یادنامه ای در غربت بیش ازدو هزار شهید عفاف و حجاب

چه بسیار زنانی که ماموران چادرشان را برداشتند و آنها از شدت غصه و ناراحتی دق کردند و مردند؛ چه بسیاری زنانی که از هول و اضطراب سقط جنین کردند و چه بسیار مادران و مادربزرگ هایی که در همه آن سال ها از خانه بیرون نیامدند.

کد خبر: 400
تاریخ انتشار : تیر ۲۲, ۱۳۹۲

در خاطرات آمده است “در اتوبوس زنان با حجاب را راه نمی دادند و در معابر پاسبان ها از اهانت و کتک زدن به زن هایی که چادر به سر داشتند با نهایت بی پروایی و بی رحمی فرو گذار نمی کردند.

حتی بعضی از مامورین ، به خصوص در شهرها و دهات ها زن هایی که پارچه روی سر انداخته بودند، اگرچه چادر معمولی نبود ، از سر آنها کشیده، پاره پاره می کردند وا گر زن فرار می کرد او را تا توی خانه اش تعقیب کرده وبه این هم اکتفا نکرده اتاق زن ها و صندوق لباس ان ها را تفتیش کرده اگر چادر از هر قبیل می دیدند پاره کرده یا به غنیمت می برده اند.

چه بسیار زنانی که ماموران چادرشان را برداشتند و آنها از شدت غصه و ناراحتی دق کردند و مردند چه بسیاری زنانی که از هول و اضطراب سقط جنین کردند و چه بسیار مادران و مادربزرگ هایی که در همه آن سالها از خانه بیرون نیامدند.گوهرشاد

اینها گوشه ای از وقایعی است که ۶ ماه بعد از واقعه به شهادت رساندن مردم در مسجد گوهرشاد به بهانه اجباری شدن کشف حجاب رخ داد. این همان چیزی بود که بزرگان و علما با روشنگری در شبهای تیرماه ۱۳۱۴ در حرم رضوی به آن هشدار می دادند و با افشاگری علیه این گونه اقدام حکومتی به مبارزه در جهت حفظ فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه می کردند.

و خون­هایی که چون جوی آب در خانهی خدا در حریم رضوی براه افتاد امروزه در ۲۱ تیر ماه تداعی کننده روز عفاف و حجاب است.

یاد دلیر زنان و مردان مومن این سرزمین که مظلومانه در راه حفظ فرهنگ حیا و عفت فاطمی به شهادت رسیدند و غریبانه و بدن نام و نشان مدفون شدند بخیر.

باید امیدوار باشیم که این حادثه عظیم فقط در تاریخ مکتوب و نماند بلکه حداقل به پاس بیش از ۲۰۰۰ نفری که در این راه به شهادت رسیده اند در ادبیات ، سینما و تئاتر و در مجموع در فرهنگ ما اثری و گذری دیده شود.یادی که متاسفانه این روزها کم کم به ترفندهای مختلف با پاسداشت و بزرگداشت این وآن از حافظه و تاریخ شفاهی مردم ما حذف شده است.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.