عید نباید زمینه ساز دوزخ باشد

توجه به معیارهای شش گانه ممدوح اهل بیت در مهمانی های نوروز

کد خبر: 6742
تاریخ انتشار : فروردین ۱۰, ۱۳۹۳

۱-  دریافت و مقایسه طبیعت با رستاخیز که معیار اصلی عید نوروز است در مهمانی ها حتی شده با یادی از گذشتگان.

۲-  یادآوری قیامت و آخرت چنانکه حضرت رسولصلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند:  هرگاه فصل بهار را دیدی قیامت و حیات برزخی را بیشتر به یاد آورری.

۸ ه‍.ش. - 1

۳-  شکر نعمت های الهی با استفاده از نعمت ها.

۴–  پرهیز از گناه : حضرت امیر علیه السلام می فرمایند: هر روز که ما نافرمانی خدا نکنیم روز عید است. دوری از آتش خشم خدا گرچه مهمانی و صله رحم و در کنار هم بودن امر مهم است. ولی نه به قیمت جذب آتش دوزخ چنان که امام حسن مجتبی علیه السلام می فرمایند:

 مهمانی رفتن و نشست و برخاست با مردم نوعی عید در حساب است و آیا این رفت و آمد که آدمی را به برزخ فرا می خواند باز هم عید است؟

 عید نباید زمینه ساز دوزخ باشد

۵- احیای امر ائمه : اهل بیت دائما توصیه می کردند که شیعیان برای دید و بازدید به خانه های هم بروند و آن را نوعی احیای امر خود می دانستند. امام صادق علیه السلام می فرمایند : خیمثه؛ به یاران ما سلام برسان و بگو همدیگر را در خانه های خود دیدار کنند، زیرا که دیدن آنها از همدیگر سبب احیای مجدد امر ما می شود و امر آنها تبادل گفتار و بیان روایات آن هاست.

۶- همایش هایی ایمانی مردم جمع شدن هایی بر پایه ایمان و تقوا ملاک اصل دعوت اهل بیت برای دید و بازدید بوده است. از کلام ایشان واضح است که این مهمانی ها تا زمانی ارزش دینی محسوب می شود که بر پایه معنویت و هدف مثبت انجام گیرد امام صادق علیه السلام می فرمایند:

آیا شما شیعیان با هم خلوت می کنید و با یکدیگر در موضوعات که دوست می دارید به گفتگو می پردازید؟ گفتم: آری به خدا ما در کنار هم می نشینیم و به دور از نظر دیگران با هم حرف می زنیم. به هوش به خدا سوگند دوست می دارم که در بعضی از جاها با شما باشم من به یقین قدرت و توان و نیز معنویات شما را دوست دارم و شما در دین خدا و ملائکه خدا هستید . شما هم مرا با تقوا و پرهیزگاری یاریم کنید.

21123117310694611601811611751071515560100216

پس به صراحت مشخص است وقتی ما با دیدن طبیعت به یاد رستاخیز می افتیم باید از معصیت دوری کرده و با یاد خدا در دل، رفتاری نامشروع انجام نداده و با کلامی زیبا به دور از فساد اخلاقی و ظاهری و بی عفتی در لباس و حرکات پاسخ نعمت داده و مجلس خود را محفل احیای امر اهل بیت می کنیم.

3-18-2014 1-26-43 PM

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.