زنان و دختران شایسته قرآنی و مسابقات امروز

در کجای این مسابقات شما نمایی از یک دختر و زن شجاع مسلمان به پیروی از آسیه می‏بینید که برای اعتقاد، ایمان و اسلام ناب و نه انحرافی و تکفیری قدم در میدان گذاشته باشد؟ زنانی که برای حفظ شرف ایمان و سرزمین خود پا به عرصه دفاع گذاشته‌اند.  دختران برتر یا زنان شایسته واژه […]

کد خبر: 2339
تاریخ انتشار : مهر ۲۷, ۱۳۹۲

222

در کجای این مسابقات شما نمایی از یک دختر و زن شجاع مسلمان به پیروی از آسیه می‏بینید که برای اعتقاد، ایمان و اسلام ناب و نه انحرافی و تکفیری قدم در میدان گذاشته باشد؟ زنانی که برای حفظ شرف ایمان و سرزمین خود پا به عرصه دفاع گذاشته‌اند. 

دختران برتر یا زنان شایسته واژه جدید و یا پدیده دهه‌های گذشته نیست بلکه در حدود ۱۴۳۴سال پیش در قرآن کریم به طور ضمنی از آن یاد شده است.

دختران و زنان برتر قرآنی، برگزیدگانی بودند که هر کدام بنابر ویژگی‌‌هایی شامل این قداست شدند که در قرآن از آن‌ها به نیکی یاد شده است.

اولین صفتی که برای یک دختر و زن در قرآن یاد شده حیا همراه با عفت باطن و ظاهر است حیایی که گاهی کلامی است و گاهی رفتاری.

 13

دختران و زنان شایسته قرآنی به چند ویژگی در قرآن معرفی شده اند:

اول عبادت: نماد این ویژگی خضوع و سجود مریم(س) بنت عمران است. که در برخی از آیات قرآن هم به آن اشاره شده این حقیقت آشکارا جلوه‏‌گری می‏کند که ارزش و شایستگی واقعی یک انسان چه مرد وچه زن خدایی شدن و به خدا رسیدن او و هدف همه انبیا بوده است .

دوم پاکی و پاک دامنی:

از جمله موارد دیگر که ارزش و ملاک شایستگی زن و دختر مسلمان است پاکدامنی و عفت و حیای اوست  ویژگی که خوشبختانه امروزه در فرهنگ ما بر خلاف فرهنگ اروپایی و آمریکایی و حتی برخی از کشورهای آسیایی همچنان از اهمیت بالایی برخوردارست و باید در راه حفظ و بقای آن با تبلیغات و روش‌های تربیتی و آموزشی کوشید.

پاکی و پاک دامنی که به دور از تبرج و خود نمایی و خود محوری باشد.

 

سوم ایمان:

دختری که متصل به سرچشمه فیض الهی و فضیلت‌ها باشد با ایمان قوی، سرشار از خوبی‌ها و نیکی‌ها شده تا منشا تحولات خانوده و جامعه گردد و تمامی سختی‌‌ها را در راه حفظ پاکی و پاک دامنی خود و جامعه به جان بخرد.

چهارم مادر بودن:

از جمله زنانی که در قرآن به شایستگی از آنها یاد شده است زنانی هستند که نمونه برتر یک مادر خوب و مومن‏‌اند، مادرانی که اسوه تقوی و مربی تربیت نسل بعد و صالحان و صالحات امتاند.

زنان و دختران شایسته قرآنی:

در قرآن به طور مستقیم و غیر مستقیم از چند بانو یاد شده تا ملاکی برای تطبیق ویژگی‏‌های بارز آنها برای معرفی به نسلهای بعدی باشد.

_حوا (س) همسر حضرت آدم (ع) : زنی که مرتکب خطا شد ولی سریع و به محض توجه توبه کرد و از غرق شدن بیشتر خود جلوگیری و مظهر و اسوه انابه، توبه و توجه شد.

_هاجر (س) همسر حضرت ابراهیم (ع): زنی شایسته، اگرچه زمانی کنیز و ساکن در قصر بود ولی با متانت و و قار در همراهی نبی الهی و رهبر خود به فرمان الهی سر نهاد و بدون هرگونه شکایتی اسوه صبر و مهاجرت، یاری رسان در ساخت خانه خدا و حمایت از نبی خدا شد.

_آسیه(س) زن فرعون: بانوی برتری که در اوج قدرت، ثروت و شکوه، با ایمان قوی و شجاعتی وصف ناپذیر در راه پیروی از حق و توحید به شهادت رسید. بانویی که شجاعت و ایمانش مصداق شایستگی اوست.

_مریم (س) بنت عمران: مادری برگزیده که با تقوا و پاکدامنی نماد استجابت دعا بود و با عبادتش مورد توجه انبیا الهی.

البته در قرآن اشاراتی هم به برخی از برترین صفات بانوی مسلمان شده است:

مومنات، قانتات، صادقات، صابرات، خاشعات، متصدقات، صائمات، حافظات، ذاکرات، تائبات، سائحات.

آنچنانکه در سه سوره قرآن کریم از حضرت زهرا(س) به واسطه آیه تطهیر و مباهله، از عظمت و شأن وی و در سوره هل اتی از کرامت و ایثارش یاد می‌کند. تا آنجا که امامان معصوم ما هم از نام ایشان به عنوان گره‌گشای مشکلات و از حلم و علم و صبر و اطاعت از رهبری به عنوان اسوه زن مسلمان یاد می‌کنند.

آنچه که در مسابقات جهانی دختر شایسته مسلمان نمیبینیم!

به هرحال آنچه که در آیات و روایات ما به شدت چشم نوازی می‏‌کند معیار همسری شایسته و مادری نمونه بودن است. ملاکی که در تمام مراسم‌های انتخاب دختران و زنان شایسته در جهان با هر آیینی حذف شده است.

نوع حیا و عفافی که می‌بایست با توجه به داستان دختران شعیب(ع) در قرآن حداقل در رفتار و کردار دختران شایسته جهان اسلام! به چشم می‌خورد نه ملاک ظاهری حجاب و فراگیری علوم اسلامی و قرآن خواندن. حیا و عفافی که در رفتار و گفتارشان به دور از تبرج خود نمایی کند.

 نگاهی به برخی از فیلم‌هایی که توسط شرکت کنندگان در مسابقه شایسته‌ترین دختر جهان اسلام برای معرفی ارسال شده بیندازیم به راحتی نمایی از اسلام ظاهری را مشاهده می‌کنید که در تعارض با موارد ذکر شده از ویژگی‏‌های یک زن شایسته قرآنی است.

 14

در کجای این مسابقات شما نمایی از یک دختر و زن شجاع مسلمان به پیروی از آسیه می‏بینید که برای اعتقاد، ایمان و اسلام ناب و نه انحرافی و تکفیری قدم در میدان گذاشته باشد؟ زنانی که برای حفظ شرف ایمان و سرزمین خود پا به عرصه دفاع گذاشته‌اند.

در کجای این مسابقات چهره‏ای از یک مادر مومنه و صالحه می‌بینید؟ قطعا الگوی دختر مسلمان امری مطلوب است ولی ملاک‌های جانبی از عدم تشویق به سمت ازدواج و تشکیل خانواده حکایت می‌کند و غرق شدن در تحصیل و فعالیت‌های اجتماعی است نه اولویت ازدواج و مادری که ملاک قرآن است.

آنچه که در این مسابقات دیده شده است به قول برگزار کننده این مسابقات که از آن به عنوان مقابله نرم یاد کرده در خوش‌بینانه‌ترین حالت، نفوذ و شبیه‌سازی زندگی دختر و زن مسلمان به زن غربی در لایه‌ای از حجاب اسلامی است.

اینکه به زعم بسیاری از افراد این عمل راهی برای تبیلغ اسلام و جهانی شدن چهره زن مسلمان می‌توان استفاده کرد، برداشتی ناقص از راه‌های تبلیغ و ترویج اسلام و نمایی ظاهری و به مرور تحریف معانی و مفاهیم اصلی اسلام است. جایی که در مقامی منفعلانه به سمت همسان سازی و نزدیک کردن فرهنگ اسلامی و سبک زندگی اسلامی به مفاهیم و زندگی غربی نزدیک است.

 15 16 17 18

کاری از گروه بین الملل باحجاب

سایر مطالب این پرونده :

تربیت دخترانه

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه