دختر خانم ها و آقا پسرها، خطر دارد

به نظر می رسد با رواج این پدیده یکی از چالش های نظام اسلامی، در آینده فشارهایی است که در قالب تبیین ها و تحلیل های علمی مدرن از سوی کارشناسانی وارد شود که تلاش می کنند الگوهای جدید همزیستی را اقتضای جبری و تردیدناپذیر جامعه اطلاعاتی، ارج نهادن به آزادی و نمودی از حقوق فردی تصویر کنند و جریان های فمینیستی نیز که هم اکنون همت اصلی خود را به مباحث حقوقی معطوف کرده اند در آینده حضور فعال تری در حوزه اخلاق جنسی خواهند داشت؛ چنان که هم اکنون عقبه‌های این جریان در خارج از کشور حمایت از گروه های همجنس گرا را وجهه ی همت خود ساخته اند.

کد خبر: 5860
تاریخ انتشار : بهمن ۲۸, ۱۳۹۲

این روزها روابط دختر و پسر در جامعه ایرانی ویژگی هایی دارد که آن را از حد یک رابطه ساده، اتفاقی، اضطراری و یا رابطه ای که به منظور رسیدن به اهدافی دیگر انجام می شود خارج و به رابطه ای که در آن، اصل رابطه، هدف واقع می شود تبدیل می کند. که در این میان وجود لوازم ارتباط جمعی پیشرفته ای چون اینترنت، ماهواره،تبلت، موبایل و … و نیز در دسترس همگان قرار داشتن این وسایل؛ باعث تشدید بحثهایی نظیر روابط ناسالم از سوی دختران و پسران گشته و همواره جوانانِ گرفتار این مشکلات را مورد مذمت و نکوهش قرار می دهند، لکن اموری هستند که عقل و دل و جان یک نوجوان و جوان را به شدت تحت تاثیر قرار داده و حداقل تا مدت مدیدی ایشان را مسخر خویش می کند و به قول معروف هوش را از سر آنها می برد، تا جایی که برخی از این افراد برای رسیدن به قصد و منظور خود، تنها راه رام کردن والدین را؛ دست زدن به امور مذمومی چون؛ خودکشی، فرار یا اعمالی از این قبیل می دانند.

 images

 لذا مقصود اصلی ما از ارائه این نوشتار بررسی انواع آسیب های عاطفی، روانی، اخلاقی و اجتماعی و …. که ماحصل ارتباط غیر اصولی و غیر شرعی با جنس مخالف است می باشد. تا شاید مبین زنگ خطری برای دختر و پسر و نیز والدین ایشان بوده و از این طریق صراط مستقیم از غیر مستقیم قابل تشخیص تر بنماید.

ما روابط دو جنس مخالف را نفی نمی کنیم اما!

البته قابل ذکر است که روابط بین دو جنس مخالف، آن هم در جامعه کنونی که زن و مرد در کنار هم به فعالیت های اجتماعی می پردازند امری است اجتناب ناپذیر اما بحث ما مربوط به زمانی می شود که این امر در مورد دختر و پسر و در طی رابطه هایی که هیچ علت مشخصی نداشته و صرفا به جهت داشتن هم صحبت (بیشتر برای دختر) و رفع نیاز های غریزی (بیشتر برای پسر) برقرار می شود. لذا سعی در بررسی آسیبهای احتمالی از برقراری چنین رابطه هایی داریم.

آسیب ها و پیامدهای روابط دختر و پسر

۱- توسعه و ترویج هنجار شکنی دینی

از آنجا که ادیان الهی و به خصوص دین مبین اسلام، آموزه های روشن و کنترل گری در مورد روابط میان محرم و نامحرم و همچنین روابط دختر و پسر دارند، داشتن چنین روابطی، هنجارشکنی آگاهانه در برابر احکام و آموزه های دینی خواهد بود و در نتیجه عادت و انگیزه افراد را، به زیر پا گذاشتن سایر آموزه های دینی افزایش خواهد داد.

۲- گسست در روابط خانوادگی و افزایش آثار و آمار طلاق

 صضی

افشا شدن روابط قبل از ازدواج دختران و یا پسران برای همسران شان و یا استمرار روابط به زمان تاهل، سبب سلب اعتماد در روابط زناشویی و افزایش احتمال طلاق خواهد شد. چنانکه می توان حدس زد کسانی که روابط سهل انگارانه و خارج از تعهد را تجربه کرده اند، در روابط خانوادگی هم متعهد به حفظ اصول خانوادگی نباشند. نکته ی دیگری که غالبا از آن غفلت می شود آن است که در ازدواج های سالم، دختر و پسر اولین رابطه جنسی را در خانواده تجربه می کنند و جذابیت اولین رابطه ی جنسی سالم برای طرفین، به افزایش ارتباط عاطفی آنان می انجامد. اما بر فرض آن که دختر و پسر روابط قبل از ازدواج را تجربه کرده باشند، انرژی و انگیزه جنسی لازم را برای تقویت روابط عاطفی در اختیار ندارند و نمی توانند روابط گرمی بر قرار کنند.

Rings with broken chain

۳- افزایش آسیب های روحی روانی

از آنجایی که چنین روابطی با هنجارها و سنت های دینی و اخلاقی در جامعه ما ناسازگار است، افراد در صورت داشتن چنین روابطی، احساس گناه و پشیمانی خواهند داشت. از طرفی ترس از افشای رابطه نیز به سلامت روانی افراد آسیب وارد می کند. اصطحکاک و تعارض جوانان و والدین، همچنین نهادهای کنترل گر و انتظامی، فضای تنش آمیزی را در جامعه ایجاد می کند.

 d5359766645be21515bd5ba090ddafa5

بخشی از اضطراب های روانی در روابط دختر و پسر، معلول ماهیت این روابط است. از آنجایی که این روابط در اکثر مواقع به ازدواج منتهی نمیشود (چون هیچ یک به سالم بودن طرف مقابل و وفادار بودن او در زندگی زناشویی مطمئن نیست و هر یک ترجیح می دهد با فردی غیر از دیگری زندگی کند) و از آنجا که در روابط دختر و پسر، دو طرف در برابر یکدیگر تعهدی ندارند، ترس از پایان یافتن رابطه و یا خیانت طرف مقابل به نگرانی هایی منجر می شود که کمترین آسیبی که به طرفین و خصوصا دختران وارد می شود آسیب روحی روانی است. چراکه دختران همواره در طول زندگی پس از ازدواج شان به علت ترس از فاش شدن روابط شان دچار اضطراب روانی می شوند. که بارها مشاهده شده است دختران و حتی پسرانی برای قطع چنین رابطه و عشق های کاذبی به بیماری های روحی( از قبیل عدم اعتماد به شریک زندگی)  دچار گشته و تا آخر عمر با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند!

۴-  بحران اخلاق در نسل آتی

می توان حدس زد که دختر ها و پسر های امروزی که قیود اخلاقی را در رابطه خود نادیده گرفته اند در آینده ای نه چندان دور، در موقعیت پدر و مادر، انگیزه و توان لازم را برای انتقال ارزش های اخلاقی همچون حیا و عفت، به فرزندان خود ندارند. همچنین در محیط خانواده با سهل انگاری در برقراری ارتباط با دیگران که جزئی از عادات روزمره آنان شده است، الگوهای منحطی برای فرزندان خود بوده و نظارت لازم را بر عملکرد اخلاقی ایشان نخواهند داشت. پس اگر جوانان امروز بر اساس غفلت خود و والدین به دام فساد افتاده اند، فرزندان آنان نیز بر اساس رهنمون های والدین و یا سهل انگاری عملی آنان با مفاسد اخلاقی بیشتری انس خواهند گرفت.

 Man running away from cracking cliff

۵- کسب عادت ثانویه به ارتباط با جنس مخالف

 معمولا افرادی که پیش از ازدواج با جنس مخالف ارتباط دارند، اینگونه روابط را به صورت مکرر تجربه می کنند. به تدریج داشتن ارتباطات، به عادت ثانویه آنان تبدیل می شود، به گونه ای که آینده زندگی خانوادگی شان را در معرض خطر قرار می دهد.

۶-  نهادینه شدن روابط دختر و پسر، رقیبی برای خانواده

بدیهی است با گسترش و تداوم الگوی موجود در روابط دختر و پسر و همراهی ساختارهای سازگار با آن، به تدریج اینگونه روابط فراگیر شده، به دلیل مقبولیت عمومی، زمینه های ناهنجار دانستن آن، ازبین می رود. بدین ترتیب داشتن چنین روابطی افزایش می یابد و انگیزه تشکیل خانواده و ازدواج کاهش خواهد یافت. در واقع روابط دختر و پسر، رقیبی برای تشکیل خانواده خواهند بود و یا به تعبیر کاستز، اشکال جدید خانواده را رقم خواهند زد که دارای نواقص بسیاری است که حاصل آن بحران خانواده و اخلاق در اروپا وآمریکای امروزی است.

۷- رواج الگوهای همزیستی غیر خانوادگی

هم اکنون موارد معدودی از پیوندهای دراز مدت جنسی و همزیستی نامشروع میان دو همجنس یا ناهمجنس در سایت ها و روزنامه ها گزارش شده است. گرچه به دلایل اخلاقی و امنیتی آمار روشنی از مقدار همزیستی های غیر خانوادگی در کشور ما در دست نیست، اما قرائن نشان از روند رو به رشد اما تدریجی و مخفیانه آن دارد. و به مرور زمان این احتمال تقویت می شود که این شکل از همزیستی از حالت مخفیانه خارج شوده و موافقانی را از میان نسل جوان و حتی از میان نخبگانی که تحت سیطره آموزه های مدرن قرار دارند پیدا کند و افزایش فشارهای داخلی و بین المللی در این زمینه به مسامحه در برخورد با آنان بیانجامد.

به نظر می رسد با رواج این پدیده یکی از چالش های نظام اسلامی، در آینده فشارهایی است که در قالب تبیین ها و تحلیل های علمی مدرن از سوی کارشناسانی وارد شود که تلاش می کنند الگوهای جدید همزیستی را اقتضای جبری و تردید ناپذیر جامعه اطلاعاتی، ارج نهادن به آزادی و نمودی از حقوق  فردی تصویر کنند و جریان های فمینیستی نیز که هم اکنون همت اصلی خود را به مباحث حقوقی معطوف کرده اند در آینده حضور فعال تری در حوزه اخلاق جنسی خواهند داشت؛ چنان که هم اکنون عقبه های این جریان در خارج از کشور حمایت از گروه های همجنس گرا را وجهه ی همت خود ساخته اند.

 The Wreckage, by Catherine MacBride

۸ ـ افزایش فشار اجتماعی برای اصلاح قوانین و رویه ها

در این فرض که روابط دو جنس، شیوع یابد اجرای حدود شرعی و محدودیت های قانونی با واکنش منفی مواجه خواهد شد و مجریان که به منظور تسامح در اجرای قوانین و قانون گذاران را برای اصلاح قانون تحت فشار قرار می دهد. از آن جمله تعدیل قانون سقط جنین در سال های اخیر و متوقف شدن اجرای برخی از مجازات ها از جمله مجازات اعدام نوجوانان زیر ۱۸ سال، گرچه با عناوین دیگری وضع شده است اما میتواند تا حدودی نیز ناشی از فشار تقاضا از ناحیه مورد بحث باشد.

18248

روابط ، سالم و ناسالم دارد؟

اینها تنها بخشی از آسیب های حاصل از چنین روابط ناسالم است، که در انتها باید در جواب کسانی که ادعای روشن فکری داشته و برقراری چنین روابطی را امری عادی جلوه می دهند و نه تنها خود به راحتی با نامحرم ارتباط برقرار می کنند، بلکه به اطرافیان و حتی فرزندان خود گوشزد می کنند که عدم ارتباط با جنس مخالف مربوط به عهد عتیق بوده و جهان امروز با چنین اعتقاداتی سازگاری ندارد، اعلام کنیم افرادی چون “فروید” با بیان این نظریه که “اگر آزادی در روابط دو جنس مخالف ایجاد شود دیگر بی بند و باری وجود نخواهد داشت ” تصور می کردند؛ اگر پرده حیا دریده شود و روابط این دو جنس عادی و بی مانع برقرار شود، دیگر مشکلاتی چون تجاوز و بی بند و باری برچیده می شود!! و این در حالی است که اسلام عزیز سال ها پیش اعلام کرده بود ” و کان الانسان حریصا (انسان موجودی است حریص)” یکی از خوهای موجود در وجود انسان خوی حیوانی و شهوت است که خصوصیت این بعد از ابعاد وجودی انسان این است که هیچ گاه سیرایی ندارد.  لذا راه مهار کردن این خصلت حیوانی در انسان در مرحله اول ازدواج و تشکیل خانواده است و در مرحله دوم و در صورت نبودن شرایط ازدواج؛ تقوا پیشه کردن و با حیا بودن و محدود کردن روابط میان دختر و پسر تا حد امکان می باشد.

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه