از طراحی لباس تابستانه تا….

سرکار خانم عاطفه توانا کارشناس دوخت و طراحی لباس هستند و چند سالی است که در این زمینه فعالیت دارند ایشان هم از جهت علمی و آکادمیک دارای تخصص اند؛ و هم از جهت کار، آشنا به نیاز و مقتضیات بازار لباس هستند .این بزرگوار  در وقتی که به ما اختصاص دادند به چند سوال […]

کد خبر: 350
تاریخ انتشار : تیر ۱۸, ۱۳۹۲

سرکار خانم عاطفه توانا کارشناس دوخت و طراحی لباس هستند و چند سالی است که در این زمینه فعالیت دارند ایشان هم از جهت علمی و آکادمیک دارای تخصص اند؛ و هم از جهت کار، آشنا به نیاز و مقتضیات بازار لباس هستند .این بزرگوار  در وقتی که به ما اختصاص دادند به چند سوال پیرامون بحث طراحی لباس به ویژه مانتو و مدل های ارائه شده در بازار و اقبال عمومی از آن پاسخ دادند که در ادامه به سر فصل برخی از مباحث اشاره می کنیم .

*سرکار خانم توانا با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید لطف کنید در باب نوع لباسی که امروزه در سطح جامعه ما با فرا رسیدن فصل گرما توسط طراحان و تولید کنندگان به عنوان مدل و طرح ارائه شده در فروشگاهها چی هست؟

-قبل از هر چیز شاید لازم باشه که ابتدا یک مقدمه ای را در بحث کارکرد لباس و پوشش وتطبیق آن با شرایط عرض کنم .بدون شک لباس یکی از قدیمی ترین ابداعات بشراست وانسان اولیه از روزی که پا بر دنیا گذاشته به تامین نیازهای اولیه خودکه یکی از آنها پوشش و لباس بود پرداخته است.

بطورقطع تحول لباس به خودی خود و فقط درنتیجه ذوق وحسن زیبایی دوستی وتجمل پرستی حادث نشده بلکه عوامل مهم دیگری هم وجود داشته که بشر را در راه تحول لباس وتغییر شکل آن کمک کرده  است .

به هرصورت لباس مانند سایرمظاهر تمدن به سوی تحول وتغییر پیش رفت ومتناسب باشرایط اقلیمی، اقتصادی، تکنولوژی، مذهب، سلیقه و آداب و رسوم اجتماعی هرروز به رنگی درآمد. تا به امروز که ما با سبک متفاوتی از پوشش را در بهار و تابستان شاهد هستیم.

درهرکشوری باتوجه به آداب و رسوم و نوع شغل و نوع مذهب لباس هایی با همان سبک دوخته وآماده پوشش می شود، درکشورهای غربی سبک لباس های افراد باتوجه به وضعیت شغلی متفاوت است به طورمثال خانم ها که در ادارات کارمی کنند ازلباس های رسمی استفاده می کنند، و لباس شب آنها اکثرا  متفاوت است.

در کشور ما هم همین رویه از ابتدا چه در قبل و چه در بعد از انقلاب پیاده شده و جامعه هم در بستری که برای آنها فراهم شده قدم گذاشته و فرم های متفاوتی از پوشش را انتخاب کرده و با آن در سطح جامعه حاضر شدند.در ابتدا بیشتر لباسهای مردانه به صورت کت وشلوار بوده ومردها عموما از بلیزهای آستین دار و شلوارهای گشاد و یا معمولی استفاده می کردند. بانوان نیزاز مانتو های بلند که گشادی مناسبی داشت و شلوار وبعضی هم دامن استفاده می کردند و بعضی دیگرخانم ها از چادر به شکل ساده استفاده میکردند.

*آیا ما امروز و در این مقطع زمانی و با شروع گرما می توانیم به دنبال لباسهایی باشیم که متناسب با ویژگیهایی که شما در باب کارکرد لباس بود در سطح بازار باشیم؟یک چیزی مثل اصالت فرهنگی؟

البته در ابتدا متاسفانه اکثر پوشش ها تمایل به لباس های غربی داشت و هنوز هم دارد وکمتر می توان به دنبال فرم لباس های ایرانی ویژه ایرانی بود، طوریکه بتوان المانهایی از فرهنگ ایرانی را در آن مشاهده کرد، البته دراین زمینه فرهنگ سازی بسیاری شده و همچنان هم این روند در آستانه شروع هر فصل با برپایی نمایشگاه هایی از جانب موسسات دولتی و یا مراکز مردم نهاد ادامه دارد و اثرات خوبی هم در راه ارائه مدل داشته ولی همچنان ما در این عرصه از سرعت کمی بر خورداریم.قلثقل

*امروز در سطح تولیدی ها به ویژه در زمینه پوشش تابستان که متناسب با گرما هم باشد طراحان و تولیید کنندگان پوشش مناسبی برای ارائه دارند.؟

دراین روزها ماشاهد تغییر و تحولات بسیارزیادی در نوع پوشش خانم ها(مانتووچادر)هستیم.حدود۱۰سال قبل نوع پوشش خانم ها بخصوص در بحث  مانتوها حالت تنگ و چسبان بود و اکثرا  هم از یک نوع پارچه و حالت ساده با آرایش های پررنگ استفاده می شد.

درچندسال اخیراکثر مانتوها و پوشش خانم ها درجامعه ازحالت تنگ به حالت گشاد وآزادتر درآمده و به همان اندازه بلندتر شده وازکفش های پاشنه داراستفاده می شود.

*الان مانتویی که بیشتر مورد اقبال قرار گرفته چه از جانب طراحان و چه از طرف تولید کنندگان و همین طور خریداران چه سبک و سیاقی دارد؟

مانتوهای مدروز بیشتربه سبک سنتی دوخته میشودواکثرا از رنگ هایی مثل آبی، سبز و…استفاده میشودکه تقریبا بلند وگشادند واز نوار دوزی و تکه دوزی هایی که طرح سنتی دارند روی آن استفاده می شود.

طرح های دیگرمانتوهاکه جدیدا زیاد به چشم میخورد تلفیق دویا چند پارچه باهم دیگراست به این صورت که قسمت بالاتنه مانتو وپایین مانتو از دو نوع پارچه باطرح ورنگ متفاوت دوخته میشود که طرح جدیدی است واکثرخانم هابه این نوع مانتو علاقه مند شده اندکه حالت سنتی دارد و ازکمربرش دار وگشاداست و با شلوارهای بسیارجذب پوشیده می شود.

*به نظر شما آیا این پوشش با بحث پوشش اسلامی و رعایت حداقل ها تناسبی دارد؟

ببینید در باب رنگ و مدل که تطابق باید داشته باشه حتما یک کارشناس دینی و متخصص حوزوی که آشنا به این مسائل هست باید نظر بده که البته خود من تاکنون با چنین فردی که بتواند با توجه به مسائل زیباشناختی در این باره نظر بدهد مواجه نشدم ومرجعی یا نهادی هم بر این امر دخالت نمی کند و یا نظری نمی دهد وضوابط خاصی هم درباره طراحی و تولید وجود ندارد.

 ولی به نظر من قطعا درباره پوشیدن ساپورت های جذب و یا شلوارهای غواصی وغیره که در همین شکل و حال هستند قطعا اینه که این شلوار ها به دلیل جذب بودن دقیقا به بهترین شکل ممکن اندام پا را نشان می دهد و همین نوع جذب بودن آن سبب زیبایی و جلب توجه بیشتر میشد و قطعا محرک بیننده ست. مخصوصا وقتی که با لباسهای کمردار جلو باز پوشیده می شود دیگر به عنوان لباس خارج منزل که حداقل های پوشش را برای بانوان داشته باشد از دست می دهد .

*به نظر شما الان در زمینه ارائه مد تابستانه بحث سنتی و ایرانی بودن لباس ها لحاظ شده ولی دقتی در رعایت حد اقل های پوشش اسلامی در نظر گرفته نشده ؟

دقیقا همین طوره چون هیچ تعریفی در این زمینه وجو نداره نه تنها درباره این بحث بلکه در مورد ست کردن لباس ها و مانتوها و رعایت حداقل ها هم بحثی نیست . گاها گفته میشه که نباید لباس تنگ باشه ولی  الان دیگه این حرف مفهومی نداره حتی الان که ترکیه شوهای لباس اسلامی راه می اندازه اگر کمی دقت کنید در نوع ست کردن لباس ها و همین طور مدل مانتوها و پوششی که ارائه میکنه شاید اگر بخواهید که تطابقی را ایجا کنید میبینید که عموما آنچه که در اینترنت و ماهواره از سبک ومدل پوشش تابستانی ارائه می شود مانتوهایی با بالاتنه تنگ است کبه بر حسب نوع پارچه و حتی رنگ در بدن نمایی و نشان دادن اندام زنانه نقش بسزایی دارد. در ایران هم نوع برخی از پارچه هایی که در این باره استفاده می شود هم دارای همین ویژگی هستند.

*درباره همین موضوع آیا نوع دیگری از ست کردن  مانتو هست که امسال در حال رواج باشد؟

نوع دیگری از ست لباس که کم کم در حال رواج است و زیاد دیده میشود مانتو و دامن است.مانتوها تا زیر زانو و از دوطرف دارای چاک است ودامن های بلند و ماکسی که رنگهای آن تیره وروشن است.

*در مورد نوع چادری هم که شما به عنوان یک طراح برای فصل گرما پیشنهاد میدین هم صحبتی هست بفرمایید؟

لازم هست که به این نکته اشاره کنم که علاوه برتغییر و تحول در نوع مانتو در چادر نیز تغییرات زیادی داده شده که از حالت سادگی و یکنواخت بودن آن کاسته شده اکثر چادرها به حالت شالی،عربی،دانشجویی و…دیده می شودودربعضی ازانها تزییناتی درقسمت سرآستین دیده میشود رنگ آن  نیز ازمشگی به رنگ هایی مانند دودی،قهوه هی تیره وبادمجونی تیره دیده  تغییر پیدا کرده.

از جهت مدل چادر هایی که جلو بسته هستند یا با زیپ ویا دکمه و یا هر نوع دیگر و آستین دار هستند فرد از پوشش راحتری از جهت نوع پارچه و.. میتواند استفاده کند تا خنکتر باشد.

در پایان باز هم از اینکه فرصتی در اختیار ما قراردادین تشکر می کنم.

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه