بررسی اساسی آزاد شدن دیسکو در ایران/ مصاحبه اختصاصی

در مقابل دیگران چندی است پس از شوک جامعه ایران مبنی بر مجوز گرفتن خوانندگی زن تک‌خوان، اتفاقی با تبلیغی بدون ممانعت در ایران رخ داده است و آن راه‌اندازی "دیسکوی بانوان" است و البته عدم برخورد قانونی با آن! عقل اصل اساسی انسانیت است، اگر زیر پا گذاشته شود، انسانیت زیر سؤال می رود!

کد خبر: 22957
تاریخ انتشار : مرداد ۱۹, ۱۳۹۴

این در حالی است که طبق قانون وزارت ارشاد و سازمان های مربوطه به چنین مراسم هایی با توجه به دستورات اسلامی و قوانین کشوری، حق صدور مجوز را ندادند و اگر در این زمینه تخطی صورت گیرد این قائله با دخالت نیروی انتظامی ختم می شود، راست یا غلط این است که اصطلاحا دیسکوداران مدعی حضور گه‌گاه و تصنعی مأموران نیروی انتظامی هستند و البته هیچ تکذیبیه‌ای تاکنون از سوی نیروی انتظامی دریافت نشده است.

در راستای توجیهات فراوان دیسکوداران و البته معدود حامیان این طرح مبنی بر عدم حضور آقایان یا کمک به خیریه با پول این رقص‌ها (البته فقط در حد ادعا) به سراغ کارشناس امور بانوان خانم دکتر نفیسه فیاض بخش رفتیم.

 

سقوط عقل و آبرو در مقابل دیگران

 

نفیسه فیاض بخش در مصاحبه با خبرنگار سایت باحجاب، در خصوص اصل منطقی که مخالف با راه‌اندازی دیسکوها از بنیاد است، گفت: در انسان نکته اساسی اصل تعقل و هدف خلیفت الله شدن است و در اسلام این مهم مورد تأکید است. پس بسیاری از احکام بر اساس این مطلب شکل گرفته است. یکی از اهداف اصلی بعثت پیامبرصل الله علیه و آله و سلم که حضرت امیر المؤمنینعلیه السلام در نهج البلاغه بیان کرده‌اند، شکوفایی عقل است و این در کنار حضور پیامبر برای حفظ مکارم اخلاق است.

وی ادامه داد: پس هر چه که در مقابل عقل قرار گیرد و سد این شکوفایی شود، از بنیان غلط است مانند شراب که فقها یکی از دلایل بی‌حرمتی آن به انسان را همین زیر سؤال بردن شأن و عقل او بیان می‌کنند که اگر این تعقل نباشد انسان دستیاز شده و حتی جولانگاه شیطان می‌شود که اگر عقل را از او بگیریم در حقیقت انسان را مانند حیوانات کردیم. بر اساس این زیر بنا و این که انسان در رقص ملعبه و دچار اوهام می‌شود پس به مقام حیوانیت تنزل پیدا می‌کند. همچنان که لخت بودن و عدم پوششش صحیحی صفت حیوانات است، اسلام با موسیقی و رقص مخالف است چه برسد به این که دیسکو جمعی باشد و  این سقوط در مقابل دیگران همراه با تشویق باشد.

 

مال حرام و خرج آن برای خیریه!

 

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به توسل تبلیغی دیسکوداران به ماه مبارک رمضان و اختصاص بخشی از بودجه به شیرخوارگاه آمنه، اظهار داشت: این تبلیغات چیز جدیدی نیست و خیلی از افراد این ادعا را دارند پس با توسل به این حربه خود را موجه جلوه می‌دهند. شیطان همیشه برای رسیدن به اهداف خود لباس حق بر تن می‌کند، باطل اگر ظاهر حق به خود نگیرد که پیشروی نمی‌کند و افراد زیادی در مقابل آن به سرعت زاویه می‌گیرند. نکته دیگر این هست که این نوع مال که از حرام بدست بیاید حرام است خوب ادعا کرده‌اند که این‌ مال خرج خیریه خصوصا ایتام می‌شود از اصل این ماجرا مشکل دارد و شما مال حرام را که اثر وضعی دارد به خورد ایتام می‌دهید و از حرام خیری حاصل نیست.

وی اعلام کرد: خوب است انسان از تاریخ و تجربیات پند بگیرد. عمر سعد در تشویق سپاهش برای انجام جنگ، شعار می‌داد: ای خیر الله، رکاب بزنید و من شما را بشارت می‌دهم به بهشت! و از کلمات بهشت و… استفاده می‌کرد تا باطل را به مخاطبان گمراهش با عنوان حق منتقل می کرد در آیه قرآن داریم که از گام‌های شیطان تبعیت نکنید این هم مانند نفوذ ساپورت‌ها به کشور است. هیچ فردی فکر نمی‌کرد روزی برخی از زنان شیعه چنین پوششی را بپوشند و بی‌لباسی مایه افتخار آن ها شود. این هوشیاری مردم و تلاششان در جهت استقبال نکردن از حرام و اطلاع رسانی زیاد در این راه می‌طلبد.

 

 از اعتکاف به خشم می‌آیند و مراسم ویژه دیسکو پس از رمضان راه می‌اندازند

 

وی که دکتری فلسفه و کلام اسلامی دارد، گفت: بالاخره دشمن از دیدن فراگیری مراسم اعتکاف به خشم می‌آید و دین را می‌خواهد ضعیف کند که از هر طریقی تلاش می‌کند تا به هدف خود برسد. حکم عموم فقها با توجه به آیات و روایات مبنی بر حرام بودن رقص است.

 

مضررات موسیقی

 

دکتر نفیسه فیاض بخش، در خصوص آثار موسیقی در روایات و از نظر روانی گفت: ” حُبُّ الْغِنَاءِ یُنْبِتُ النِّفَاقَ فِی الْقَلْبِ ، کَمَا یَنْبُتُ الْعُشْبُ فِی الْمَاءِ ”  موسیقی در انسان نفاق و سستی می‌آورد و اراده را ضعیف می‌کند و پیشرفت انسان در مقامات مادی و معنوی با اراده است. شما به زندگی  افرادی که تاریخ را عوض کردند، دقت کنید؛ افرادی مانند پیامبران، انبیا و پیروان اصلی آن ها هیچ کدام موسیقی گوش نمی‌دادند و دارای اراده‌ای پولادین و عالی‌‌ترین مقامات انسانی بودند. احادیث زیاد است مانند این که در خانه‌ای که موسیقی یا سگ باشد فرشته ها از آن عبور نمی‌کنند یا در خانه‌ای که در آن موسیقی باشد، دعا استجابت نمی شود.

وی با تأکید بر این حدیث شدید اللحن مبنی بر این که هر خانه‌ای که در آن موسیقی باشد، اگر بلایی نازل شد، اهل آن خانه فقط باید خودشان را شماتت کنند، یا موسیقی مرگ را جلو می‌اندازد، گفت: پس موسیقی برای زندگی هر دو دنیای ما برعکس تبلیغات، خیلی خطرناک است. فقط به افرادی که می خواهند پیش قدم بشوند در استفاده از دیسکو و هرگونه از این حربه‌های جدید شیطان، آمادگی نزول بلای فکری و اعتقادی، سلامتی، مادی و … را داشته باشند و هیچ فردی را جز خودشان شماتت نکنند!

 

سلامت محیط دیسکو را چه کسی باور می کند؟

 

این مدرس دانشگاه با تأکید بر امکان شیوع مواد مخدر در دیسکوها در سال‌‌های آینده، گفت: در آرایشگاه‌ها که محل کسب است با موقعیت مشخص، مواد مخدر جایگاه علنی با توجه به ضعف کنترل‌ها یافته است. آن وقت چه طور در فضای سیاه و سفید دیسکو، مطلب سلامت و امنیت کامل محیط قابل باور است. آمارهای اعتیاد با ضعف توجه از سوی همه افراد نشان‌دهنده کاهش سن مصرف و افزایش آن در میان زنان است و این دیسکوها می‌توانند محل مناسبی برای تشویق و کشاندن افراد به این سو باشند.

 

چه کسی ضامن سلامت از دست رفته افراد شرکت کننده می‌شود؟

 

وی با اشاره به بحث صدای شدید موسیقی در دیسکوها، بیان داشت: این مطلب مورد تأکید روانشناسان و روانپزشکان است که افرادی که در معرض صدای موسیقی قرار می‌گیرند سلامت روان و جسم آن ها به مخاطره می‌افتد و این تأثیر با صدای بلند موسیقی حتمی‌تر است.

فیاض‌بخش افزود: جالب‌تر این که موسیقی‌دانان بزرگ دارای عمرهای کوتاهی بودند، من از مخاطبین خواهش می‌کنم که زندگی، نوع رفتار و عمر موسیقی دانانی مانند بتهون را مورد مطالعه قرار دهند.

 

چرا  دیسکو را ابتدای برای بانوان راه‌اندازی کردند؟

 

وی به این سؤال که با توجه به اهمیت حیا در بانوان و نقش اساسی‌خانم‌ها در جامعه، چرا از ابتدا مشغول تلاشند تا این تابو را از طریق آن ها بر‌دارند؟ پاسخ داد: به این علت هست که زن نقش اساسی در جامعه دارد و وقتی او به زوال رفت تأثیرش بیش از یک مرد چون اساس خانواده بر زن است و این که قدرت عاطفی خانم‌ها قوی‌تر است پس از راه موسیقی بهتر می‌توانند درجهت حیا زدایی و تفکر گریزی ورود پیدا کنند و آن را توسعه دهند.

 

نوجوان‌ها در خطرند

 

این کارشناس امور بانوان ادامه داد: تبعات مجوزدار شدن این دیسکوها چیست در واقع این‌ها از تساهل و تسامح استفاده می‌کنند و آیا انسان بالاخص نوجوانان را از درک حداقل های مفاهیم ارزشی مانند حیا از گناه در مقابل دیگران دور نمی کند؟ خوب آینده در دستان نوجوانان است و کشور به دست آنان ساخته می‌شود، خوب با توجه به این که در نوجوانان با توجه به برهه سنی آنان تعقل کمرنگ‌تر از جو هست پس به صورت آشکار و پنهان برای کسب لذت و تجربه از محیط دیسکوها استقبال می‌کنند و بعد از مدتی معتاد به این نوع فضاها می‌شوند و شاید وقتی متوجه این تباهی شوند که دیگر فرصت‌هایشان را از دست داده‌اند.

 

مراجع و سازمان‌‌ها دست به کار شوند

 

دکتر فیاض‌بخش با تأکید بر این نکته که هر چه زودتر باید مراجع و حوزه‌های علمیه، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، قانون‌گذران، بسیج، مراکز فرهنگی و نیروهای امنیتی و انتظامی دست به‌کار شوند، گفت: باید این مسئله به گوش مسئولین و مردم برای برخورد و حفظ ارزش‌ها برسد.

 

دیسکو اعتیادآور است

 

وی با تخدیر خواندن مسئله راه‌اندازی دیسکو و اعطای مجوز به خوانندگان مرد و زن، گفت: این تفریح برای جوانان نیست و صرفا تخدیر است و مانند مواد مخدر است. اگر فردی باور کرد که مواد مخدر و اعتیاد تفریح است می‌تواند ادعا کند دیسکو هم که سلامت روان، جسم و آبرو را خدشه‌دار می‌کند تفریح است و این که لطفا به تفریح افراد گرفتار به دیسکوها در پایان هفته در کشورهای اروپایی دقت کنیم که هر هفته این کار تکرار می‌شود و عموما معتادان به این موضوع قشر موفق و ثروتمندی نیستند چرا که حقوق خود را در این بطالت خرج می‌کنند.

این مدرس دانشگاه با اعلام این که افراد طرفدار رقص بدانند که فرد رقاص بالعکس تفکر خودش چقدر با ملعبه ساختن ذهنش در مقابل دیگران کوچک می‌شود، هرگز تن به انجام چنین کاری نمی‌دهد، گفت: در طول تاریخ شما یک عالم یا دانشمند حقیقی را در جهان رقاص نمی‌یابید حتی برخی مخالفت علنی با این امر داشته‌اند.

‌خوب است دقت کنیم که چرا کشورهای امپریالیستی تا این حد تلاش برای ایجاد انشقاق در جامعه میان باورهای ملی و مذهبی و افراد مومن و عموم جامعه می‌کنند و حتی اتاق فکر و اکیپ اجرایی برای ضربه به مردم وارد کشور می‌کنند؟ و چرا شهرستان ها را با توجه به تفاوت فرهنگی و استحکام باورها نشانه رفته اند؟ هدف تضعیف و استعمار فرهنگی کشور ما برای مخالفت نکردن با ظلم و بهره‌کشی از ماست.

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه