دست پخت بانوی اول اسلام چگونه بود؟

آیا تا به حال روایتی دیده اید که در آن بر دست پخت خوشمزه حضرت تاکید شده باشد؟! یا اصلا حدیثی دیده اید که در آن ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ بر پخت و خوردن غذاهای متنوع و خوشمزه تاکیدی داشته باشند؟ یا دقیقا برعکس احادیث فراوانی دیده ایم که بر «کم خوری و پرهیز از شهوت شکم» تاکید شده است.

کد خبر: 6766
تاریخ انتشار : فروردین ۹, ۱۳۹۳

همه ما بسیار شنیده ایم؛ و در روایات متعدد دیده ایم که «چون امیرالمؤمنین به خانه می آمد غذایی در خانه نبود و حضرت زهرا(س) به همسرش می فرمود که دو روز است که طعامی در خانه نداریم[۱]» و یا اینکه هفته ای می گذشت و دودی از خانه «خانم» بلند نمی شد. تقریبا در تمامی کتاب هایی که درباره زندگی و سیره حضرت زهرای مرضیه ـ سلام الله علیها ـ است علت این موضوع را فقر و شرایط سخت زندگانی مسلمانان و به ویژه خاندان اهل البیت در سال های ابتدای هجرت بیان کرده اند.

اما باید این مطلب را در نظر داشت که شرایط مسلمانان بعد از سال چهارم هجری متفاوت شد و به دلیل پیروزی ها و غنیمت هایی که سپاه اسلام در جنگ ها به دست آورده بود و به دلیل کار، تلاش و تولید مهاجرین و انصار اوضاع اقتصادی عموم مسلمانان بهتر شده بود. به علاوه از سال چهارم حضرت رسول ختمی مرتبت ـ صلی الله علیه و آله ـ فدک را به حضرت زهرا دادند و ایشان مدیریت این باغ پر محصول و پر برکت را در دست گرفتند و بنا بر آنچه در منابع آمده است، ایشان هر ساله بخش اعظم محصول «فدک» را میان فقرا توزیع می کردند و البته سهم کوچکی هم برای خانواده خود برمی داشتند.

برهمین اساس هم در حدیثی از حضرت امام جعفر صادق ـ علیه السلام ـ آمده که: «امیرمؤمنان هیزم فراهم می کرد و آب از چاه می کشید و خانه جارو می زد و فاطمه نیز گندم آرد می کرد و به تهیه خمیر و پخت نان می پرداخت[۲]»

اما به این نوع احادیث می توان از زاویه ای دیگر هم نگاه کرد. مثلا آیا تا به حال روایتی دیده اید که در آن بر دست پخت خوشمزه حضرت تاکید شده باشد؟! یا اصلا حدیثی دیده اید که در آن ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ بر پخت و خوردن غذاهای متنوع و خوشمزه تاکیدی داشته باشند؟ یا دقیقا برعکس احادیث فراوانی دیده ایم که بر «کم خوری و پرهیز از شهوت شکم» تاکید شده است[۳].

آنوقت آیا تا به حال زنان و مادران این سرزمین از خود پرسیده اند که اگر باور دارند که «زهرای مرضیه» سرور زنان دو عالم است و الگوی آنها ـ که همین باور را هم دارند ـ پس چرا در قضیه پختن غذا و تهیه نهار و شام هیچ الگوگیری از روش و منش و سبک زندگی دخت پیامبر ندارند؟

چرا دغدغه بسیاری از زنان و مادران این سرزمین این شده که «امروز چی درست کنم؟» و یا «شب چی بخوریم؟»…

چرا برنامه های آشپزی صداوسیما که فقط بر پایه شهوت شکم تولید و تهیه می شود اساس الگوی ذهنی زنان و مادران ایرانی است؟ چرا دیگر نان و پنیر و خیار به عنوان وعده غذایی نهار یا شام در میان خانواده های شهری جایگاهی ندارد؟

گاهی فقط کافی است از خودمان بپرسیم: «فأین تذهبون؟» …

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب


[۱] -معانی الاخبار، شیخ صدوق، ص ۳۰۳ / امالی شیخ طوسی، ص۶۱۶ / خرائج، قطب راوندی، جلد۲، ص ۵۲۸

[۲] -بحارالانوار، علامه مجلسی، جلد۴۳، ص ۱۵۱

[۳] -بحارالانوار، جلد ۱۶، ص ۲۲۵ / اسدالغابه، جلد۲، ص ۳۲۵ / سنن النبی، ص ۱۸۱

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه