مصاحبه با دکتر نعمت اللهی: تزریق عشق به زندگی آمریکایی در پس سریال های بنجل

سريال‌ ها با تحریف احکام، تمام قواعد مذهبي را زير سؤال برده و نشان مي‌دهد كه جوانان دلشان مي‌خواهند كه در جامعه آمريكايي مدرن زندگي كنند اما بزرگترها كه بسيار سنتي‌اند مبارزه مي كنند و كه مبارزه ايشان بیهوده است. دختر به راحتي دوست پسر مي‌گيرد و ديگران هم روابطي كه در كنه خطرناك است را باهم دارند بدون هيچ ضرري.

کد خبر: 42260
تاریخ انتشار : آذر ۳, ۱۳۹۵

شاید آن روزی که اولین تبلیغات شبکه‌های فارسی در ماهواره‌ها پخش شد، هیچ کدام از سیاستگذاران فرهنگی ما نمی‌ دانستند این شبکه‌ها با چه برنامه ریزی منسجم و دامنه داری وارد عرصه شده است. فارسی وان به گمان اهالی رسانه هم در بدایت امر چیزی فرا‌تر از دیگر شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان که بیشتر وقت خود را صرف تبلیغات کالاهای تقلبی و بنجل می‌کنند و بقیه کنداکتورشان را هم با صحبت‌های خاله زنکی پر می‌کنند، نبود اما حقیقت….

 

به گزارش باحجاب، دکتر اکبر نعمت اللهی از بنام‌ ترین اساتید در رشته علوم ارتباطات همچنین مدیر کل سابق روابط عمومی وزارت نفت هست، وی در خصوص نفوذ شبکه‌های ماهواره ای با سایت باحجاب به گفت و گو نشسته‌ است.

 

دکتر نعمت اللهی در مورد نفوذ شبکه ها ماهواره ای در ایران،اظهار داشت: قصه پرغصه اعتیاد به شبکه‌های ماهواره‌ای از فارسی وان ‌اوج گرفت، پس باید ریشه شناسی کرد. چند سالی است که از تأسیس فارسی وان با بودجه ۱و نیم میلیون دلاری می گذرد. با توجه به محتوای برنامه‌هایی  که پخش می کند منفی بودن آن قابل شهود است، این شبکه در میان اقشار مختلف رخنه کرد ومتأ سفانه بدلیل بی‌احتیاطی ما و بی‌ توجهی نسبی رسانه های ملی ما و مدیریت فرهنگی کشور، این ها توانسته اند در جامعه جا باز کنند.

 

وی ادامه داد: در خصوص سؤالی که پرسیدید برای  یافتن حقیقت امر و تفاوت این شبکه با شبکه‌های بنجل لس‌آنجلسی، باید اعلام کرد: تفاوتش در اتاق فکریست که شاید عاملان حرفه‌ای نداشته باشد ولی رؤس فکری قوی دارند. آمارهایی که اعلام شده نشان دهنده‌ی این است که تقریبا تمام کسانی که ماهواره دارند مخاطبان برنامه های این شبکه بودند و این آزمون و خطا رسید به من و تو و…

 

خانواده‌ها از انتقال حداقل اخلاقیات به فرزندان عاجزند

 

مدیرمسئولان نشریه‌ تخصصی مشعل در وزارت نفت، بر نیاز جامعه به افراد استوار و متخصص در امر رسانه، تأکید کرد: با توجه به رنگ ولعابی که این برنامه‌ها دارند ضمن اینکه خیلی برنامه‌های پیش پا افتاده، ناقص و سطح پایینی هستند باید گفت این برنامه‌ها جذابیت پیدا کرده اند و امروز لطمه ای که می زنند پیدا شده و خانواده ها هم، سست شده و افسون شده اند چراکه از انتقال حداقل اخلاقیات به فرزندان عاجزند یا تلاشی نمی کنند و این گردانه مد کودکان آنها را هم به ورطه بی‌هویتی کشانده و چقدر در این جا خلأ آموزش سواد رسانه‌ای متناسب با فرهنگ‌ مان احساس می شود.

 

وی افزود: ما در آینده‌ای نزدیک وقتی که جوانان و نوجوانان وارد جامعه می‌شوند و تشکیل خانواده می‌دهند، آثار سوء آن و دیگر شبکه‌ها آشکار شده و پایگاه اصیل دوست داشتنی خانواده را سست می‌کند و این از طریق معکوس کردن فطریات و اخلاقیات است.

 

آماری از تلویزیون چند مجرایی و ماهواره ای

 

نعمت اللهی، درباره تعداد افراد دچار ماهواره اذعان داشت: آماری که اعلام شده از این قرار است، سهم دسترسی خانوارها به انواع خدمات تلویزیونی چند مجرایی تفاوت‌های زیادی دارد؛ به طوری که از کل خانوارهای کشور، ۵.۷ میلیون خانوار (۲۳.۵ درصد) به خدمات ماهواره‌ای مستقیم به خانه، ۱.۴ میلیون خانوار (۵.۷ درصد) به  IPTV و ۱۶.۳ میلیون خانوار (۶۷.۰ درصد) به تلویزیون دیجیتال زمینی دسترسی دارند این تأسف بار است وباید گفت که استفاده کنندگان این شبکه‌ها عموما قشر جوان‌اند.

 

وی ادامه داد: اگر هدف آنان قشر متوسط و روبه زوال جامعه بود کمتر می شد ادعا کرد که این شبکه  مخرب است زیرا قرار نبود مخاطبانش در جامعه نقش‌آفرینی کنند یا حداقل نقش مهم و جدیدی ایفا کنند  اما این طور نیست!هدف عمده آن ها قشر جوان است و اینان کسانی‌اند که نقش های اساسی در جامعه پیدا خواهند کرد و اکنون چهار میخ اخلاق را و اتلاف وقت را با توهم مهم‌انگاری با شبکه‌های مجازی بر این صلیب زدند.

 

تآکید بر زندگی لحظه‌ای بدون آینده نگری

 

این مدرس دانشگاه ضمن تأکید بر تاثیر این شبکه‌ها بر افزایش آمار طلاق در ایران گفت: این فیلم‌ها با محتوی طلاق، خیانت شریک زندگی به انسان و…که مرتب در حال تکرار است، ساخته شده و تأکید بر این دارند که انسان‌ها باید بر لحظه تکیه کنند و به لذت زود گذر اکتفا کنند،شما امروز می‌بینید که به خاطر نفوذ این شبکه‌ها و تخریب قراردادهای اجتماعی نظیر ازدواج، آمار طلاق ها رو به پیشی گرفتن از ازدواج است.

 

وی اظهار داشت: البته این سریال ها باعث بوجود آمدن طلاق پنهان نیز می شوند، طلاق‌هایی که ثبت نشده اما زن و شوهر با وجود زندگی در زیر یک سقف با هم نیستند. در واقع اسماً هستند و رسماً نیستند.

 

تقویم زمانی و مبارزاتی منظم شبکه های فارسی زبان

 

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار ما که آیا تا کنون سرمایه گذاران این شبکه ها هدفشان را در رسانه‌ای به صورت آشکارا بیان کرده اند؟ گفت: تا همین ۷ سال پیش خیر! اما اکنون ابراز هم کرده‌اند ولی وقتی اعتیاد رسانه ‌ای پیدا کنید، دل کندن و مواجهه با حقیقت سخت است. مبارزه فرهنگی هدف پنهانشان است. جالب است بدانیم که مطالعاتی که داشتیم پی به این بردیم که به صورت متحد یک تقویم زمانی و مبارزاتی خصوصا در تاریخ‌های حساس و در تعطیلی فرزندان و مراسمات خاص ایران دارند. در واقع تقویم مبارزاتی در عرصه فرهنگ برایمان طراحی کرده‌اند،این ها می خواهند خودشان را به عنوان شخصیت فرهنگی دلسوز معرفی کنند و بگویند که غایتشان سرگرم کردن جامعه ایرانی است.

 

وی در ادامه اذعان داشت: هدف اینان یک بعد سیاسی دارد که همان از بین بردن بنیان‌های فرهنگی کشور ماست و یک بعد اقتصادی هم برای خودشان دارد که از طریق پخش آگهی های بسیار ،درآمد کسب می کنند. ولی آنچه که مشخص و محسوس است ضربه زدن به بعد سیاسی و فرهنگی جامعه است.

 

وارد احکام شده و آن را هم تحریف می‌کنند

 

مدیر مسئول نشریه‌ی مشعل با تاکید بر دست بردن این شبکه در احکام اسلامی و تحریف برخی از این احکام بیان داشت: سریال‌ ها با تحریف احکام،  تمام قواعد مذهبی را زیر سؤال برده و نشان می‌دهد که جوانان دلشان می‌خواهند که در جامعه آمریکایی مدرن زندگی کنند اما بزرگترها که بسیار سنتی‌اند مبارزه می کنند و که مبارزه ایشان بیهوده است. دختر به راحتی دوست پسر می‌گیرد و دیگران هم روابطی که در کنه خطرناک است را باهم دارند بدون هیچ ضرری.

 

وی تصریح کرد:این‌ها احکام اسلامی را بعنوان احکامی عقب مانده و خشک و بی روح نشان می دهند که پاسخگوی جامعه امروزشان نیست بلکه تفکر غرب است که جوابگو است در صورتی که به هیچ عنوان این طور نیست.

 

وقتی ویروسی ارگانیسم کامل فکری را گرفت، مبارزه کردن بی معناست

 

دکتر نعمت اللهی در ادامه به مخاطبان شبکه‌های ماهواره‌ای، گفت: باید تفکر کنند اگر خانواده و فرهنگ و بنیادهای کشور را دوست دارند حداقل به این برنامه‌ها از روی سرگرمی نگاه نکنند بلکه متوجه این باشند که ویروس خطرناکی در حال وارد شدن به خانه‌ ی آن هاست که در صورت عدم مبارزه تکثیر می‌شود و نهایتا خانواده را از پا می اندازد، ارگانیسم را می گیرد و دیگر در آن موقع مبارزه کردن بی‌معناست و قابل رفع نیست و بهترین راه این است که دیده نشود .

 

ضعف و بی همتی مدیران فرهنگی

 

این عضو مؤسسه فرهنگی مطبوعات ایران در باره عملکرد مسئولین بیان کرد: متأسفانه مدیریت فرهنگی کشوربسیار ضعیف است. در این زمینه کم کار شده است،البته کمیت بالا رفته اما کیفیت به میزانی که باید رشد نکرده و امروز می بینیم که جامعه ی ما با سینما مشکل دارد، جریان موسیقی را هنوز حل نکردیم که چه نوع موسیقی باید شنیده شود.

 

تحریریه سایت با حجاب – فاطمه نوری شکری

 

 

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.