اقدامی جدید از کارگروه مد و لباس برای بازیگران جشنواره فیلم فجر

با نزدیک شدن به جشنواره فیلم فجر که بدون اغراق می توان گفت جشنواره فیلم و لباس فجر، خبر های خوبی نیز از کارگروه مد و لباس به گوش می رسد. برای اولین بار طی اقدامی بی سابقه یک نهاد رسمی قصد دارد تا از لباس بازیگران در طول مدت جشنواره به عنوان یک رسانه استفاده کرده و لباس های ایرانی را ترویج نماید.

کد خبر: 29059
تاریخ انتشار : دی ۱۴, ۱۳۹۴

با نزدیک شدن به بزرگترین رویداد سینمایی کشور یعنی جشنواره فیلم فجر، همه بازیگران مشغول انتخاب لباس برای مراسم افتتاحیه و اختتامیه می شوند. عده ایی لباس های عجیب را انتخاب می کنند و عده ایی نیز از ماه ها قبل به طراحان مطرح داخلی و حتی خارجی سفارش دوخت لباس می دهند.  این موضوع آنقدر برای بعضی ها جدی است که بیشتر طرفداران روزشماری می کنند تا لباسی را که بازیگر محبوبشان برای حضور در جشنواره انتخاب کرده است ببینند. یکی از اخبار داغ روزهای جشنواره نیز مربوط به تیپ و مدل لباس بازیگران است. اگرچه تیپ و لباس آن ها در همه زمان ها به دیگران عرضه می شود و مشتاقان می توانند از طریق اینستاگرام شخصی این افراد، از وضعیت ظاهری آن ها با خبر شوند اما ویژگی این جشنواره بزرگ این است که اخبار از صفحه اینستاگرام فراتر رفته و کاملا رسانه ایی می شود. شاید به همین دلیل است که این موقعیت اهمیت بیشتری دارد.

 

 

جشنواره فجر

 

با توجه به محبوبیت بازیگران در بین نوجوانان و جوانان و حتی بزرگسالان و شدت تأثیر گذاری آن ها این موضوع کاملا منطقی به نظر می رسد که دست اندرکاران حوزه مد و لباس از این فرصت در جهت ترویج یک مد خاص استفاده کرده و این فرصت را غنیمت شمارند.

در طی سال های اخیر، رقابت در حوزه پوشش، مد و لباس، بین بازیگران، خصوصاً بازیگران زن به سمت پوشش های نامتعارف کشیده شد و این موضوع در جشنواره های خارجی نمود بیشتری پیدا کرده است. تا جایی که امروز این گونه جا افتاده که هرچه پوشش یک بازیگر نامتعارف تر باشد گویی خوش تیپ تر و جذاب تر است.

در کنار رقابت بازیگران برای پوشیدن لباس های عجیب و غریب، برند های لباس هم برای پوشاندن لباس هایشان بر تن بازیگران با هم رقابت می کنند. در این میان هم کسی بر نوع لباس آن ها ایرادی وارد نمی کند.

با نزدیک شدن به جشنواره فیلم فجر که بدون اغراق می توان گفت جشنواره فیلم و لباس فجر، خبر های خوبی نیز از کارگروه مد و لباس به گوش می رسد. برای اولین بار طی اقدامی بی سابقه یک نهاد رسمی قصد دارد تا از لباس بازیگران در طول مدت جشنواره به عنوان یک رسانه استفاده کرده و لباس های ایرانی را ترویج نماید.

 

جشنواره فجر

 

به همین منظور حمید قبادی، دبیر کارگروه مد و لباس، گفته است: «قصد دارد برای ترویج لباس های ایرانی و در جهت معرفی طرح های مناسب و ارزشمند، در جشنواره فیلم فجر با برخی از بازیگران همکاری کرده و برای مراسم افتتاحیه و اختامیه و همچنین نشست های مطبوعاتی آن ها لباس هایی را طراحی کند.»

 او همچنین اعلام کرده که جلساتی را با خانم مهتاب کرامتی به عنوان مشاور هنری این کار برگزار کرده است.

دبیر کارگروه مد و لباس در توضیح مشخصات این لباس‌ها گفته: «هنری بودن، کاربردی بودن، استفاده از مواد اولیه باکیفیت و درنهایت انتقال مفاهیم ایرانی مهمترین شاخصه لباس‌هایی است که از سوی این طراحان در نظر گرفته می‌شود. کیف، کفش، لباس مردانه، زنانه و تمامی موارد کاربردی در پوشش جزء طراحی‌هاست. ما نهایتا به دنبال این هستیم که لباسی با الگوی ایرانی در جامعه ترویج دهیم. تلاش‌مان این است که لباس‌ها با کمترین هزینه به هنرمندان ارائه شود و تنها قیمت تمام‌شده از آن‌ها دریافت شود زیرا آن ها قرار است مروج لباس‌هایی با الگوی ایرانی باشند. به عنوان مثال اگر بازیگری برای تهیه لباسی باید دو میلیون تومان پول پرداخت کند؛ با مشارکت در این طرح ۶۰۰ یا ۷۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کند و مابقی قیمت که سود طراحان است را کارگروه تقبل می‌کند.»

او در پاسخ به این‌ سوال که آیا بازیگران تاکنون برای شرکت در این طرح تمایل نشان داده‌اند، گفت: «تعدادی از بازیگران قبل از مطرح شدن چنین طرحی با موسسات معرفی شده از سوی ما همکاری داشتند. تا امروز همکاری حدود ۱۰ نفر از بازیگران مرد قطعی شده است. در میان بانوان نیز افرادی شناسایی شده‌اند و پیش‌نویس تفاهمنامه نیز آماده شده است.»

وی ادامه داد: «به عنوان نمونه خانم معتمدآریا از بازیگرانی هستند که در گذشته با یکی از طراحان ما آشنا بودند و از قبل در مراسم‌ مختلف سینمایی از لباس‌های طراحی شده توسط این طراح استفاده کرده‌اند.»

این کار فرهنگی بزرگ یک اتفاق خجسته و مبارک در جهت تبلیغ لباس ایرانی است و در صورت همکاری بازیگران می تواند به یک موج فرهنگی در کشور تبدیل شود. به دلیل جایگاهی که بازیگران در بین جوانان و نوجوانان دارند این اقدام می تواند یک حرکت فرهنگی عظیم را به دنبال داشته باشد.

اما حالا که این تصمیم هدفدار گرفته شده و قرار است برای ساختن دیواری محکم خشتی گذاشته شود بهتر است تا نهایت دقت صورت گیرد تا این خشت کج گذاشته نشود تا مبادا سال های بعد، این کار را یک کار ضد فرهنگی بنامند. به عنوان مثال می توان در کنار تمام ویژگی های نام برده شده برای این لباس ها اسلامی بودن را اضافه نمود تا در کنار ترویج پوشش ایرانی، حجاب نیز در جامعه تبلیغ شود. این کار همان چیزی است که رهبر انقلاب از آن به عنوان سبک زندگی ایرانی-اسلامی یاد می کنند و تمام مسئولین را به فرهنگ سازی در بستر ایرانی و اسلامی دعوت می کنند. ایشان می فرمایند: «باید ما به دنبال این باشیم که فرهنگ زندگى را تبیین کنیم، تدوین کنیم و به شکل مطلوب اسلام تحقق ببخشیم. البته اسلام بُن مایه‌هاى یک چنین فرهنگى را براى ما معین کرده است. بُن مایه‌هاى این فرهنگ عبارت است از خردورزى، اخلاق، حقوق؛ اینها را اسلام در اختیار ما قرار داده است. اگر ما به این مقولات به طور جدى نپردازیم، پیشرفت اسلامى تحقق پیدا نخواهد کرد و تمدن نوین اسلامى شکل نخواهد گرفت. هرچه ما در صنعت پیش برویم، هرچه اختراعات و اکتشافات زیاد شود، اگر این بخش را ما درست نکنیم، پیشرفت اسلامى به معناى حقیقى کلمه نکرده‌ایم. باید دنبال این بخش، زیاد کار کنیم؛ زیاد تلاش کنیم.»

با توجه به فرمایشات رهبر، ایجاد یک فرهنگ درست و سبک زندگی ایرانی-اسلامی می تواند جامعه را به سمت رستگاری سوق دهد.

همچنین برای اینکه این طرح بر روی تمامی اقشار جامعه اثر گذار باشد بهتر است تا کمی در قیمت ها تجدید نظر شده و به گونه ایی برنامه ریزی شود تا اگر جوانی خواست با الگو برداری از بازیگر محبوبش این نوع لباس ها را تهیه کند، بضاعت مالی آن را داشته باشد. با آروزی موفقیت برای اجرایی شدن این برنامه، امیدواریم که هر روز شاهد ارائه طرح های اینچنینی در همه دستگاه های دولتی باشیم.

 

 

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.