طعنه ای بر معلم باحجاب؛ ورود آقایان ممنوع!

آنچه که در این فیلم به نمایش گذاشته شده است (با غرض یا بی غرض) ذهن مخاطب را به سمت معلمان محجبه سوق می دهد ولی سؤال اینجاست که آیا نماد معلم محجبه و مذهبی در جامعه ما مدیر به نمایش در آمده در این فیلم است؟

کد خبر: 7763
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۳

تأثیر سینما و تلویزیون در شخصیت پردازی و اثر بخشی یکی از عوامل مهم در باور پذیری و شکل گیری اندیشه مخاطب بوده و هست، مفاهیمی که کارگردان و نویسنده در قالب فیلم و داستان روایت می کنند بعضا آنقدر اثر گذار می شود که بدون اینکه مخاطب بخواهد و متوجه شود ذهنش را از تصویر به مفهومی اعتقادی، اجتماعی، و اخلاقی سوق می دهد، به طوری که ذهن مخاطب نسبت به آن مطلب شرطی شده و ناخواسته تصویری را که در فیلم دیده با واقعیتی مشابه شبیه سازی می کند و یعنی هنر سینما در شکل گیری افکار عمومی بسیار اثر گذار است و این امر انکار ناپذیر است، در نتیجه نگاه هوشمندانه نسبت به مقوله سینما و اثرات مثبت و منفی آن، موجب ایمنی جامعه از آفت هایی است که باعث ایجاد بی بند و باری در جامعه می شود که حاصل آن سست شدن نسل جدید نسبت به اعتقادات و آموزه های دینی است.

حال این مهم ما را واداشت تا در این باب گریزی به فیلم ورود آقایان ممنوع بزنیم و باز خورد مثبت و منفی این فیلم را در معلمان و دانش آموزان و بررسی کنیم.

داستان فیلم

 1

 

مدیر یک دبیرستان دخترانه خصوصی با ورود آقایان به مدرسه خود شدیداً مخالف است. اما وقتی دبیر شیمی به علت زایمان شش ماه مرخصی می‌گیرد، مجبور می‌شود تا یک دبیر جایگزین به دبیرستان بیاورد. ولی تلاش وی برای یافتن دبیر زن در میانه سال تحصیلی بی‌فایده است، و وی مجبور است یک مرد را به عنوان تنها گزینه بپذیرد. اما …

15788_dHguzfXv

آنچه که ما می بینیم

 مدرسه ای است که مدیر آن خانمی است که القا می شود محجبه است، با ظاهری افراطی و عبوس که حتی قادر به لبخند زدن نیز نیست و صورتی که حتی پیرایش معمول خانم ها را نیز ندارد و با افکاری مخالف تشکیل خانواده، با سخت گیری هایی بیش از اندازه و غیر معمول که باعث شده است بچه های این مدرسه به شدت از خانم مدیر بترسند. فیلم و ماجراهای آن وقتی شکل می گیرد که یک دبیر مرد خلاف مقررات حاکم در این مدرسه برای تدریس وارد آن می شود و باقی ماجرا …

 3761

 

خانم امینی  که یک معلم است می گوید

آنچه که در این فیلم به نمایش گذاشته شده است (با غرض یا بی غرض) ذهن مخاطب را به سمت معلمان محجبه سوق می دهد تا یک زن فمنیست. ولی سؤال اینجاست که آیا نماد معلم محجبه و مذهبی در جامعه ما مدیر به نمایش در آمده دراین فیلم است؟ آیا این به استهزاء گرفتن حجاب نیست؟ زنی که در ابتداء فیلم به روابط دختران و پسران حساس است، از اینکه یک پزشک مرد دکتر زنان است ناراحت می شود، یا اجازه نمی دهد که یک دختر عقد کرده وارد مدرسه شود، آرایش نمی کند و پوشش کاملی دارد و … اما به محض اینکه احساس می ­کند که مورد توجه مردی قرار دارد یک شبه تغییر می کند و تمام آن اصولی را که به آن پایبند بوده را زیر پا می گذارد: آرایش می کند، دیگر از آن پوشاندن موها خبری نیست، روابط داخل مدرسه اش آزاد می شود و منع ورود آقایان برداشته می شود و با مردی که ناقض تمام اصول قبلی او بود قرار ازدواج می گذارد…

 hlfvrhifkzxd0v1bkjj6

تمام این ها یعنی اینکه زنان محجبه ما فاقد اصول بنیادین و منطقی هستند و اگر آب باشد شناگرهای ماهری هستند. مانند تنها معلم چادری مدرسه که در انتها به دبیر شیمی پیشنهاد رفتن به کافی شاپ می دهد، و در انتهای فیلم مخاطب عام باور می ­کند که زنان و معلمان محجبه یک عده آدم های عقده ای هستند که دیگران را فدای غرور و خودخواهی خود می کنند، و تا وقتی دیگران را منع می ­کنند که خود منافعی نداشته باشند و اگر پای منافع شخصی در میان باشد به راحتی تمام اصول را زیر پا می گذارند؛ این در حالی است که ما کم نداریم زنان معلم محجبه ای که حتی جان خود را در راه اعتقاداتشان داده اند مانند: مریم فرهانیان معلم شهید در جنوب، و…

IMAGE634439871665781250

فیلم از نگاه یکی از مدیران محجبه مدارس تهران

ورود آقایان ممنوع به عنوان یک منع برای مدارس کار غیر اصولی است زیرا دین اسلام به ما می آموزد که در هر کاری حد وسط و تعادل را باید اختیار کرد، نه افراط و نه تفریط و نکته منفی ای که در این فیلم به آن پرداخته شده است، این مدیر قانون منع ورود آقایان را به صورت خیلی افراطی درمدرسه اش پیاده می کند و ناگهان به طور افراطی آن را نقض می کند، که این به سخره گرفتن مدیریت مدیران متعهد است، زیرا دانش آموز در مدرسه باید بیاموزد که حفظ عفاف و حجاب کند، علم و اخلاق بیاموزد، و این مدرسه است که باید محیطی باشد که دانش آموز تمرینی برای حضور در جامعه داشته باشد مخصوصا دختران؛ و کسی که باید این محیط را برای دانش آموز به خوبی آماده کند در سیاست های کلی آموزش و پرورش است و در سیاست های جزیی و درون مدرسه ای مدیر مدرسه می باشد.

این در حالیست که مدیر مدرسه و معلمان خود باید الگوی مناسبی برای دانش آموز باشد تا دانش آموز رفتار درست و اصولی یک زن مسلمان را در برخوردها وتعامل او با مردان نامحرم، اولیاء، وجلسات عمومی مشاهده کند تا به صورت عملی بیاموزد که حجاب محدودیت نیست و کسی که با حجاب است در صورت حفظ تمام شئون می تواند در اجتماع نیز حضور مؤثر و مفیدی داشته باشد در غیر اینصورت اگر مدیر و معلمی خود رواج دهنده بی عفافی و بی حجابی در مدرسه باشند به طوری که در انتهای این فیلم شاهد آن بودیم، مانند اینکه حجاب کامل را در برابر نامحرم رعایت نکنند یا اینکه وقتی مراجعه کننده مرد به مدرسه می آید بدون در نظر گرفتن حد وحدود ها با او برخورد کنند بازتاب های بسیار بدی در بین دانش آموزان خواهد داشت.

IMAGE634439872493437500

سخن آخر

چرا جامعه اسلامی به جای فرهنگ سازی در مقوله حجاب و جایگاه معلم و الگوی مثبت درست کردن از این مقوله به بهانه طنز و خنداندن مخاطب هر اصولی را زیر پا می گذارند وچشم بر روی آسیب های ناشی از نمایش اینگونه فیلم ها می بندند. تا جایی که حتی مرور زمان نیز از تلخی آن نمی کاهد.

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه