گزارش دو خطی مولاوردی از برنامه های دوساله ی عفاف و حجاب

آن چه واحد زیر مجموعه ریاست جمهوری به نام زنان در این سه دهه نتوانسته انجام دهد به دلیل عدم شناخت و تعریف صحیح از خود و ماموریت خود، عدم توان مدیریتی و از همه مهم تر تعیین هدف اصلی است.

کد خبر: 23637
تاریخ انتشار : شهریور ۱۴, ۱۳۹۴

 

واحد «امور زنان و خانواده» که در دولت‌های پیشین نام های دفتر، مرکز، مشاور، معاون و مدیرکل را یدک می کشید؛ قریب سه دهه است که به عنوان زیر مجموعه نهاد ریاست جمهوری یا دستگاه های اجرایی در زمینه احقاق حقوق زنان مشغول به فعالیت است. این واحد در آخرین روزهای دولت آقای احمدی نژاد از مرکز به سطح معاونت ارتقا یافت و در دولت یازدهم برای اولین بار و رسما با عنوان معاونت با اختیارات بیشتر زیر مجموعه نهاد ریاست جمهوری شروع به کار کرد. معاونت امور زنان و خانواده طبق وظایف تعریف شده ملزم به اجرای ماده ۲۳۰ قانون برنامه پنجم توسعه است که در ۱۴ محور به بررسی معضلات حوزه زنان پرداخته است. گسترش فرهنگ عفاف و حجاب یکی از این محورها است که این واحد می بایست در ترویج، گسترش و مطالبه آن از ۲۶ نهاد متولی در زمینه عفاف و حجاب تلاش کند.

 

واحد “امور زنان” زیر مجموعه نهاد ریاست جمهوری چه کرده و چه باید می کرده؟

 

با وجود رسالت بزرگ این سازمان در زمینه امور مربوط به زنان بخصوص مساله حجاب، به گفته کارشناسان بررسی کارنامه دوساله معاونت امور زنان و خانواده حاکی از آن است که این واحد فاقد هر گونه برنامه اجرایی مشخص با هدف گذاری در زمینه ترویج عفاف است. خانم مولاوردی معاون این واحد که در آستانه هفته دولت ضمن مصاحبه ای نمره عملکرد خود را در عرصه امور زنان و خانواده ۵۰ از ۱۰۰ دانست؛ در خصوص حجاب و عفاف در این مدت نظرات قابل تاملی ارائه دادند و به حضور زنان در جامعه به طور نامتعارفی تاکید داشتند؛ چنان چه چندی پیش به سبب مواضعشان در مورد حضور بانوان در ورزشگاه‌ها که مورد انتقاد مردم و حتی برخی از مراجع قرار گرفته بود؛ در حمایت حضور بانوان در ورزشگاه یادداشت معنادار و تند و تیزی را در صفحه‌ فیس‌بوک خود منتشر کردند.

خانم مولاوردی در عین حال که بیان داشتند: «وضعیت عینی جامعه نشان می‌دهد که در اجرای قانون گسترش عفاف و حجاب موفق نبوده‌ایم و حتی از اهداف آن روز به روز بیشتر فاصله گرفته‌ایم.» رویکرد دولت در حوزه بهبود حجاب و عفاف را ایجابی دانسته و گفتند: «سیاست برخی نهادهای فرهنگی که از مبالغ کلان دولتی نیز بهره می‌گیرند باید عوض شود. چرا که جامعه بیش از هرگونه اقدام دیگر به بهبود فعالیت‌های زیربنایی مرتبط با حجاب و عفاف نیازمند است.»

 

 

اظهارات خانم مولاوردی و نگرانی ایشان در حالی است که این معاونت به تازگی گزارشی را مبنی بر اجرای ۱۴ محور ماده ۲۳۴ در سایت رسمی خود منتشر کرده است و در آن به فعالیت های انجام شده در هر یک از این ۱۴ محور اشاره کرده؛ اما نکته قابل تامل این است که در زمینه مساله عفاف و حجاب تنها به دو عملکرد آسیب شناسی وضعیت عفاف و حجاب و تلاش برای عرضه پوشش اسلامی از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت و واحدهای صنفی اکتفا کرده و حتی در قسمت دستاوردها بدون دادن توضیح خاصی تنها به پیش بینی زمان اشاره کرده و در مقابل در سایت رسمی خود اطلس زنان و خانواده در کشور را به عنوان کار تحقیقاتی منتشر کرده که کاری صرفا تحقیقاتی است و از حوزه وظایف این واحد خارج است. چرا که این واحد، واحدی ستادی است و وظیفه سیاستگذاری، برنامه ریزی، نظارت و پی گیری ارائه و اجرای طرح های لازم در دستگاه های اجرایی و واحدهای تحقیقاتی را دارد. آیا به راستی دو سال زمان مناسبی برای ارایه طرح ها و پیشنهادهای بیش از این در مقوله حجاب نیست؟

 

مولاوردی و حجاب

 

آن چه واحد زیر مجموعه ریاست جمهوری به نام زنان در این سه دهه نتوانسته انجام دهد به دلیل عدم شناخت و تعریف صحیح از خود و ماموریت خود، عدم توان مدیریتی و از همه مهمتر تعیین هدف اصلی است. وظیفه معاونت ریاست جمهوری این است که سهم زنان را از دستگاه ها بگیرد و آن ها را موظف به انجام وظیفه کند. به تعبیر دیگر نظارت و بررسی و پیگیری داشته باشد که دستگاه های موظف به وظیفه خود به خوبی عمل کنند.

 

◄ به راستی چه کسی غیر از این واحد می تواند از وزارت صنعت ،معدن و تجارت مطالبه ممنوعیت ورود انواع پوشش های خارجی و حمایت عملی از پوشش های ایرانی _اسلامی را داشته باشد؟

◄ چه کسی می تواند سازمان صدا وسیما را در جهت انجام ۳۱ وظیفه خود در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و تولید فیلم ها و سریال های مروج زیبایی حجاب و اشاعه فرهنگ مطلوب و هم سو با موازین اسلامی، ملزم کند؟

◄چه کسی جز این واحد می تواند از وزارت فرهنگ و ارشاد استفاده مناسب از لباس‌های اسلامی ملی در فیلم‌های سینمایی و جلوگیری از انتشار و تبلیغ کالاهای فرهنگی که با فرهنگ عفاف و حجاب مغایرت داشته باشد، ترویج الگوهای مناسب برای عفاف و حجاب و ممانعت از ترویج فرهنگ مدگرایی منفی در محصولات و کالاهای فرهنگی، حمایت از انتشار نشریات تخصصی و پوشاک اسلامی و…را مطالبه کند؟

 

 

در حقیقت وظیفه این واحد در مورد مسئله حجاب و هماهنگ کردن نهادها و ایجاد حرکتی بزرگ در جهت ترویج حجاب بسیار بزرگ است و این همان وظیفه و ماموریتی است که در این ۳۰ ساله انجام نشده و در نهایت وضعیت پوشش و حجاب این شد که این روزها شاهد هستیم به طوری که از مسئولین تا مردم همه به آن معترض هستند. معاونت جدید نیز در این دو سال فعالیت خود همه اشکالات را به دولت قبل ارتباط می دهد. در حالی که در مسیر عمل از عدم ارائه برنامه و عدم تعریف از ماموریت خود و عدم مدیریت صحیح در جهت گرفتن سهم زنان از دستگاه ها، همان مسیری را می رود که دولت قبل و دولت های قبل و دولت های قبل تر رفته اند. کارنامه این دوسال به خوبی نشان دهنده افتادن در این مسیر است و دادن نمره ۵۰ از ۱۰۰ نیز نمی تواند به تنهایی چیزی را حل کند و کم کاری این سازمان را در امور زنان بخصوص وظیفه خطیر این معاونت در همکاری با ۲۶ نهاد متولی حجاب و سامان دادن به اوضاع نابسامان وضعیت پوشش زنان و مردان جامعه توجیح کند.

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه