خبرنگاری و تحلیل چند نما

امری که این روزها به مرور زمان در هنگام دیدن تصاویر و اخبار به شدت به چشم می آید، حضور خبرنگاران زن و مرد در کنار هم برای تهیه خبر است. به طور حتم و از نظر ماهیت وجودی در فعالیت زنان و مردان خبرنگار وضرورت حضورشان شکی نیست، ولی آنچه که دیده می شود اختلاط نامطلوبی است که عموما در هنگام تهیه خبر بین آنها ایجاد می شود.

کد خبر: 890
تاریخ انتشار : مرداد ۱۷, ۱۳۹۲

خبرنگار-له-شده-زیر-دست-و-پاA0105127ارتباط خبر نگاری با تصاویر فوق چیست؟

برخی می گویند خبرنگار واقعی اعم از عکاس خبری و گزارشگر کسی است که شکار لحظه ها می کند و بهترین تصویر خبری و گزارش را تهیه می کند و اقتضای این کار و در مجموع این حرفه به آب و آتش زدن فرد برای تهیه برترین خبرهاست و این همان سبک وشیوه ای است که معیار اصلی بیشتر خبرگزاری ها و رسانه های جمعی است؛ چه در ایران و چه در غول های رسانه ای جهان پس تصاویر فوق از این جهت قابل توجیه است و تصاویر زیر هم از این بعد دارای ارزش است. به این معنا که شما در مواقع حساسهم مثل مراسم ازدواجتان برای تهیه خبر اقدام کنید و این امر در نگاه اجتماعی مطلوب قلمداد شده و یک ارزش محسوب می شود و وجدان کاری شما را نشان می دهد.

692_749

از این رو  با توجه به  این قبیل فشارها واسترس ها و تمامی مشکلات دیگر، این حرفه جزو مشاغل سخت شمرده می شود.

ما هم این نکته را تایید می کنیم ولی مبتلا به چون و چرایی می شویم که پاسخ دادن به آن کار ظریف و دقیقی است.

واضح است که خبرنگارها رسالت عظیمی بر عهده دارند که مهمترین آن اطلاع رسانی دقیق است.در این حرفه مانند تمامی مشاغل دیگر افراد متفاوتی مشغول به کارند. انسان های خوب، متوسط، بد و …همان طور که در تمامیجوامع این دسته بندی افراد از حیث رفتار و نوع زندگی وجود دارد.

برخی از افراد مودب با اخلاق و کلام زیبا و فصیح، خوش رو، خنده رو، مستعد و خلاق، باذوق و شاید در یککلام جنتلمن و شریف هستند. آدم هایی که همیشه مبادی آداب بوده و هستند و به اصطلاح ما آدم حسابی اند و سرو تنشان به هم می ارزد.

ولی برخی دیگر هم هستند که ذاتا در برخوردهای اجتماعی افراد آداب دانی نبوده و حضورشان در کنار شما همیشه آزار دهنده است. به قول و قرارشان عمل نمی کنند؛ فضول و سمج هستند؛ برای رسیدن به هدفشان به هر راهی تمسک می کنند و در کارهایشان از انجام هیچ اقدامی ابایی ندارند.

در این میان، قشر خبرنگار هم از این قاعده مستثنی نیستند. در بین خبرنگاران هستند افرادی که برای تهیه خبر پایبند هیچ اصول اخلاقی، رفتاری وارزشی نبوده و هر نوع اقدام ورفتاری را معقول و مطلوب می دانند. اینکه برای پیشی گرفتن از دیگران اخلاق حرفه ای را زیر پا بگذارند و یا در توجیه حرکات و رفتارشان اخلاق حرفه ای ژور نالیستی را بر مبنای عقاید خود تعریف کنند نه بر اساس ارزش های حرفه ای و اصول حاکم بر جامعه ای که در آن زندگی می کنند.

در جامعه ما هم که نسبت به جوامع دیگر اصول و اخلاق مبتنی بر ارزش های اسلامی است رعایت نکاتی به نظر بسیار ضروری تر از تهیه خبر و خبر رسانی است.

اگر در قالب این چارچوب و با تعیین خط قرمزها بخواهیم به این حرفه نگاه کنیم در تعریف تصاویر فوق و توجیه آن دچار تعارض می شویم.

بر این مبنا آیا برای تهیه خبر و یا گرفتن یک عکس خبری پذیرفتن هر شرایطی ضروری است ؟

آیا شیوه رفتاری ما باید مطابق سایرینی باشد که مبنای دینی و رفتاری شان متفاوت با ماست؟

امری که این روزها به مرور زمان در هنگام دیدن تصاویر و اخبار به شدت به چشم می آید، حضور خبرنگاران زن و مرد در کنار هم برای تهیه خبر است. به طور حتم و از نظر ماهیت وجودی در فعالیت زنان و مردان خبرنگار وضرورت حضورشان شکی نیست، ولی آنچه که دیده می شود اختلاط نامطلوبی است که عموما در هنگام تهیه خبر بین آنها ایجاد می شود. ازدحامی که برای گرفتن تصویر و یا ضبط خبر در مصاحبه خبری ایجاد می شود و برخوردهای که با مصاحبه شونده به لحاظ نامحرم بودن صورت می گیرد قطعا از نظر شرع و اخلاق اجتماعی پسندیده نیست؛ هرچند که در جوامع دیگر مرسوم باشد.

اینجا بحث از شهوت و هوس و جنسیت نیست. چرا که در حالت عادی افراد در حال تهیه گزارش هستند، بحث اصلی حُکمی است که مخالف این تداخل واختلاط است. با هر فلسفه و حکمتی که در نظر بگیریم هم این مساله قطعا جای تامل دارد.

اینکه در برخورد با این مسائل همیشه منفعلانه ورود پیدا کنیم واین امور را اقتضای شغلی و اجتناب ناپذیر بدانیم کار صحیحی نیست. از طرف دیگر به معنای زیر سوال بردن افراد فعال در این حوزه هم نیست، بلکه بازنگری و دقتی است در این حرفه تا معایب آن را بررسی کرده و با فرهنگ سازی و باز خوانی ارزش هاو احکام و تقدم آنها بر مسائل دیگر، معبری جدید در شیوه تهیه خبر و تصویر بزنیم.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.