعی که به سفارش وزارت خانواده در آلمان تهیه شده است را مورد بررسی قرار داد. براساس نتایج حاصل از این تحقیق اجتماعی، هزاران زن که از نظر ذهنی دچار معلولیت بوده و در مراکز نگهداری از این افراد زندگی می کردند، قربانی خشونت های جنسی شده اند.

◄به نقل از خبرگزاری ایتالیایی «زبان آنسا» از هر ده مورد قتل بوقوع پیوسته در ایتالیا،‌ سه مورد از قربانی ها زنان هستند. هم چنین از هر ده قتلی که در داخل خانه ها بوقوع می پیوندد، هشت مورد زنان هستند.

◄در فرانسه قوانین به اندازه کافی از زنانی که قربانی خشونت می‌شوند حمایت نمی‌کند. بنا بر اعلام فدراسیون همبستگی با زنان در فرانسه، هر ۳۵ ثانیه یک برخورد فیزیکی و یا خشونت در رابطه با زنان در این کشور صورت می‌گیرد و از هر ۱۰ زن فرانسوی یک نفر در معرض خشونت قرار دارد. به گفته مقامات مسئول در فرانسه، هر سه روز یک زن بر اثر خشونت خانگی جان خود را از دست می‌دهند. همین آمارها حکایت از آن دارند که در انگلیس هر هفته دو زن به دست همسرانشان کشته می شوند و از هر چهار زن انگلیسی یک نفر خشونت و تجاوز را تجربه کرده است.

◄پس از هجده سال، در زندان دارام انگلیس، به خانم جودیت وارد گفته شد: بازداشت شما اشتباهی بوده و شما می توانید زندان را ترک کنید. این خانم بی گناه، چون مظنون به عضویت در ارتش جمهوری خواه ایرلند بوده با همدستی مقامات پلیسی و قضائی انگلیس به این مجازات عمدی محکوم گردیده بود. این تنها نمونه ای هزاران مورد بازداشت و حبس در اروپا به دلایل واهی و اثبات نشده است که نقض آشکار حقوق مدنی و عدالت اجتماعی محسوب می شود.

◄ به گفته مرکز کنترل بیماری ها، ایالات متحده آمریکا بیشترین میزان بارداری نوجوانان زیر ۲۰ سال را در سراسر جهان دارا است. که در ۸۱ درصد موارد، این بارداری‌ها در خارج از عرف ازدواج صورت گرفته است. بارزترین نمونه از این ادعا انتشار گزارشی مبنی بر بارداری ۹۰ نفر از دانش آموزان دختر کمتر از ۱۸ سال یک دبیرستان در ممفیس آمریکا بود. هم چنین یک مدرسه راهنمایی در ایالت پورتلند آمریکا اقدام به توزیع قرص های ضد بارداری برای پیش گیری از بارداری دانش آموزان ۱۱ تا ۱۳ سال خود کرد، چرا که بیش از یک چهارم دانش آموزان مدرسه درگیر روابط نامشروع بوده اند.

◄ در داخل واشنگتن پایتخت آمریکا، دختران نوجوان که سن برخی از آن ها حدود ۱۳ سال است، برای بردگی جنسی خرید و فروش می شوند. برآورد  اف. بی.آی نشان می دهد هر سال بیش از ۱۰۰ هزار دختر زیر سن قانونی برای بردگی جنسی در آمریکا تجارت می شوند.

◄ بر اساس آمار ارائه شده از سوی انجمن مبارزه با خشونت خانگی ایالت تگزاس، در سال ۲۰۱۱ یکصد و هفتاد و هشت هزار مورد خشونت خانگی در این ایالت گزارش شده است، دوازده هزار نفر به خاطر رهایی از خشونت به سرپناه های مرکز مبارزه با خشونت پناه برده اند و ۱۰۲ زن نیز بر اثر خشونت جان باخته اند. این آمار تکان دهنده تنها مربوط به یکی از ایالت های آمریکا است. به نوشته خبرگزاری رسمی آسوشیتد پرس حدود ۲۹ میلیون زن در آمریکا از خشونت های فیزیکی بسیار سخت رنج می برند در حالی که عاملان خشونت دوست پسر و یا همسران آن ها هستند. این خشونت ها شامل خفه کردن، کتک زدن، چاقو کشی، مشت و سیلی زدن می شود.

زنان در ایران حقوق مدنی بسیاری را برخوردارند که در کشورهای غربی این گونه نیست. سازمان دیده بان حقوق بشر در حالی برای زنان ایرانی دل می سوزاند که اغلب بانوان مسلمان ایرانی با این حضور مخالفند. زیرا آن را مغایر با حفظ حریم زن مسلمان می دانند. حضور نداشتن زنان در ورزشگاه هیچ خللی به زندگی شرافتمندانه و انسانی زنان ایرانی وارد نمی کند. در حالی که در کشورهای غربی هر روز و هر دقیقه شرافت و انسانیت زن ابزاری در دست سرمایه داری می شود و سازمان دیده بان حقوق بشر خود وامدار نظام سرمایه داری است.‎

 

حضور زنان در والیبال

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.