هیهات؛ مردانِ شیعه! به اصل و تبار خویش بازگردید

عصر پیامبر(ص) بود، در مدینه دو نفر به نام های هیت و ماتع از افراد هوسباز بودند و همواره با گفتار زشت و خلاف عفّت، مردم را می خنداندند، روزی پیامبر(ص) از نزدیک آنها عبور می کرد. شنید به یکی از مسلمانان می گفتند: «وقتی که به شهر طائف حمله کردید و آنجا را فتح نمودید، در کمین دختر غیلان ثقفی باش، او را اسیر کرده و برای خود نگهدار، او زنی چنین و چنان...است.» سخن آنها به غیرت پیامبر (ص) برخورد، به طوری که به آنها اعتراض شدید نمود و سپس آنها را از مدینه به سرزمین «غرابا» تبعید کرد، آنها فقط حق داشتند در طول هفته، تنها روزهای جمعه برای خرید غذا و لوازم زندگی به مدینه بیایند.

کد خبر: 9155
تاریخ انتشار : خرداد ۱۸, ۱۳۹۳

یکی ازخصلت های پسندیده انسانی، غیرت است. غیرت به معنای آن است که سرشت و طبیعت انسان از این که غیر خودش در امر مورد علاقه اش با او مشارکت داشته باشد متنفر است. یعنی کسی نسبت به ناموس و همسر یا فرد مورد علاقه اش به حدّی اهتمام ورزد که به دیگری اجازه تعرّض به حریم خویش را ندهد. انسان غیور، نمی تواند تحمّل کند که دیگران با نگاه های ناپاک و  انگیزه های فاسد، به همسر و بستگان او نزدیک شوند و قصد سوء داشته باشند.

 غیرت ورزیدن، خُلقی ارزشمند و پسندیده است. گاهی هم (غیرت دینی) سبب می شود که انسان از هر نوع سوءِ قصد و هجوم مخالفان به دین و ارزش های مقدّس و معتقدات دینی برآشوبد و عکس العمل نشان دهد و در  دفع تعرّض بکوشد. پیامبراکرم(ص) فرموده است:

 غیرت از ایمان است. غیرت، نشانه ارزشمندی شخصیت یک انسان محسوب می شود.

حضرت علی (ع) فرموده است: ارزش انسان به قدر  همّت اوست، صدق او به اندازه جوانمردی اوست، شجاعتش به اندازه پاکدامنی اوست و عفّت او به قدر غیرت اوست. خداوند نیز بندگان غیرت مند خویش را دوست می دارد. بنی هاشم، غیرت مندان روزگار خویش بودند و برای عترت پیامبر(ص) حرمتی فوق العاده قائل بودند. جوانان بنی هاشم نیز پیوسته اهل بیت امام حسین (ع) را در طول سفر به کربلا، محافظت می کردند. شب ها نیز با حراست این جوانان، به ویژه قمر بنی هاشم، زنان حرم آسوده و بی هراس می خفتند.

غیرت در دریای پهناور وجود اباعبدالله (ع)  موج می زد و به همه آموخت که نگهبانان دین و ناموس خود باشند و بیشترین حساسیت را در  دفاع و صیانت از آن ها داشته باشند. او تا آخرین نفس از عقیده اسلامی خود دفاع کرد و بر محو باطل پافشاری نمود. امام حسین در رجز خوانی حماسی خویش در روز عاشورا  بر حمایت از ذرّیه پیامبر و خانواده  پدرش تأکید می فرمود: اَحْمی عِیالاتِ اَبی، اَمْضی عَلی دینِ النَّبی. آن حضرت، روز عاشورا خانواده و دختران و خواهر خود را توصیه کرد که پس از شهادتش، گریبان ندرند  و چهره نخراشند و آه و زاری و واویلا سر ندهند و پیش دشمنان صدایشان را به گریه بلند نکنند. در واپسین لحظات هم که مجروح بر زمین افتاده بود، وقتی شنید که گروهی از سپاه دشمن قصد حمله به خیمه ها و تعرّض به زنان و کودکان دارند، بر سرشان فریاد کشید: اِنْ لَمْ یَکُنْ لَکُمْ دینٌ وَ کُنْتُمْ لاتَخافُونَ الْمَعادَ فَکُونُوا اَحْرارا فی دُنْیاکُمْ…  ای پیروان آل ابوسفیان! اگر دین ندارید و از معاد نمی ترسید، در دنیایتان آزاده باشید و اگر عربید، به اصل و تبار خویش برگردید…

شمر جلو آمد و گفت: ای پسر فاطمه چه می گویی؟ امام حسین  فرمود: من با شما می جنگم و شما با من می جنگید، پس تجاوزگران و سرکشان و جاهلان خود را تا وقتی من زنده ام، از حرم من بازدارید.

از غیرت آن امام بزرگ بود که در  آن لحظات هم از کار ناجوانمردانه سپاه دشمن برآشفت و اعتراض کرد و تا زنده بود نتوانست تحمّل کند که نامردان به حریم ناموس او نزدیک شوند. غیرت دینی او و یارانش نیز زمینه ساز آن حماسه بزرگ شد. امام حسین  کشته شدن را بر ننگ ذلّت و تسلیم، ترجیح داد و این از غیرت و حمیّت او بود. یاران شهیدش هم شب عاشورا و در  فرصت های دیگر تا پای جان ابراز وفاداری کردند و غیرت شان اجازه نداد که امام و اهل بیت او را در صحرا و میان انبوه دشمن رها کنند و خود، در پی زندگی و عافیت خویش روند. عباس، امان نامه دشمن را ردّ کرد، تیغ ها و شمشیرهای دشمن را بر خواری و مذلّت ترجیح داد.

امّا فرومایگان، برای کشتن او و به خاطر رضای خاطر والی کوفه و یزید طاغوت، همدست شدند و پس از کشتن عاشورائیان، خانواده آنان را به اسارت بردند. اعتراض حضرت زینب (س) به یزید در  شام، که اهل بیت پیامبر را در معرض دید و تماشای مردم کوچه و بازار قرار داده ریشه در غیرت او داشت.

پیروان عاشورا، هم باید درس عفاف و حجاب را به عنوان غیرت ناموسی از کربلا بیاموزند، هم دفاع از مظلوم و نصرت حق و مبارزه با باطل و بدعت را به عنوان غیرت دینی از حماسه آفرینان کربلا الهام گیرند. چنانچه امام زمان نیز در  قیام و حکومت جهانی شان غیرت را در تمامی ابعادشان مورد توجه قرار خواند داد. هم از غیرت ناموسی دفاع خواهند کرد و هم اینکه به خاطر غیرت دینی با کسانی که به حریم دین تجاوز می ­کنند مبارزه خواهند کرد.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.