عفاف و کفاف راه نجات

دستور العمل صریح برای گذر از خطر شهوت مال و شهوت شکم

کد خبر: 8278
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۳

امام علی (ع) برای نجات از خطرات دنیا دستور مؤثری را در خطبه چهل و پنجم بیان فرمودند که قناعت به عفاف و کفاف است.

منظور از کفاف و عفاف این است که انسان در دنیا به مقدار نیازش قانع باشد و زیاده طلبی را کنار بگذارد و از اموال و فعل حرام چشم پوشی کند که در این صورت قرین آرامش زندگی دنیوی خواهد بود. البته اگر اضافات را برای خدمت به محرومان بخواهد نه تنها با کفاف و عفاف منافات ندارد، بلکه در طریق تقویت برنامه کفاف و عفاف دیگران است.

26361

اصولا کسی که به حد لازم زندگی قانع باشد به پرهیزگاری و عفاف و پاکی از گناه آراسته خواهد شد در غیر این صورت غالبا آلوده گناه می شود امام علی (ع) می فرمایند :

کسی که به مقدار کفایت قانع شود او را به سوی عفت و پاکی هدایت می کند.

4685798661d4357c5c8d3ddacc2a7f4e

اضافه بر این قناعت به مقدار لازم برای زندگی علاوه برجنبه های معنوی و اخلاقی سبب آرامش روح و جان آدمی در همین دنیاست در یکی از کلمات قصار در نهج البلاغه آمده است : آن کسی که به مقدار نیاز اکتفا کند به آسایش و راحتی دست یافته و در آرامش مسکن می گزیند.

کلام آخر اینکه عفاف و کفافی که مد نظر حضرت است در واقع همان معیارهای اصلی سبک زندگی اسلامی است که هر کدام از آن بدون دیگری نتیجه ای جز ویرانی و آشفتگی نخواهد داشت.

 

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

منبع:
با دخل و تصرف از کتاب پیام امام (امیرالمومنین (ع)) شرح تازه و جامعی از نهج البلاغه نوشته آیت الله مکارم شیرازی با همکاری جمعی از فضلا و دانشمندان
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.