حجه السلام فروزش (جانباز امر به معروف) : فقط تکلیف خودم را انجام دادم.

حجه السلام فروزش گفت: تمام تلاش من برای این بود و هست که فریضه امر به معروف و نهی از منکر به شخص گره نخورد. به گزارش باحجاب، با  فرا رسیدن دهه اول محرم و دهه امر به معروف و نهی از منکر مصاحبه ای کردیم با حجت السلام فرزاد فروزش روحانی آمر به معروف […]

کد خبر: 3147
تاریخ انتشار : آبان ۲۵, ۱۳۹۲

حجه السلام فروزش گفت: تمام تلاش من برای این بود و هست که فریضه امر به معروف و نهی از منکر به شخص گره نخورد.

به گزارش باحجاب، با  فرا رسیدن دهه اول محرم و دهه امر به معروف و نهی از منکر مصاحبه ای کردیم با حجت السلام فرزاد فروزش روحانی آمر به معروف و ناهی از منکر که مدتی پیش در پی یک تذکر لسانی و دفاع از یک دختر بی دفاع در خیابان شریعتی تهران از ناحیه چشم راست مضروب شده بود؛ در زیر متن این مصاحبه را می خوانیم :

 

شرح ماجرا :

شامگاه شانزدهم خرداد سال ۹۰ ، حجت الاسلام فرزاد فروزش امام جماعت دانشگاه علوم پزشکی تهران از سوی یکی از دو راکب موتورسیکلت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و به شدت از ناحیه چشم مجروح شد. شدت جراحات به حدی بود که فروزش بینائی چشم راست خود را از دست داد.

حجت الاسلام فروزش نیز پس از انتقال به بیمارستان در تشریح ماجرا گفت: ساعت ۲۲ شب سه‌شنبه ۱۶ خرداد در خیابان شریعتی، پائین‌تر از خیابان ملک به همراه دو نفر داخل خودروی خود در حال عبور بودیم که ناگهان صدای فریادهای دختر جوانی را شنیدیم. بلافاصله پس از شنیدن این فریادها به سمت صدا حرکت کرده و مشاهده کردیم که ۲ نفر از اراذل و اوباش سوار بر یک موتور برای ربایش دختر جوان اقدام کرده‌اند. این اراذل و اوباش قصد داشتند به زور، دختر جوان را سوار بر موتور کرده و با خود ببرند اما او با فریادهای خود درخواست کمک کرده و از سوار شدن خودداری می‌کرد. دو پسر جوان نیز وی را ضرب و شتم کرده و مورد هتاکی قرار می‌‌دادند. با مشاهده این صحنه برای نجات دادن دختر جوان به سمت اراذل و اوباش مهاجم یورش بردیم. هنگام درگیری، یکی از آن‌ها که شیشه نوشابه‌‌ای در دست داشت، این شیشه را با زدن به بدنه موتور شکست و سپس با آن چندین ضربه به چشم راست من وارد کرد.

 39601La

شرح مصاحبه :

– حاج آقای فروزش در ابتدا این سئوال را داریم که با توجه به پوشش رسانه ای این اتفاق، به نظر شما هنوز هم در رسانه‌ها مسئله امر به معروف و نهی از منکر مطرح می شود و بازخورد این عمل شما در جامعه چگونه بود؟

 قاعدتاً این اتفاق هم بعد از مدتی در رسانه ها کم‌رنگ می شود مانند همه مسائل دیگر ولی این هدف من نبود. تمام تلاش من برای این بود و هست که فریضه امر به معروف و نهی از منکر به شخص گره نخورد، بلکه باید آن را بوسیله کتاب و سنت شناخت. یعنی در جامعه باید کار ریشه ای کرد، یک کار بلند مدت. بنابراین نباید انتظار نتیجه گیری بصورت یک شبه را داشته باشیم.

در این ماجرا آیا از عملکرد مسئولین رضایت دارید؟

مسئولین هر یک از نظر عقیده ای که داشتند به این اتفاق و ماجرا نگاه کردند و برخی به دلیل وظیفه شناسی خود و تعدادی جدای مسئولیت‌شان پیگیر این ماجرا بودند و بحمدالله هنوز هم پیگیر هستند و بنده از همه آنها تشکر می‌کنم.

به نظر شما این جریان در جامعه بازخوردی هم داشت؟ 

 برای شخص بنده قلوب مردم مهم است نه ظاهر آنها یعنی برخلاف کار رسانه ای که بصورت نقطه ای و موردی به یک پدیده نگاه می کنند این فرضیه در لایه های مختلف توسط عموم مردم صورت می گیرد ضمن این که مشخصاً بنده متولی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نیستم و فقط تکلیف خودم را انجام دادم.

به عنوان آخرین سئوال در مورد افرادی که تذکر خود را بدرستی بیان نمی کنند، چه باید گفت؟

اولاً این به این معنی نیست که با این ادعا فرضیه الهی را تعطیل کنیم؛ اما در نحوه بیان تذکر، طرف مقابل باید حس کند که ما هر چند آن رذیله را محکوم می کنیم ولی هیچ کینه ای نسبت به او نداریم و فقط بر مبنای تکلیفی که داریم عمل می کنیم و آن گناه بیش از آنکه برای جامعه مضر باشد برای انجام دهنده ضرر خواهد داشت. اگر این گونه باشد قطعاً تأثیر فریضه امر به معروف و نهی از منکر تفاوت خواهد کرد.

 

امر به معروف در کلام رهبری:

احیای امر به معروف و نهی منکر در جامعه اسلامی و همه‌گیر کردن آن از مدت ها قبل یکی از دغدغه های اصلی معظم له بوده است. ایشان در سخنرانی در میان اقشار مختلف مردم در  ۲۹ مهرماه سال ۷۱  می فرمایند: « مبادا در گوشه و کنار، یا در دستگاه انتظامی یا قضائی، کسانی باشند که راه را جلو آمر به معروف و ناهی از منکر سد کنند! مبادا کسانی باشند که اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر کرد، از او حمایت نکنند، بلکه از مجرم حمایت کنند! البته خبرهایی از گوشه و کنار کشور، در بعضی از موارد به گوش من می رسد. هرجا که بدانم و احساس کنم و خبر اطمینان بخشی پیدا کنم که آمر به معروف و ناهی از منکر، خدای نکرده مورد جفای مأمور و مسئولی قرار گرفته، خودم وارد قضیه خواهم شد… پیداست که این جوانان متمایل به امر به معروف و نهی از منکرند. بنابراین، وظیفه ی ما، مسئولین، قانون گذاران و مجریان است که راه و زمینه را برای اجرای این واجب الهی هموار و فراهم کنیم. امروز بحمدالله مجلس شورای اسلامی، مجریان، مسئولین کشور و دستگاه قضائی، همه از خود این ملت اند.»

سخنی با مسئولان قوه قضائیه :

آیت ‌الله‌ ‌آملی لاریجانی: در جمهوری اسلامی ایران نباید کسانی جرأت تعرض به آمران به معروف و ناهیان از منکر داشته باشند و دادستان‌های سراسر کشور باید با اراذل و اوباشی که متعرض حقوق این افراد می‌شوند، قاطعانه برخورد کنند.

حجت الاسلام رئیسی: آمران به معروف و ناهیان از منکر بدانند دستگاه قضایی همواره حامی آنان است.

آیا موقع آن نرسیده که دادستانی و قوه قضائیه وارد عمل شوند تا دیگر شاهد بی حرمتی به آمران به معروف و نهی از منکر نباشیم؟ آیا بازهم باید شاهد این باشیم که هادی محبی ها و… شهید شوند و یا سید محمود مصطفوی ، فرزاد فروزش، علی خلیلی و… جانباز شوند ؟

مسئولان قوه قضائیه بدانند امروز روز عمل است و باید به حرف هایی که زدند عمل کنند.

 

کاری از گروه  دین و فرهنگ باحجاب


 

ارسال
چاپ
2 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه