سناریوی تروریستی که از 11 سپتامبر کلید خورد

در سال های اخیر و با  تشکیل و قدرت گرفتن گروه داعش نقش آفرینی زنان، نقطه عطف خطرناکی را به خود دیده، مسئله ای که جایگاه زنان مسلمان را در جوامع اسلامی و همچنین در نگاه جوامع جهانی به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است...

کد خبر: 23434
تاریخ انتشار : شهریور ۸, ۱۳۹۴

در سال های اخیر شاهد فعالیت گروه های مختلف سلفی ـ تکفیری در جهان بوده ایم. اما به اعتقاد اکثر قریب به اتفاق کارشناسان، پدیده ای به نام «داعش» بدترین، وحشی ترین و در عین حال سرسپرده ترین گروه از این دست است که تا کنون منطقه اسلامی به خود دیده است. یکی از فعالیت های غیر انسانی و غیر اخلاقی این گروه اعلام جهاد نکاح و استفاده از زنان به عنوان عوامل تروریستی بوده است.

 

بی تردید زنان در طول تاریخ نقش عمده ای را در فتوحات اسلامی و مبارزات ملل اسلامی داشته و دارند. اما در سال های اخیر و با تشکیل و قدرت گرفتن گروه داعش این نقش آفرینی، نقطه عطف خطرناکی را به خود دیده است. تا جایی که حضور پررنگ و رسانه ای زنان در اقدامات تروریستی از یک سو و فعالیت های منافی عفت آنان از سوی دیگر در مقابل چشم جهانیان به نمایش گذاشته شده است. مسئله ای که جایگاه زنان مسلمان را در جوامع اسلامی و همچنین در نگاه جوامع جهانی به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است.

 

در این مدت تصاویر زیادی از زنان داعشی در تمام رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شده است. اما نکته ایی که بیشتر از هرچیز در این تصاویر جلب توجه می کرد نوع پوشش آن هاست. این موضوع آنقدر برای این گروه تروریستی با اهمیت و پر رنگ است که حتی دختران و زنان غربی به محض پیوستن به این گروه تروریستی مجبور به تغییر پوشش خود می شدند. برقع، چادر و نقاب سیاه از جمله مواردی هستند که این گروه برای حجاب زنان خود انتخاب می کنند. این روند تا جایی ادامه پیدا کرده که امروز این نوع حجاب در تمام نقاط جهان نمادی از زنان داعشی محسوب می شود و چون داعش به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است بنابراین این حجاب نیز به نمادی از تروریسم تبدیل شده است.

 

از چه زمانی حجاب به عنوان نماد تروریسم مطرح شد؟

 

استفاده از حجاب به قبل از اسلام بر می گردد و زنان بسیاری از ادیان مختلف از این پوشش استفاده می کردند. همچنین حجاب تا حدودی با موقعیت اجتماعی افراد در ارتباط بود. به عنوان مثال زنان ثروتمند کاملاً توانایی این را داشتند که تمام بدن خود را به وسیله حجاب بپوشانند؛ در حالی که زنانی که مجبور به کار کردن بودند ممکن بود هیچ گاه نتوانند حجاب را تجربه کنند.

 

حجاب

 

قبل از حادثه یازده سپتامبر با اینکه حجاب در جوامع غربی نوعی پوشش متفاوت محسوب می شد؛ اما نشانه ایی از داشتن یک دین متفاوت بود و بار معنایی منفی به همراه نداشت.

پس از وقوع حادثه تروریستی۱۱سپتامبر(۲۰۰۱) حجاب مسلمانان وجهه ای کاملاً منفی پیدا کرد. در ایالات متحده آمریکا، مخالفت ها و ممنوعیت ها درباره حجاب به دلیل اسلام هراسی، تروریسم خواندن مسلمانان و بروز اندیشه های اسلامی در کشورهای غربی ازجمله فرانسه، آمریکا، بلژیک، سوئیس، ترکیه و جمهوری آذربایجان تشدید یافت و حجاب مسلمانان نمادی از وحشت در جامعه غربی شد.

 

«شما متعلق به این کشور نیستید»، «همسر اسامه بن لادن»، «بمب گذار انتحاری و تروریست» تنها بخشی از حرف هایی است که زنان محجبه در جوامع غربی هنگام تردد در خیابان ها می شنوند. مردم به آن ها آب دهان و سنگ پرت می کنند و حتی حجاب آن ها را پاره می کنند. نکته جالب این جاست که اغلب این مردم مدعی هستند که کشورشان یک کشور چند فرهنگی است.

 

سیاست ممنوعیت حجاب مظهر روشنی از اسلام هراسی در غرب است. آن ها به وسیله تصویب قانون ممنوعیت حجاب (که دستور اسلام برای زنان مسلمان است) به اسلام حمله ور می شوند. تصویب این قانون در اروپا باعث افزایش خصومت علیه مسلمانان و به خصوص زنان می شود چرا که زنان به دلیل حجابشان بیشتر به عنوان یک فرد مسلمان دیده می شوند.

 

در این رابطه اظهار نظر برخی شخصیت های سیاسی به گسترش این نگاه دامن زده است؛ به عنوان مثال، رئیس جمهور سابق فرانسه(نیکولاس سارکوزی) بیان کرد که «حجاب، خلاف ارزش ها و آرمان هایی است که ما برای حفظ کرامت زنان جامعه خود داریم.»

 

همچنین تسا جوول وزیر سابق فرهنگ فرانسه نیز اظهار داشت: «ما برای برابری حقوق زنان و این که زنان به جایگاه اصلی خود در جامعه برگردند؛ مبارزه می کنیم. زنانی که به شدت محجبه هستند و اعتقادشان این است که باید خود را مقابل همه جز همسرشان بپوشانند جایی در جامعه ندارند.»

 

امروز بعد از گذشت سال ها از حادثه یازده سبتامبر ارتباط غیر قابل توصیفی بین حادثه تروریستی نیویورک و زنانی که با حجاب مسلمانان در خیابان راه می روند به وجود آمده است. آن ها از راه رفتن در خیابان ها می ترسند چرا که هرلحظه ممکن است مورد حمله قرار بگیرند.

 

حجاب

 

اثرات طولانی مدت بدزبانی ها و توهین ها باعث شده است که زنان مسلمان از این که در خیابان ها مورد فحاشی و حمله  قرار بگیرند احساس خطر کنند و مسلمان بودن خودشان را با برداشتن حجاب انکار کنند.

در فرانسه کسانی که از حجاب استفاده می کنند جنایتکار شمرده می شوند. بسیاری از آن ها از فرانسه مهاجرت کرده اند به این دلیل که قانون ممنوعیت حجاب آن ها را از هویت و جایگاه اجتماعی شان محروم کرده است.

 

حجاب

«میران عمر» درباره تجربه اش از حجاب این گونه می گوید: «من یک تجربه بد از پوشیدن حجاب در خیابان دارم. یک روز از آپارتمانم بیرون آمدم و توسط دو زن مورد حمله واقع شدم. آن ها حجاب من را کشیدند و دور گردنم انداختند. بسیار ترسیده بودم. به من می گفتند تو متعلق به اینجا نیستی. برگرد به همان جایی که از آن آمدی، چرا یک بمب روی سرت می اندازی؟ من همچنان فریاد می زدم که گردنم درد گرفت، خواهش می کنم، خدایا کمک کن. یک نفر با پلیس تماس گرفت اما پلیس نه تنها به آن ها چیزی نگفت بلکه از آن ها خواست به خانه برگردند. من هم به خانه برگشتم و گریه کردم.

من هیچ وقت این تجربه و تجربه های مانند این را که به خاطر انتخاب حجاب، برایم اتفاق افتاده را فراموش نمی کنم. با عبور از این روزهای سخت هیچ وقت پوشیدن حجاب را کنار نمی گذارم. من باور دارم که این نمی تواند یک مشکل باشد چرا که در آمریکا و در تمام دنیا برای انتخاب دین و مذهب آزادی وجود دارد.»

 

آیا واقعا حجاب مسلمانان نمادی از تروریسم است؟ یا بیان ساده ای از دین اسلام است؟ و آیا زنان مسلمان سزاوار این همه توهین و آزار و اذیت هستند؟ و در آخر آیا شعار حجاب نماد تروریسم، شگرد و توطئه غرب برای مقابله و از بین بردن این نماد و هویت زن مسلمان نیست؟

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.