اخلاق لازمه امر به معروف

گاهی اوقات وقتی به کسی می گویی واجب دینت را انجام داده ای؟ سریع ذهنش به سمت نماز و روزه متبادر می شود و شاید خیلی از ما مسلمان ها به این نکته توجه نمی کنیم که اسلام غیر از نماز و روزه واجب های دیگری هم دارد که تکلیف ادا کردن آن به عهده مسلمان ها گذاشته شده و نشناختن این فرائض چیزی از اهمیت و تکلیف آنها کم نمی کند. در بیان اهمیت یکی از همین واجبات دین مبین اسلام، امر به معروف و نهی از منکر و راهکارهای انجام این تکلیف الهی حجت الاسلام محمد مهدی ماندگاری که دارای تحصیلات حوزوی در سطح خارج فقه و اصول و در زمینه تحصیلات دانشگاهی در رشته علوم سیاسی و اندیشه سیاسی دارای مدرک فوق لیسانس می باشند نکاتی را مطرح نمودند که به بررسی آنها می پردازیم.

کد خبر: 3099
تاریخ انتشار : آبان ۲۱, ۱۳۹۲

 

 

امر به معروف و نهی از منکر، شریک کردن دیگران در طعم خوش هدایت است، لذا امر به معروف و نهی از منکر باید از سه بعد نظری، ساختاری و راهکاری در جامعه مورد توجه قرار گیرد.

۱ ـ  تبیین جایگاه امر به معروف و نهی از منکر

در بخش نظری ابتدا باید معنا و جایگاه امر به معروف و نهی از منکر تبیین شود چرا که امروز ذهنیت غالب جامعه این است که امر به معروف و نهی از منکر برای غافلگیری افراد است، در حالی که هدف انجام این فریضه، چشاندن طعم هدایت به همگان است.

امام خمینی(ره)  فرمودند: «امر به معروف و نهی از منکر صیانت جمعی است»، امروز این فریضه نه تنها فراموش بلکه لگدمال شده است؛ باید در رسانه ها، کتاب ها و همایش ها کار فکری برای تبیین امر به معروف انجام شود نه  این که خود آنها باعث ترویج منکر بشود. باید به نحوه تبلیغات شهری خصوصا در شهرهای مذهبی توجه بیشتری بشود چنانچه روشی که الان مرسوم است مطلوب جامعه اسلامی نیست.

8

 ۲ ـ اولویت شناسی درمقابله با منکرها

دومین مرحله در بخش فکری، اولویت شناسی در مقابله با منکرها است، باید بررسی کنید دشمن دارد از کدام روش استفاده می کند، از شگردهای دشمن می توان اولویت ها را شناخت. در این رابطه باید ریشه یابی کنید هر منکری ریشه در کجا دارد با همان مبارزه کنید؛ بدانید همانطور که بدحجابی منکر است، پارتی بازی، رشوه خواری و تنبلی هم منکر است.

۳ ـ آسیب شناسی

 سومین مرحله در بعد فکری امر به معروف و نهی از منکر آسیب شناسی این واجب دین اسلام است. در پی دعوا و بدخلقی نباشیم. وقتی فرد مرتکب منکر، جایگاه این فریضه را بداند عملکردش بسیار متفاوت خواهد شد؛ بسیجی باید استراتژی نفوذ داشته و به جای برخورد تند، با نرمش اثرگذار باشد. نباید عرصه را برای دعوا و بدخلقی آماده کرد؛ نبی مکرم اسلام، حتی روز فتح مکه هم عفو و بخشش و نرمش را پیش گرفتند.

در بخش ساختاری، باید امر به معروف مردمی، مسجدی و روحانی محور باشد؛ اگر امر به معروف، روحانی محور نباشد منحرف می شود، ساختار نیز باید مبتنی بر مردم و اشخاص حقیقی باشد. لذا نباید منتظر دولت و دستگاه‌های دولتی باشیم، همانطور که که برای سایر امور دینی مانند نماز و حج و عزاداری اهل بیت(ع) منتظر نمی‌مانیم.

اخلاق، ایثار و از خودگذشتگی و استقامت، لازمه امر به معروف و نهی از منکر

بهترین راهکارهای ترویج امر به معروف و نهی از منکر انبیاءالهی هستند. انبیا به عنوان اصلی ترین محور امر به معروف و نهی ازمنکر، مصداق بارز آیه شریفه «بالمؤمنین رئوفا» بودند؛ تأمل در عملکردهای آنان در موقعیت های مختلف روش های مناسب این فریضۀ الهی را روشن می سازد.

  اخلاق، ایثار و از خودگذشتگی و استقامت، لازمه امر به معروف و نهی از منکر است. شایان ذکر است که امر به معروف از فرایضی است که نیاز به استقامت بسیار دارد. به این آیه قرآن توجه کنید « واستعینوا بالصبر و الصلوه» خود را در این میدان فرهنگی با قرآن، نماز شب و توسل به ائمه تجهیز کنید، نه امکانات ظاهری، و از فرصت هایی چون، جلسات هفتگی یا ماهانه مذهبی، روضه های خانگی، راهیان نور، اعتکاف، ورزش و تفریحات همگانی برای ترویج این فریضه استفاده کنید.

منبع : رسا

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.